"המסתננים – הבעיה הלאומית של ישראל"

בכנסת התקיים דיון מדאיג בסוגיית המסתננים. האלוף גלעד: מיליונים בדרכם לישראל. יו"ר הועדה, כצל'ה: דרוש שר במשרה מלאה לנושא.

שמעון כהן , ט"ו בכסלו תשע"א

מהגרים סודנים. ארכיון
מהגרים סודנים. ארכיון
פלאש 90

בכנסת התקיימה היום ישיבה מיוחדת שעסקה בנושאי ההתמודדות עם תופעת המסתננים מאפריקה דרך מצרים. בישיבה השתתפו שר הפנים ומומחים ממשרדי הממשלה השונים שהציגו נותנים מדאיגים סביב הסוגיה.

על הדיון ועל מה שעלה בו שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם יו"ר הועדה לענייני המסתננים, יו"ר 'האיחוד הלאומי', חבר הכנסת יעקב כץ, כצל'ה, הקובע כי כיום ברור לכולם שמדובר בבעיה הלאומית מס' 1 של ישראל.

"לפני שבעה חודשים הייתי כמעט היחידי שהתעסק בנושא המסתננים. צפינו אז את כמויות המסתננים שנכנסים והבנו את הבעיה שמגיעה אלינו מכיוון מצרים. המאבק שלנו היה להכניס לתודעה הציבורית את המצב. הצלחנו להביא לתודעה וכיום כולם יודעים שנושא חדירת המסתננים היא הבעיה הלאומית מספר אחת של ישראל", אומר כצל'ה.

בדבריו הוא מציג מעט מהנתונים שהועלו בוועדה. לדבריו למעלה מארבעים אלף מסתננים הגיעו לישראל, 32 אלף רשומים ברשויות ואילו עשרה עד חמישה עשר אלף לא נתפסו. "שבעה עד שבעה וחצי אלף נמצאים באילת. הם מהווים 12 אחוזים מתושבי העיר, עוד עשרים אלף נמצאים בתל אביב. קצב הצמיחה הוא של מאות בשבוע ובקרוב יהיו גם מאות ביום", הוא אומר ומוסיף: "התכנית שהציג ראש הממשלה היא תכנית חלקית בלבד. דיברו על גדר כמכשול אבל צריך לפעול גם מול הבדואים שמבריחים אותם ומול אלה שמעסיקים אותם. יש כאן פרנסה ורק כשתופסק העבודה הם יודיעו לקרוביהם שמאחור שאין סיבה להגיע לכאן".

עם זאת קובע כצל'ה כי ארגוני שמאל ובתי המשפט בישראל מפריעים לקידומם של מהלכים שאמורים לבלום את גל המסתננים. "בית המשפט הופך למסייע הגדול שלהם".

לדבריו "כל עוד יש פרנסה עבורם בארץ, שום מכשול ושום גדר לא יוכלו לעצור אותם". בהמשך דבריו הוא מציין את הנתון שהעלה במהלך הדיון האלוף גלעד, יועצו של שר הביטחון ברק, ולפיו "מדובר במיליונים שנמצאים במצרים ומתכוונים להיכנס. כולם יכנסו לארץ כי יש כאן עבודה", מזהיר כצל'ה.

לדבריו יעיל וזול יהיה עבור מדינת ישראל להקים עבורם עיר בה יקבלו אוכל ושתייה, יותר מאשר להעסיק אותם. לשאלה אם גם העיר הזו לא תהווה פיתוי עבור פליטים רעבים מאפריקה, אומר כצל'ה כי "אף אחד לא רוצה להיות פליט. הם רוצים לעבוד", לכן, לטעמו יהיה בכוחו של פתרון מעין זה לבלום את היקף התופעה.

עוד קובע כצל'ה כי על ראש הממשלה להבין את חומרת העניין ולהעביר את הטיפול בו מידיו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, לידיו של שר במשרה מלאה כדוגמת השר יעלון. לדבריו אמנם גבאי עושה עבודה חשובה בתיאום בין המשרדים השונים העוסקים בסוגיה, אך ידיו מלאות בעבודה נוספת המונעת ממנו להתמקד בבעיה כראוי.