"פצצת זמן אטומית ליד מערת המכפלה"

בשטח בשליטה ישראלית ממשיכה הרש"פ לבנות את קסבת משפחות המחבלים שתחצוץ בין קריית ארבע למערת המכפלה, ובממשלה – שתיקה ...

שמעון כהן , ו' בטבת תשע"א

מאבק בארה"ב נגד יהודי חברון
מאבק בארה"ב נגד יהודי חברון
פלאש 90

לראיון עם נעם ארנון

בישוב היהודי בחברון לא מצליחים להבין איך קורה שבשטח שעל פי כל הסכם נתון בשליטה ישראלית, ובעיקר כשמדובר בשטח שהוגדר כאתר מורשת יהודית, בונים הפלשתינים באין מפריע שכונה בת מאות בתים עבור משפחות של מחבלים כלואים ומשוחררים, וכל זאת ללא כל התייחסות שלטונית ישראלית. "זו פצצת אטום ליד מערת המכפלה", אומר ביומן ערוץ 7 דובר הישוב היהודי בחברון, נעם ארנון.

כזכור, לפני כשלושה שבועות ירדו ראשי הישוב בחברון ובקרית ארבע למנוע מפלשתינים את המשך הבניה של הקסבה החדשה בצמוד למערת המכפלה. באותו יום עלה בידיהם לבלום את הבניה, אך כעת היא עדיין נמשכת. ארנון מספר על אזהרות והתרעות חוזרות ונשנות שהם מעבירים לראשי מערכת הביטחון בצירוף הוכחות ותעודות המעידות על הסכנה המתקרבת, אך לפי שעה ישראל הרשמית לא פועלת כיוון שמישהו בצמרת הפוליטית לא מיישם את האזהרות שקציני הצבא מעבירים אליו.

"מדובר ביוזמה בינלאומית בהנהגת הרשות הפלשתינית וגרורותיה להקים קסבה חדשה בין קריית ארבע לחברון. זו יוזמה שמתנהלת כבר שנים וכעת קיבלה תאוצה חדשה. מדובר באלפי ערבים שיגורו בתשע מאות בתים ששופצו על ידי הרש"פ במימון של ממשלות גרמניה וספרד. בפועל מדובר בשתילת מחבלים משוחררים  ומשפחותיהם. ידוע לי גם על מחבל שעדיין יושב בכלא לאחר שנידון למאסר עולם על רצח יהודי ומשפחתו תקבל מגורים במקום, כמובן ללא מיסים, שכר דירה וכו'. המטרה שלהם היא לקטוע את ציר התנועה הראשי".

ארנון מציין כי אין מדובר בפתרון דיור הכרחי עבור תושבי חברון, אלא ביבוא של משפחות מחבלים מרחבי יהודה ושומרון. "הם מביאים משפחות משכם, יריחו וכל האזור. זו לא פעולה תמימה. זו פעולת חבלה טרוריסטית תחת אפו של השלטון הישראלי".

בדבריו כאמור, מזכיר ארנון את היות השטח שטח בשליטה ישראלית מלאה, שטח צמוד למקום שהוגדר כאתר מורשת ישראלית "ולמרות שהוא הוכרז ככזה ישראל לא השקיעה בו כלום, כשהפלשתינים בונים במיליוני דולרים ליהודים אסור לבנות ולו מטר אחד. יש להם כאן אימפריית בנייה".

ארנון מציין כי ראשיתו של הפרויקט בעידודו של המינהל האזרחי "אותו מינהל שמתמחה כיום ברדיפת הבניה היהודית, הוא שאיפשר את צמיחת המפלצת הזו כאן".

כאמור, אנשי הישוב היהודי התריעו ומתריעים בפני בכירי מערכת הביטחון על הסכנה המתקרבת. "הצגנו מודיעין על רשימות המשפחות של האסירים שיגיעו לכאן, על אנשי שב"כ פלשתיני ושוטרים פלשתיניים. מדובר במודיעין שנאסף בין השאר גם על ידי גורמים ערבים שלא אוהבים במיוחד את הרשות הפלשתינית ולא את אש"פ. הזהרנו ולמרות זאת הדבר ממשיך באין מפריע. זו פצצת זמן אטומית ממש כאן ליד מערת המכפלה. אנחנו מתרשמים שגורמי הביטחון מבינים את הבעיה, מציפים אותה למעלה, אבל שם נחסמת דרכם משיקולים פוליטיים".

מוסיף ארנון ומציין כי במתחם המערה מבקרים מדי שנה כ-600 עד 700 אלף יהודים, "זהו אחד מאתרי המורשת היהודית המרכזיים לעם היהודי והנה הממשלה באוזלת ידה מאפשרת צמיחתו של מטען שכזה".

עוד מספר ארנון כי השכונה ההולכת ונבנית נבנית על שטח שבעבר היה שכונה נטושה וכשביקשו היהודים לבנות בו נאסרה עליהם הבנייה. מדובר לדבריו בבתים שנגזלים על ידי הרש"פ מערבים שאלו בתיהם, הם משופצים בעל כורחם של אותם ערבים ומועברים לפרויקט הקסבה החדשה. "כשהתלוננו אמרו לנו שכשערבים גונבים מערבים זה לא העניין שלנו".