"שלום בית - לא בכל מחיר''

יו'ר מועצת ארגוני נשים בישראל מזהירה מפני מגמת העלייה במקרי האלימות נגד נשים בשנה האחרונה ואומרת: "שלום בית - לא בכל מחיר''.

עוזי ברוך , י"ז בכסלו תשע"א

יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים יחול השבוע ובמועצת ארגוני נשים בישראל מתריעים בפני התגברות מימדי תופעת האלימות. יו''ר מועצת ארגוני הנשים בישראל, רינה וסרמן מספרת כי למרות המקרים הרבים שנחשפו לתקשורת בשבועות האחרונים עדיין רב הנסתר על הגלוי והנתונים האמיתיים בנוגע לאלימות בעיקר במגזר הדתי והחרדי אינם נחשפים לציבור ובמקרים רבים גם לא מדווחים לרשויות.וסרמן חושפת כי קיימת עלייה גם במקרי האלימות שמתגלים בציבור הדתי והחרדי וכי כיום עולה המודעות של הנשים לדרכי היציאה ממעגל האלימות בסיוע גורמי הרווחה השוני כדוגמת מרכזי הייעוץ למשפחה של תנועת ''אמונה'' :''העובדה שהנשים כיום משכילות יותר ומעורבות בחברה הכללית מסייעת לשבור את ''קשר השתיקה'' במגזר הדתי והחרדי.

וסרמן קוראת לרבנים לעמוד בראש החזית כנגד האלימות ולהיזהר מכפיית ''שלום בית'' באופן גורף:''יש מקרים בהם השגת ''שלום בית'' בלתי אפשרית והדבר מסכן את שלומה של האשה הסובלת ממסכת אלימות קשה, לפי ההלכה, בעל שלא מכבד את אשתו אינו זכאי לכבוד החל מעליות לתורה וכלה בהגנה מצד הרב או הקהילה''.

בחודש הקרוב תיפגש וסרמן עם קבוצת רבנים מהמגזר הדתי שצפויה להוציא קול קורא חד משמעי כנגד האלימות במשפחה.

על פי נתוני משטרת ישראל נפתחים מידי שנה כ-20,000 תיקים בעקבות תלונות של נשים על אלימות במשפחה ומבוצעים אלפי מעצרים.כמו כן חושפת וסרמן, עובדת סוציאלית ויועצת זוגיות במקצועה שעסקה רבות בתחומי האלימות במשפחה בשנים האחרונות כי במרבית המקרים בהם התגלתה אלימות כנגד נשים סבלו גם הילדים מאלימות פיזית.

על רקע התגברות תופעות האלימות קוראת וסרמן לקדם תוכנית ממשלתית למאבק באלימות כנגד נשים וילדים שתכלול את העלאת המודעות לנושא, פעילות מניעתית, הכשרת כוח אדם מקצועי, פעילות חקיקה והקמת מנגנוני סיוע והגנה על קורבנות.
 
וסרמן מוסיפה כי:''חשוב ליצור גוף מאוחד שיתאם בין גורמי הרווחה החל ממשטרת ישראל, דרך משרד הבריאות וכלה במשרד הרווחה וברשויות המקומיות על מנת שהקורבנות יפסיקו ליפול בין כסאות הבירוקרטיה בישראל''.