להחליף את הארנק

כיצד יראה הארנק שלנו בעוד שנים מספר? איך המדענים בבוסטון שבארה"ב יגרמו לנו לחסוך בהוצאות?

מיכאל וייצמן , י"ט בטבת תשע"א

הארנק החכם
הארנק החכם
MIT

כסף מזומן זו שיטה אוניברסאלית, אך לא מושלמת לשימוש נכון בכספינו.

אנחנו רגילים לכרטיסי אשראי מפלסטיק ואפילו מתכוננים כבר להחליפם במכשירי סלולר, כאשר שירותי NFC (שירותי תשלום שדה קירוב) – יתפסו את השוק שלהם. בינתיים אנשי הכספים בשיתופים טכנולוגיים מעלים רעיונות כיצד יכול להראות הארנק שלנו בעוד שנים מספר.

רצועת הביטחון

בינתיים החברה Hashy Top-In מציעה עוד פיתרון וקראה לו E-Money Band. הטכנולוגיה החדשה מאפשרת לשים את הכסף... על היד. יותר נכון לשים אותם על פרק כף היד כמו שעון.

E-Money Band באמת מזכיר שעון ותוכו מותקן רכיב קטן. בכדי לבצע תשלום מספיק לקרב את הרצועה למתקן הקורא והכסף מיידית יורד מן החשבון.

 

הארנק ה"קמצן"

רעיון לא פחות ומוצלח מגיע אלינו ממעבדות של אוניברסיטת MIT בבוסטון, שבו הארנק שלנו לא ייתן לחרוג מן התקציב שהוקצה.

הארנק "מרזה" עם ניצול התקציב ומפעיל סוגר מגנטי, כאשר אתה חרגת מתקציב זה. הוא גם רוטט עם ביצוע כל פעולה בנקאית. פסיכולוגים וכלכלנים מזמן דנים על טיב התנהגות שלנו בניצול הכספים. כסף מזומן הוא צורה מדי שקופה בכדי שהאדם ירגיש מניעה לניצול, וכרטיס האשראי שלנו הוא כבר לגמרי וירטואלי ואינו מורגש באופן פיזי. נתון מדעי הוא שככל שהכסף הוא יותר מוחשי, כך אנחנו הופכים יותר שקולים בניצולו.     

  

מהנדסי  MIT Media Lab מנסים להתגבר על וירטואליות הכספים שלנו. הפיתוח האחרון שלהם Proverbial Wallet, יאפשר לבצע אומדן ובקרה לניצול כספים, ומבצע יחסי גומלין בין היתרה של המשתמש לארנק שלו. התקן בתוך הארנק יהפוך את הארנק לעבה יותר או לרזה יותר, ככל שהיתרה בחשבון הבנק משתנה. ככל שהכסף מתבזבז, כך קשה יותר לפתוח את הארנק. בכל פעם שמתבצעת עסקה בידי המשתמש, הארנק מבצע רטט כמו בטלפון סלולארי וזו כבר הזדמנות להיות ערים למצב החשבון.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il