היום בוועדת שרים: הרחבת חוק הגזענות

וועדת שרים לענייני חקיקה תדון בהרחבת חוק הגזענות גם להתבטאויות נגד עדות ומגזרים כחרדים, מתנחלים ואחרים.

עוזי ברוך , ז' בכסלו תשע"א

השר נאמן
השר נאמן
פלאש 90

וועדת השרים לענייני חקיקה תדון בהצעת חוק שהגיש ח"כ מיכאל בן ארי אליו הצטרפו עוד שורה של חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה המבקשים להרחיב את הגדרת המושג גזענות גם כלפי התבטאויות הפוגעות בחרדים, במתנחלים ובעדות שונות.

הרקע להצעת החוק היא שורת התבטאויות נגד חרדים, מתנחלים ובני עדות שונות כאשר החוק כיום במדינת ישראל מאפשר להגיש כתב אישום בעבירות של גזענות רק כלפי מי שמכליל ציבור על רקע לאומי אתני ולא על רקע דתי או עדתי או על רקע מקום מגורים.
 
פועל יוצא הוא שהפרקליטות מגישה כתבי אישום כנגד מי שיוצא באמירות כוללניות נגד ערבים אך מאפשרת את אותן אמירות כנגד חרדים , רוסים ומתנחלים.
 
חברי הכנסת מיכאל בן ארי, יוליה שמלוב ברקוביץ, משה גפני, אברהם מיכאלי, ישראל חסון,  יעקב כץ, אורי אריאל, אריה אלדד,  נסים זאב, הרב חיים אמסלם ואריה ביבי הגישו את הצעת החוק כדי למנוע שסעים בעם ופילוג בחברה הישראלית.
 
תמיכתם בחוק של חברי כנסת מסיעות שונות, הן מהקואליציה והן מהאופוזציה, עשויה להוביל לדיון מתוח וצמוד בוועדת שרים לענייני חקיקה כאשר ההערכות הן שנציגי הפרקליטות יתנגדו להצעת החוק בשם חופש הביטוי, "אלא שלאנשי הפרקליטות קשה להסביר את המדיניות השונה כלפי הציבור הערבי. בהקשר הזה מעניינת במיוחד תהיה עמדתו של השר יעקב נאמן - שר המשפטים שמשמש כיו"ר וועדת השרים לענייני חקיקה", אומרים בלשכתו של ח"כ בן ארי..
 
בן ארי עצמו אומר כי במידה וההצעה תתקבל היא תהווה תרומה משמעותית לאחדותו של עם ישראל. בימים בהם החברה הישראלית מקוטבת ומשוסעת יש צורך רב בהצעה שכזאת שתשים סוף להשתלחות בציבורים כאלה ואחרים.