איזה טלפון מעדיף ג'יימס בונד?

אילו דגמים אוהבים גיבורי הסרטים שלנו? אילו סרטים "דוחסים" פרסום ללא רחם, ואילו שילבו בעדינות מוצר זה או אחר?

מיכאל וייצמן , כ"ז בטבת תשע"א

היום קשה לנו לדמיין סרט הוליוודי רב תקציב ללא פרסום סמוי של מוצרים או product placement, כפי שזה קרוי בעגה המקצועית.

כאשר הצופה עוקב בדריכות אחר מעלילהם של ג'יימס בונד או ניאו, הוא מקבל תוך כדי הבזקים של עשרות מוצרים – ממשחות השיניים ועד רכבי יוקרה. כמובן שסרט מודרני קשה לנו לדמיין ללא טכנולוגיות גבוהות. הרי לפעמים התסריט עצמו מתבסס על שימוש בטכנולוגיה זו או אחרת. בכתבה זו נספר על חיי הסלולר בעולם הסרטים. איזה דגמים אוהבים גיבורי הסרטים שלנו? איזו סרטים "דוחסים" פרסום ללא רחם, ואיזה שילבו בעדינות מוצר זה או אחר?

פרסום מוצר סמוי לאחרונה קיבל כותרות בסרט שאצלנו יוצג עוד מספר שבועות. הקומדיה החדשה "גוליבר" של ג'ק בלק שכמעט מחצית מן הסרט משלבת מוצרי חברת אפל. כולל אייפון עם מסך 42 אינץ' שנבנה בייחוד עבור הסרט. זו אולי דוגמה לשימוש רע שנעשה במותג ושימוש זה בשילוב חוסר הצלחה בקופות הקולנוע יכול רק להזיק לחברת אפל.

רוצה להיות כמו הבחור ההוא

אחד האזכורים הראשונים לטלפונים סלולריים בסרטי פעולה היה בסרט "המלאך" כאשר שחקן וואל קילמר, נעזר בקופסה מוזרה עם כיתוב נוקיה עליה, שאפשר גם לחייג וגם לחפש באינטרנט. המכשיר היה בעל מקלדת מלאה ויכולות דמיוניות לשנות התשעים המוקדמות. בפועל דובר על אבטיפוס של נוקיה Nokia 9200 אשר הוצג רק כמחצית שנה מאוחר יותר.

ניאו בוחר בשני טלפונים

הסרט של האחים ווצ'ובסק'י היה גאוני מהרבה בחינות טכנולוגיות. הסרט נצפה פעמים מספר גם בקולנוע וגם בסלון הבית. אז לא נתפלא שהטלפונים שהופיעו בטרילוגיה הפכו למכשירי חובה לכל חובבי הסרט. אז הדגם ה"סודי" של נוקיה בידי הגיבור הפך מייד למוצר מבוקש. המצחיק הוא שבנוקיה 8110 לא היה שום דבר מיוחד, למעט הקליק הייחודי בסגירה, אותו שמענו לאורך כל הסרט נשמעים מניאו, טריניטי ומורפיאוס.  אז אל לנו להתפלא שה"בננה" (זה הכינוי שהדביקו המשתמשים למכשיר בגלל צורתו) מכרה 8 מיליון יחידות עוד באותה שנה.

בשנת 2003 בצאת סרטי ההמשך כנראה נפרדו דרכי מפרסמים וגיבורי הסרט כבר ראו "גיבור" אחר בידי השחקנים – המפתחים בסמסונג התאמצו והוציאו לכבוד הסרט את הדגם Samsung SPH-N270 שקיבל את הכינוי  Matrix Phone. גם הוא מכר כמויות לא מועטות למרות המידות הלא קטנות 113х62х20 מ"מ והמשקל הגבוהה יחסית (132 גרם)
 

השטן לובשת... מוטורולה

גיבורות סרט האופנה במשך הסרט שוחחו לא מעט במכשירים סלולריים, אך המומחים שמו לב כי כולם בלי יוצא דופן החל מהגיבורה הראשית ועד מריל סטריפ, היא מירנדה פריסטלי השתמשו  להם בדגם אחד בלבד של טלפון - .Motorola RAZR V3  הטלפון שהוא פראדה אמיתי  LG KE850 Prada יצא רק כשנה לאחר צאת הסרט. הטלפונים של מוטורולה נראים גם בקומדיות כמו "אוסטין פאוורס" ו-"ברוס, הגדול מכולם".

סוני אריקסון משקיע בסוכנים וקודים

Sony Ericsson בהבדל מחברות שכבר הזכרתי לא ממהר להופיע על מסכי הקולנוע. אך במוצריה משתמשים גיבורי תרבות אמיתיים. בסלולרי של החברה משתמש אחד הגיבורים הידועים בהיסטוריה של הקולנוע – סוכן הוד מלכותה וכובש הלבבות, ג'יימס בונד הבלתי מנוצח.

עוד בשנת 1997 הרחוקה בסרט: ג'יימס בונד – בחר לנצח המכשיר בידי הסוכן היה Sony Ericsson R380. היום בידי הסוכן 007 של הוד מלכותה ניתן לראות כבר את Sony Ericsson K800i James Bond Silver Special שפותח לכבוד בכורת הסרט האחרון בסדרה וכולל מזכרות שונות מן הסרט.

גם שותפות של חברת סוני אריקסון בלהיט השנה הקודמת לפי ספרי רב המכר של דן בראון "קוד דה ווינצ'י" ו"מלאכים ושדים" הוצגו מספר דגמי טלפונים של החברה K600, P910, Z300. אך הדגם המפורסם ביותר שאמנם לא נראה על המסך, אך נושא בתוכו את כל הסממנים של של הסרט הוא   Sony Ericsson Z530i,שקיבל את התוספת The Da Vinci Code Edition מה מראש הבטיח הצלחה במכירות לדגם.

 

אם לקוראים שלנו יהיו דוגמאות נוספות לטלפונים, נשמח אם תשתפו אותנו בתגובות.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il