1200 זני חי וצומח ימיים התגלו

במפקד עולמי שבוצע בעשור האחרון ותוצאותיו יוצגו מחר בירושלים התגלו לא פחות מ-1200 זני חיים וצמחים ימיים.

שמעון כהן , י"ב בטבת תשע"א

מפקד עולמי ייחודי ויוצא דופן של מיני וזני החי והצומח בימים באוקיינוסים בכל רחבי כדור הארץ הושלם בימים אלה. המפקד  שארך 10 שנים בתקציב של 370 מיליון דולר ובהשתתפותם של 3000 מדענים מ-80 מדינות מכל רחבי העולם ביניהם שלושה מדענים ישראלים, ננעל בלונדון וממצאיו יוצגו בכנס שעורכת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, מחר (שני) בירושלים.

מסתבר שלא פחות מ-1200 זנים ומינים ימיים חדשים התגלו במפקד.

יוזם ויו"ר הכנס, פרופ' אלכס קינן, יועץ לנשיאת האקדמיה, מסביר כי בעוד שאת יבשת כדור הארץ חוקרים המדענים מתקופת הרנסנס, הרי הסביבה הימית וקרקעית הים לא נבדקה באופן שיטתי מעולם. למעשה המפקד העולמי שהסתיים החודש הוא ניסיון ראשון מסוגו לרכז, לאסוף ולתאר את עולם החי והצומח בים – מפקד ראשון, משמעותי ויחיד מסוגו שחשיבותו עצומה.  פרופ' קינן מדגיש כי מטרת הכנס היא לחשוף בפני  הביולוגים הימיים והמדענים בישראל בכלל, את ממצאי המפקד ומאגר הנתונים הענק שטרם פורסם.

כאמור, מספר חסר תקדים של 1200 זנים ומינים ימיים חדשים התגלו במפקד ביניהם מיני סרטנים, דגים, תולעים וגולת הכותרת היא אורגניזם רב תאי יחידי בעולם שמסוגל לחיות ללא חמצן בכלל. הגוף הרב תאי נתגלה למרבה ההפתעה בקרקעית הים התיכון, דרומית לאי כרתים, באזור ימי חם וללא אויר, על ידי מדען איטלקי.

עוד התגלו במפקד סוגי צמחים חדשים, חיידקים ושלל דגים בלתי מוכרים. המפקד, אחד הפרויקטים הימים הגדולים בעולם, החל בשנת 2000 ומטרתו הייתה לקבל  בסיס נתונים רחב ומקיף ולמפות את סוגי האורגניזמים ומיקומם ברמה עולמית. במפקד שכלל 540 משלחות ימיות הורחב בסיס הנתונים במידה ניכרת. עד כה היו מוכרים כ-230,000  זנים ומינים ימיים ועתה גדל משמעותית מספר המינים החדשים הידועים עם פוטנציאל להכיר בסיום בדיקת תוצאות המפקד עוד כ- 6000 זנים. בנוסף התקינו עורכי המפקד מכשירי ניטור ואיסוף מידע על אלפי דגים ומינים אחרים.