חוק הגזענות: למי כאן סותמים את הפה?

ח"כ שמאלוב ברקוביץ' לא מתרשמת ממתקפת התקשורת סביב הצעת ההרחבה לחוק הגזענות, אך חוששת ששרים יתנגדו עקב העליהום

שמעון כהן , ז' בכסלו תשע"א

ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ
ח"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ

בפני ועדת שרים עלתה היום לדיון הצעת החוק להרחבת הגדרת הגזענות, כך שלא רק מי שיתבטא נגד ערבים כמגזר יואשם בגזענות, אלא גם מי שיתבטא נגד מגזרים, עדות ופלחי אוכלוסיה כאלה ואחרים.

מאחורי ההצעה עומדת שורת חברי כנסת מהאופוזיציה ומהקואליציה. אחת מהם היא חברת הכנסת יוליה שמאלוב ברקוביץ' שכבר ספגה לא מעט קיתונות של לעג בתקשורת עקב העלאת ההצעה. ביומן ערוץ 7 היא אומרת שהמתקפה עליה לא רק שלא הביאה אותה לעידון עמדתה, אלא להיפך, לחיזוקה.

"ההתקפה הזו של התקשורת חיזקה את העמדה שלי. זו הצעה מאוד חשובה. במדינה יהודית מפלגים אותנו לפלגים פלגים וקבוצות קבוצות. אם יאמרו 'אין ערבי יש פרנסה' אפשר להגיע למשפט, אבל אם יאמרו 'אין חרדי או אין רוסי אין פרנסה' לא קרה שום דבר"..

שמאלוב ברקוביץ' מציינת כי "חוקים נחקקים במקום שבו הולכים הערכים לאיבוד. הרי אם היינו שומרים על 'ואהבת לרעך כמוך' לא היה צורך בחוק הזה".

באשר למתקפה התקשורתית עליה סביב הצעת החוק אומרת שמאלוב ברקוביץ' כי מבחינתה מדובר בדברים חסרי בסיס שכן מעולם לא טענה שאסור לצחוק או לספר בדיחה עדתית כזו או אחרת אלא שכוונתה היא לאסור מתקפה בוטה וממוקדת כלפי מגזר מסוים באופן שיטתי ורציף, אך היא לא מתרשמת מהמתקפה. מבחינתה העיקר הוא שיאייתו את שמה נכון...

"כל עוד באים בטענות נגדי כנראה שאני גורמת לחששות אצל אנשים. אולי רוצים להרוג אותי כשאני עוד קטנה...", היא אומרת, ובאשר לטענות שהצעות חוק מעין אלו ראויות לימין הקיצוני ולא לחברת כנסת מטעם 'קדימה', אומרת שמאלוב ברקוביץ כי "לא ידעתי שלאהוב את העם שלי זה הופך אותי לקיצונית.

ובאופן מעשי, האם היא חוששת שהעליהום התקשורתי עליה יפעל מול שרי הממשלה שיעדיפו לדחות את ההצעה מאימת התקשורת. לשבריה בהחלט יתכן שתסריט כזה יתרחש. "אני חוששת שדבר כזה יכול לקרות, אבל אני מקווה שזה לא יקרה".