ריבלין נגד מכתב הרבנים

"מכתב האיוולת של הרבנים משתמע כהסתה, פוגע בזכויות יסוד ומהווה חטא כלפי עתיד החברה הישראלית", אמר יו"ר הכנסת.

עוזי ברוך , ז' בטבת תשע"א

עושים היסטוריה בכנסת. ריבלין
עושים היסטוריה בכנסת. ריבלין
פלאש 90

"מכתבים וחרמות מעין אלו, מעידים על חוסר הבנה מוחלט של המציאות הישראלית שבה אנו מצויים, ועל התפרקות רשלנית מאחריות דווקא מצד מי שמהווים מנהיגים ומעצבי דעת קהל. מדינת ישראל שבין "מכתב הרבנים"  לבין "מכתב האמנים" צועדת למבוי סתום, ומוטלת עלינו האחריות שלא לאפשר זאת". כך אומר היום (ג) יושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, בדיון שהתקיים בכנסת לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי.

ריבלין גינה את מה שהגדיר "נטייה מסוכנת והרסנית, משמאל ומימין, לזלזול בעתיד של החברה בישראל ובעתידה של מדינת
ישראל". לדבריו, "נטייה זו מחבלת בסיכוי לעתיד משותף במדינת ישראל ומסכסכת בין רכיבי זהותה של מדינת ישראל. זוהי נטייה ילדותית והרסנית. במדינת ישראל אין מגזר שיכול להרשות לעצמו להתבצר באופן עיוור במערכת הערכים שלו ולקדש את הזכויות הטבעיות שלו ושל חבריו, להבנתו."

ריבלין תקף את מכתב הרבנים הקורא לאסור השכרה ומכירה של נדל"ן למי שאינם יהודים, ואמר כי מכתב הרבנים "משתמע כהסתה שאינה עומדת בגבולות חופש הביטוי או חופש הדת. אני מאמין, שמכתב הרבנים מהווה פגיעה מובהקת בזכותם של אזרחים ותושבים במדינת ישראל לשוויון, לדיור, ולקניין - והוא מעודד באופן פעיל יצירת הבחנה והפליה. אם היה הדבר נאמר כנגד יהודים בחו"ל,  מיד היתה קמה זעקה גדולה בישראל. חטאם הכבד של הרבנים  החתומים על אותו מכתב איוולת, הוא בראש ובראשונה, וללא תלות בהשקפת עולם- חטא כנגד החברה הישראלית, כנגד הדמוקרטיה הישראלית ומעל לכול, חטא כנגד העתיד המשותף של כולנו במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית."

ריבלין גינה גם את חרם האמנים על אריאל: "חרמות כבר הובילו אותנו לחורבן הבית. אם לחרמות הדדיים מועדות פניה של החברה הישראלית- הרי שאנו עומדים בראשיתו של הקץ. מי שרוצה להשמיע ביקורת ולמחות- שיתכבד ויעשה זאת בקדמת הבמה. צריך לדעת שבמקום שבו נגמרים הויכוחים והפולמוסים ומתחילים המכתבים והחרמות -  נזרעים זרעי הקֵץ של החברה."

עוד אמר יו"ר הכנסת, כי "אין לנו זמן לבזבז. הפתרון למתח שבין ה'יהודית' ל'דמוקרטית' אינם מצויים בהתבצרות או בשיח-חֵרשים על זכויות, ואינם צריכים להימצא בין כותלי בג"ץ. אין קיצורי דרך ואין מנוס מלהמשיך ולחפש את הדרכים לחיות ביחד, בחברה רב תרבותית,  במדינה יהודית ודמוקרטית. הגיעה העת להגדיר במשותף את כללי המשחק המחייבים של המדינה היהודית והדמוקרטית שלנו באמצעות זירת הויכוח, הלא היא הכנסת." 

סיעת האיחוד הלאומי מגנה את הלינץ' התקשורתי, כלשונה, שנעשה נגד רבני הערים והיישובים שהורו לא למכור או להשכיר דירה לערבים. בתום ישיבת הסיעה נמסר כי "היא דורשת שלא למנוע מרבני ישראל את חופש הביטוי ופסיקת ההלכה, כשהם עומדים איתן מול ניסיונות ברוטליים לפגוע בצביון היהודי של יישוביהם".