השוואה חדשה: מסתננים=מעפילים

קמפיין חדש של ארגוני הסיוע למסתננים מאפריקה משווה בין המסתננים למעפילים בתקופת המנדט. "מסתננת תקרא לסבתא שלך!", נכתב בסטיקר.

שמעון כהן , ו' בטבת תשע"א

השוואות שכאלה
השוואות שכאלה
אילוסטרציה: פלאש 90

הארגונים הפועלים למען המסתננים מאפריקה ממשיכים לפרוט על הנימים העדינים ביותר של החברה הישראלית, ולאחר שהשוו לא פעם את מדיניות ישראל למה שהגדירו כ"תקופות חשוכות שכולנו לא רוצים לזכור", כעת הם יוצאים בקמפיין חדש המשווה בין המסתננים מאפריקה למעפילים בתקופת המנדט.

לקמפין החדש אחראי ארגון חדש בשם 'אנו פליטים' המגייס לטובת קריאותיו הציבוריות שורת אמנים מהשורה הראשונה של המוסיקה העברית העכשווית, בהם ניתן למצוא בין השאר אפרת גוש, ברי סחרוף, דן תורן, יהלי סובול, יובל בנאי ואחרים.

במסגרת הקמפיין שהחל ביום שישי האחרון, יום זכויות האדם, מחולקים סטיקרים ובהם הכיתובים המתריסים "מסתננת תקרא לסבתא שלך!" ו- "מבקשים מקלט – מקבלים כלא". זאת כאשר הכיתוב הראשון מבצע קישור ישיר ומיידי בין המסתננים למעפילים.

כתובות גרפיטי בנוסח זה כבר נראו על קירות בתים וגדרות בתל אביב, ולטענת אנשי הארגון מזדהים עם האמירה "רבים – שגם הסבתות שלהם "הסתננו" לארץ ישראל על ספינות מעפילים כפליטים מאירופה לאחר השואה".

שירה פן, מנכ"ל העמותה מסבירה כי: "ההתייחסות לפליטים כמסתננים היא אמצעי דמגוגי וגזעני של הממסד על מנת להסית כנגדם. אין לכנות קבוצה שלמה של אנשים מוכי גורל שסך הכול ביקשו מקלט בישראל, רק על פי הדרך בה נכנסו לישראל. גם רבים מסבינו וסבתותינו נכנסו לישראל בדרך שהיום הייתה נקראת הסתננות – על ספינות המעפילים. רק לפני שלושה דורות היינו אנו עצמנו פליטים, וכבר שכחנו את הלקח?".

ביום שישי הקרוב יקיימו אנשי העמותה יום התרמה לפעילותה ובכך ייחתם שבוע ראשון של פעילות שכאמור הצליחה לפרוט, ויש יאמרו לדרוך, על נימים רגישים ביותר בחברה הישראלית.

לטענת אנשי העמותה בחודשי הפעילות האחרונים הגיעו היועצים המשפטיים אותם מינתה, עורכי הדין יפתח כהן ועמר שץ, להישג של 100% הצלחה בטיפול ב- 20 תיקים של מבקשי מקלט מבתי הכלא בישראל. עורכי הדין הביאו לשחרור ממעצר של כל מבקשי המקלט אותם ייצגו, לעיתים גם לאחר שנות מאסר ארוכות.