רבנים בשומרון זומנו לחקירה

שלושה רבנים מרכזיים בשומרון זומנו לחקירה יום אחרי יום. ועד מתיישבי השומרון: "זהו נסיון הפחדה - כמו ברוסיה הסובייטית".

עוזי ברוך , ה' בטבת תשע"א

ישיבה בשומרון
ישיבה בשומרון

שלושה רבנים מרכזיים בשומרון קיבלו לפני כשבועיים בדואר מכתבי זימון לחקירות בשבוע הקרוב בתחנת משטרת מגרש הרוסים בירושלים.

הרבנים הם ברב אליקים לבנון רב הישוב וראש ישיבת אלון מורה, שנבחר לאחרונה כרב האזורי בשומרון, הרב דוד דודקביץ רב הישוב יצהר וראש כולל מרכזי באזור והרב יהושע שמידט רב הישוב וראש ישיבת שבי שומרון החבר גם במזכירות ועד רבני השומרון.

שלושת הרבנים הינם רבני ישובים מוכרים, ותיקים ובכירים, המשמשים גם כראשי ישיבות ומוכרים כרבנים מרכזיים בציונות הדתית בפרט, ובמחנה הלאומי וההתיישבותי בכלל, אשר במקרים רבים נפגשים איתם בבתיהם קצינים בכירים בצה"ל, במשטרת ישראל ובזרועות הבטחון השונות, כמו גם שרים וחברי כנסת רבים.

העובדה שבשלושת המכתבים זומנו הרבנים לחקירה באופן עוקב - יום אחרי יום, ללא נושא רשמי מוגדר ואל תחנה אשר אינה משוייכת למחוז ש"י (שומרון ויהודה) של המשטרה, גרמה לגורמים רבים להבין כי מדובר בתחילתו של מהלך הפחדה והולכת אימים על רבני ההתיישבות.

לערוץ 7 נמסר כי באחד המקרים צלצל חוקר בטלפון אל אחד הרבנים, צעק עליו והטיח בו נאצות ואיומים, וכמו כן הופנו איומים טלפוניים "לא ראויים" כלפי רב נוסף בשיחה של חוקר זוטר בתחנת משטרת ירושלים עם מזכירה בלשכתו של הרב.

בעקבות כך שלחו שלושת הרבנים, הרב לבנון הרב דודקביץ' והרב שמידט, מכתב בחתימת ידם אל פיקוד אגף החקירות במשטרת ישראל בו הצהירו כי אינם מתכוונים להתייצב למה שנראה כחקירת הפחדה פוליטית. 

בין השאר כתבו הרבנים במכתב "אנו החתומים מטה, שלושה רבני ישובים וראשי ישיבות, קיבלנו זימון לחקירה במשטרת ירושלים.
נדהמנו לקבל את הזימון, עליו חתום רב סמל, ובו אנו מוזמנים ל"חקירה" מבלי לפרט את העניין בו מדובר.

דלתנו פתוחה בפני כל חוקר אשר יבוא אל לשכותינו או אל בתינו, ויציג את העניין עליו הוא מעוניין לחקור אותנו. הננו מצפים שבעתיד יהיה ברור לכל חוקר מהו הנוהל הנדרש לחקירת רבנים".

בעקבות כך שלח ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה מכתב דחוף לשר לבטחון הפנים יצחק אהרונוביץ, בו כתב "נדהמתי לשמוע על הזימון לחקירה הלא ראוי והמאיים במשתמע על שלושה רבנים מרכזיים וראשי ישיבות.

מדובר בצעד הנראה לא ראוי הן מצד מהותו, הנראית נסיון הפחדה והולכת אימים פוליטית, והן מצד צורתו הלא מכובדת. האם שוטר זוטר היה מרשה לעצמו, בזמנו החופשי, לזמן כך לחקירה, שופט מחוזי, ארכיבישוף או קאדי בכיר? אני מצפה מכבודו שיורה על בדיקת התנהלות חמורה זו".

יו"ר ועד מתיישבי השומרון בני קצובר הגיב בחריפות רבה לפרשה: " זימון רבנים לחקירות עוקבות במשטרה יום אחרי יום הוא צעד חמור בסגנון משטרים אפלים שכבר חשבנו ששכחנו מהם, מדובר בנסיון שקוף של הפחדה והולכת אימים על רבני ההתיישבות ובעקבותיהם על ההתיישבות כולה. שום חברה מתוקנת לא היתה מסכימה למעשים כאלו מצד רשויות שלטוניות".

גם חבר ועדת החוץ והבטחון של הכנסת ח"כ פרופ' אריה אלדד (האיחוד הלאומי) הודיע כי יפנה לשר לבטחון הפנים  בנושא:
"על השר לבטחון הפנים לבדוק  האם זהו בנוהל השגרתי לזמן אישי ציבור לחקירה בלי לעדכנם על נושא החקירה, האם היועמ"ש לממשלה הורה לזמנם ואם כן את מי עוד, או שזו יוזמה מקומית של חוקרים במשטרה וכמו"כ האם העניין הוא על דעתו של השר לבטחון הפנים".

ח"כ ניסים זאב (ש"ס) הגיב בחריפות: "על פניו זה נראה כרדיפה פוליטית. אסור למדינה להתערב בענייני הלכה של העם היהודי, ברגע שהדבר ייעשה אנחנו  עלולים לאבד את המדינה היהודית. גדולי ישראל עושים את המוטל עליהם, לפסוק הלכה ולהנהיג את הציבור. על הרבנים לא להירתע מפני זימונים חמורים כאלו ואנו מחזקים את ידיהם, שעושים את תפקידם במסירות נפש למען כל עם ישראל".