האם תפסיק ישראל את הסיוע לרוואבי?

האם במסגרת המאבק ב"חוזי רוואבי" תודיע ישראל על הפסקת הסיוע הממשלתי להקמת העיר? השר אדלשטיין משוכנע שגם מהלך כזה יגיע, ובקרוב.

שמעון כהן , ה' בשבט תשע"א

מקימים את רוואבי
מקימים את רוואבי
פלאש 90

הסיוע הישראלי לעיר הפלשתינית רוואבי מתפרס על פני לא מעט תחומים – תיכנון, תיאומים ביטחוניים ואזרחיים רבים ומגוונים. בשיחה עם יומן ערוץ 7 מעריך שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין כי אם אכן תימשך תופעת חוזי החרמות מול חברות ישראליות תגיע לשולחנו של ראש הממשלה ולשולחנה של הממשלה כולה הצעה לחדול ממתן הסיוע הזה "כדי שלא נמצא את עצמנו מסייעים לחרם הזה".

בראיון מגדיר אדלשטיין את החוזים כמסוכנים ומביע הסכמה למגדירים אותם כ"נשק אסטראטגי בידי האויב". בימים הקרובים מתכוון אדלשטיין לקיים סדרת מפגשים להתמודדות עם תופעת החרמות הללו. במפגשים אלה הוא צפוי לפגוש את ראשי מועצות יש"ע והגולן ונציגים מעיריית ירושלים "נשקול יחד תגובות ענייניות ולא אמוציונאליות, שגם הן מובנות לי", הוא אומר.

לטעמו של אדלשטיין יש ליצור בציבור הישראלי אוירה מתבקשת ומובנת של בידולן ובידודן של החברות המועמדות לחתימה "וכך יהיה קשה לאותן חברות לחתום". אדלשטיין מזכיר כי מהות החוזה היא פגיעה בלמעלה ממיליון אזרחי ישראל, ולהערכתו "החברות לא פעלו בהכרח מתוך מניע אידיאולוגי אלא מתוך מניע כלכלי בלבד וכשיובהר להן שהן נפגעות באפיק זה יהיה בכך כדי לשכנע אותן שלא לחתום על החוזים.

באשר לדיווחו של מנהל המיזם, איש העסקים הפלסטיני בשאר אל-מסרי, ולפיו חברות לא רק שאינן מבטלות אלא שחברות אחרות מצטרפות למיזם ואך עשרות עומדות בתור לסגירת חוזה שכזה, אומר השר אדלשטיין שהדברים תמוהים בעיניו שכן אם כך הם פני הדברים "למה כל החברות מנסות לשמור בסוד את שמותיהן. כנראה שהן מבינות שיש בעיה".

באשר לאפשרות שישראל תקטע את הסיוע שהיא מעניקה להקמת העיר כל עוד נמשכת תופעת החוזים המחרימים, אומר השר אדלשטיין כי פעילות ממשלתי כזו יכולה בהחלט להיות אחד מכיווני הלחץ. "שוב מתברר שאנחנו באים בידיים נקיות אבל הצד השני חושב אחרת. אנחנו נפנה לקולגות בממשלה ולגורמי צה"ל כדי שלא ניתן יד לחרמות הללו". להערכתו של אדלשטיין פניות מסוג זה תבאנה כבר בימים הקרובים בפני ראש הממשלה, אם כי הוא מבקש להתייחס לדברים בצורה הרצינית והמדויקת ולא לציין מועד להעלאת הדברים בפני נתניהו.