הפלשתינים מקימים "אחות" לרוואבי

עדיין לא עיכלנו את הסכנות המסתתרות מאחורי העיר הפלשתינית הנבנית רוואבי וכבר בסמוך מתכננים הפלשתינים עיר נוספת – אל ריחן שמה.

שמעון כהן , כ"ט בטבת תשע"א

התשתיות ברואבי
התשתיות ברואבי
פלאש 90

הציבור הישראלי עדיין לא הפנים את הסיכון והנזקים לישראל הכרוכים בבנייתה של העיר הפלשתינית רוואבי וכבר, כך מסתבר, יש לה לעיר הזו מתחרה. הפלשתינים אינם שוקטים על השמרים וכבר מתחילים בגיוס משאבים ובפרסום עיר נוספת באותו אזור, אזור טלמונים.

העיר החדשה, אל-ריחן שמה, אמנם קטנה יותר אך על פי היקף הבניה המתוכננת במקום מדובר בעיר לכל דבר. לפי שעה בכוונת הפלשתינים להקים במקום אלפיים יחידות דיור (ברוואבי צפויות להיבנות 6000 יחידות דיור), אולם כידוע, אצל הפלשתינים המספרים, בעיקר בתחום הבנייה, רק הולכים וגדלים.

בפרסומים הראשוניים למשקיעים ולתושבים פוטנציאליים מקפידים הפלשתינים להגדיר את העיר החדשה כשכונה של רמאללה, ככל הנראה כדי שלא לערר תשומת לב מיוחדת אצל הישראלים, אך עיום במפה מגלה שבין רמאללה לאל-ריחן מפריד שטח גדול ובו שטח פתוח ענק ושני כפרים ועיירה אחת – ביר זית, בקיצור – מדובר ביחידה מוניציפאלית עצמאית לחלוטין.

על פי הפרסומים מתכוונים הפלשתינים לאפיין את הבניה באל-ריחן בבנייה יוקרתית וירוקה וברובה צמודת קרקע (כמקובל במגזר). העיר תכלול בתוכה גם מרכזי בידור, פארקים, מרכזי קניות ועוד. "אל ריחן היא ההשקעה לה נכסף העם הפלשתיני", קוראים יזמי המקום למשקיעים.

נזכיר כי ההתנגדות לעיר רוואבי כוללת הן התנגדות ביטחונית מחשש שהעיר תהפוך מקלט למחבלים סמוך לישובי מערב בנימין, והן התנגדות אקולוגית סביבתית בהיעדר תכנון הכרחי לזרימת ביוב, נגישות והתמודדות עם זיהום במקום. ספק גדול אם מתכנני אל-ריחן מתייחסים לסוגיות הסביבתיות, באשר לחשש הביטחוני נראה שהוא צפוי להיות באותה מידה בעיר הזו כמו ברוואבי.

כעת נותרה השאלה האם גם הפעם תמתין ההנהגה הישראלית לעובדות בשטח ואז תתלבט בשאלה אם עוד ניתן למחות נגד הבניה או שתתעורר קצת יותר מוקדם.