אשכנזי: להעלות את גיל הפטור ל-24

"המציאות שבה צעירים יראו פחות ופחות מבני מחזורם נושאים בנטל, ובעצם מקדימים אותם בחיים לא תוכל להמשך לעד", אמר אשכנזי.

בני משה , י"ב בטבת תשע"א

הרמטכ"ל הערב
הרמטכ"ל הערב
צילום: תמר מצפי

הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי הגיע הערב לראשונה לקמפוס החרדי של הקריה האקדמית אונו, המונה למעלה מ-2,000 סטודנטיות וסטודנטים חרדים. הכנס נערך תחת הכותרת 'חרדים לישראליות' והתקיים במסגרת בימת השיח הציבורי שחונכת אונו מתוך אידיאולוגיה לשנות את פני החברה בישראל. הרמטכ"ל הציג בפני הסטודנטים החרדים את התוכנית הידועה בשם 'מתווה אשכנזי' הדוגלת בחובת שירות ולא שירות חובה, כך כל אזרח במדינה יחויב להתגייס לשירות אזרחי או צבאי.

במהלך הכנס אמר אשכנזי: "בשביל לתקן את המתח שנוצר בין המתגייסים ללא מתגייסים, צריך לעבור משירות חובה לחובת שירות. בעוד 12 שנה נראה מחזור גיוס של 50% מכלל המתאימים לגיוס. בפחות מ-3 שנים התגייסו לצה"ל למעלה מ-2,500 חרדים, צה"ל ערוך ומוכן לשלב בשורותיו אפילו מחר בבוקר למעלה מ-10,000 מבני העדה החרדית. עשינו את הדברים האלו גם עם בני המיעוטים והצבא צריך לעשות את מירב המאמצים כדי לאפשר לכל אחד לשרת תוך התחשבות באמונותיו".

הרמטכ"ל הדגיש את חשיבות מודל צבא העם, ואמר כי בימינו לא ניתן לבטלו ולפעול על פי מודל של צבא מקצועי מאחר וכל המשרתים בו יהיו אנשי קבע ולמדינה אין את המשאבים הכלכליים לתחזק צבא במודל זה. סיבה נוספת היא שלמודל צבא העם יש תפקיד של כור היתוך בחברה הישראלית.

לגבי שאלת ההתקדמות של החרדים בהיררכיה הצבאית ענה הרמטכ"ל: "אנחנו מוציאים לקורסי קצינים. היום במרבית היחידות הסדירות אנו מקפידים שיהיו לנו קציני דת ורבנים, ולשמחתי אני רואה התקדמות בתחום זה. מי שמעוניין להיות קצין ומתאים לכך בדרך כלל מוצא את הדרך".