אכיפה סלקטיבית? רגבים עתרה נגד בי"ס לא חוקי

בעוד המדינה הורסת גל-עד לזכר חייל צה"ל היא מתעלמת מבית ספר פלסטיני ההולך ונבנה בניגוד לחוק, כך טוענת "רגבים" בעתירתה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ג בכסלו תשע"א

עין כפיר
עין כפיר

תנועת רגבים עתרה היום לבג"ץ למתן ומימוש צווי הריסה כנגד מבנה ציבורי האמור לשמש כבית ספר בכפר בית סירא - בשטח C בסמיכות לכביש 443 בין מודיעין לירושלים שנבנה ללא היתר ובניגוד לחוק.

ברגבים טוענים כי בניית המבנה הינה חלק מתוכנית מאורגנת ומוצהרת של הרשות הפלשתינית ובראשה סלאם פיאד להקמת מבני בתי ספר ומסגדים בשטחי C בריבונות ישראלית ביהודה בשומרון ובבנימין, סמוך לכבישים ראשיים, במטרה לקבוע עובדות בשטח ולהקים את המדינה הפלשתינית דה-פקטו מתוך הבנה ששטחים אלו יעמדו במרכז המחלוקות הטריטוריאליות העתידיות בין מדינת ישראל לרשות.

בתנועה צירפו לעתירה תצלומים של בתי ספר נוספים – בדרום הר חברון סמוך לכביש 351 ולכביש 60 המחבר בין ירושלים לבאר שבע.

בעתירה מראה בא כוחם של רגבים עו"ד אמיר פישר כי התנועה פנתה בשלבים מוקדמים של הבנייה לגורמי האכיפה באזור אך לא קיבלו מענה לפנייתם, ובפועל עצימת העיניים אפשרה את המשך הקמת המבנה במרץ.

ברגבים ביקשו מבג"ץ להוציא צו על תנאי, צו ביניים וצו ארעי למימוש פעולות של הוצאה ומימוש של צווי הריסה – קודם לאיכלוס המבנה במאות תלמידים – דבר אשר יקשה על הריסת המבנה.

בתנועה אף מביאים כדוגמא את הגל-עד לזכרו של לוחם צה"ל אבנר כפיר סמוך לאלון מורה שנהרס על-ידי המינהל האזרחי בראשית השבוע כדוגמא לאכיפה סלקטיבית ומפלה.

בהחלטה שנתנה היום השופטת עדנה ארבל קצבה השופטת שבוע ימים למשיבים להגיש תגובה לבקשה לצו ביניים ו -21 יום להגיב לעתירה בכללותה.

ברגבים אומרים כי "אין דבר יותר בלתי חינוכי מאשר בית ספר אשר מוקם בצורה בלתי חוקית תוך הפרה בוטה וגסה של החוק. לצערנו בבתי הספר ברשות הפלשתינית נמשכת ההסתה כנגד מדינת ישראל ואזרחיה. בנוסף לכך אנו חוששים כי הקמת בית ספר דווקא בסמיכות לעורק תנועה ראשי ככביש 443 עלולה להביא לתופעות של ידויי אבנים של צעירים לעבר הנוסעים בכביש ולסכן את חייהם ודרושה לכך התערבות מיידית כדי למנוע אסון".