הרב ברלנד נמלט מה"כלא" שבביתו

הרב אליעזר ברלנד, ראש ישיבת 'שובו בנים' נמלט מהמאבטחים שהוצבו סביב ביתו בצפון, ודורש: השיבו לי את הקשר הישיר לקהילה.

שמעון כהן , ה' בטבת תשע"א

חסידי ברסלב בדרך לאומן. ארכיון
חסידי ברסלב בדרך לאומן. ארכיון
פלאש 90

האם היה נתון ראש ישיבת 'שובו בנים' שבירושלים ורב הקהילה, הרב אליעזר ברלנד, במעין שבי בביתו במשך שנים? על פי הגרסא הרווחת ברחוב החרדי בירושלים בהחלט כן. בשבוע שעבר עלה בידי הרב להימלט מביתו והוא מצוי כעת בצפון.

בקהילת ברסלב שבירושלים ואף מחוצה לה המבוכה רבה. בשנים האחרונות עדים שם לנהלים נוקשים סביב הרב. איש אינו יכול לגשת אליו מבלי שקיבל את אישורם של בנו ונכדו, מאבטחים הוצבו סביבו ואינם מאפשרים לו לשוחח עם בני קהילתו, באירועים המתקיימים בקהילה הרב אינו מופיע למעט כאלה המתקיימים באולם זעיר שהוקם עבורו בחצר ביתו, וגם זאת לפרק זמן קצר ביותר ולאחר הקצבה קפדנית ביותר של מספר מבקרים באירוע. לא פעם נאלצו בעלי שמחה לוותר על אירוח של קרובי משפחה מדרגה ראשונה בשל דרישות אנשי החצר. באירועים אלה נאסר על הבאים לצלם את הרב, ולא פעם הופסק אירוע בשל הנפת מצלמות טלפון סלולארי אל עבר הרב כשמובהר לבעלי השמחה שאם לא יחדלו מיידית מהצילומים יופסק האירוע והרב ישוב לביתו.

החסידים קיבלו על עצמם את ההתנהלות הזו בהנחה שמדובר בדאגה לשלומו של רבם, אולם שמועות שהחלו נפוצות ברחוב הירושלמי דיברו על כך שהוא מבקש להשתחרר מהלפיתה של אלה המוגדרים בפי עצמם כדואגים לשלומו, ואינו יכול.

מקורבים לרב העידו בשנים האחרונות על לחישות שהעביר הרב ובהם הביע את רצונו. "תוציאו אותי מהכלא הזה" - כך על פי עדויות מקורביו. הרב שמזה שנים שמר על קשר חם והדוק עם בני קהילתו ובהנחייתו ובעצתו התקיימו כל אורחותיה של הקהילה בין ברמת הפרט ובין ברמת הכלל, מצא את עצמו מנותק ומסוגר ללא יכולת לומר את דבריו באופן חופשי וגלוי.

כאמור, בשבוע האחרון עלה בידו בדרך לא ברורה להערים על שומריו ולהצפין ככל הנראה למושב אמירים שבצפון. על פי דיווחים לטענת גורמים בצמרת הקהילה ניסו לאשפז אותו אשפוז כפוי ועל כן לא נותרה בידו ברירה אלא להימלט מידיהם לצפון. הוא הדגיש בדבריו שבניגוד לשמועות איש לא חטף אותו והוא אינו מוחזק שלא ברצונו. על פי דיווחי מקורביו הוא אף הבהיר שזו הפעם הראשונה זה שנים שהוא עושה כרצונו ללא כפייה של המבקשים לשלוט בו ובקהילה.

כדי לשוב לירושלים דורש הרב להסיר את האבטחה הצמודה ממנו, לאפשר גישה חופשית אליו, להשיב לידיו את הנהגת הישיבה כפי שהיה בשנים עברו.

המבוכה בקהילה רבה שכן זה שנים כל דבריו של הרב הועברו לחסידים דרך צינור בנו, וקבלת הדברים כפי שהם נשמעים כעת תתבע מהם לשקול אם הדברים אם אכן נאמרו ברוחו של הרב או שמא שופצו ושונו על ידי הסובבים אותו.

כמו כן ידוע כי אילי הון נועצים רבות ברב, אולם גם הם לא נכנסו בשנים האחרונות לבית הרב מבלי שקיבלו את אישורו של הבן. כעת לא ברור אם לנוכח המהומה וסימני השאלה המתעוררים בחסידות ימשיכו אלה את תמיכתם במוסדות הקהילה.