"הם מנצלים גם בנות 12 ו-13"

"מכתב הרבניות" זכה לכינויי 'גזענות' ו'חוקי נירנברג'. מתנדב בחילוץ בנות ערביות מכפרי ערבים מתאר את המציאות מהשטח. זו גזענות?

שמעון כהן , ה' בשבט תשע"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

מכתב הרבניות הקוראות לבנות יהודיות שלא לעבוד במקומות בהם עובדים ערבים עורר סערה לא מעטה בציבוריות הישראלית. היו שהגדירו את תוכנו של המכתב כגזעני ואף השוו אותו ל"תקופה חשוכה בהיסטוריה שלנו". ההגדרות הללו הכעיסו את יואב (שם בדוי) המכיר מעבודתו היומיומית ומהתנדבותו עשרות ואף מאות מקרים בהם עבודה משותפת של בנות יהודיות וערבים הובילו לנישואין, ניצול ולקרע משפחתי. ביומן ערוץ 7 הוא מספר על מספר דוגמאות מתוך המקרים שהכיר באופן אישי. בין השאר מדובר בילדות בנות 12 ו-14 הנלקחות על ידי בדואים לכפריהם ומנוצלות שם.

"לצערי בשנים האחרונות הייתי מעורב במקרים רבים ונחשפתי למקרים רבים. מדובר בצעירות מגיל 12 ו-13. בקרית גת תפס לא מזמן קצין משטרה ברכב של בני מיעוטים ילדות בגילאים הללו", הוא מספר.

"רק אתמול הגיע אלי מקרה של נערה בת 18 ממשפחה דתיה-חרדית, נורמטיבית לחלוטין, שהתרועעה עם ערבי כבן ארבעים שפיתה אותה במתנות או בסכומי כסף גדולים. היא הכירה אותו במועדון. מדובר בגבר שכבר נשוי לבחורה יהודייה. האימא הגיעה אלי שבורה לחלוטין. הבת שלה התלוננה נגד ההורים במשטרה. כשהאם נחקרה הגיע בדיוק לתחנת המשטרה בחורה שמבקשת עזרה בחילוץ אימא שלה מרהט...". לדבריו המענה שאותו קיבלה האם השבורה מהשוטרת בתחנת המשטרה היה 'גם הם בני אדם. יש להם את הזכות הזו'.

"לפני כחצי שנה הגיע אלי מקרה של משפחה שעלתה לפני עשרים שנה מסוריה. האבא סיפר איך הבריח את הגבול מסוריה כשרופא מקומי הרדים את הבת שהייתה תינוקת כדי שלא תבכה. הם הגיעו לארץ, והנה עכשיו, כשגדלה הלכה לעבוד בסופר, שם הכירה בחור מהכפר חוסאן ששכנע אותה לעבור אליו לכפר, שם החליטה להתאסלם", מספר יואב ומוסיף בקצרה את סיפורן של שתי בנות מבית חרדי שהחלו להתרועע עם ערבים עקב עבודתן בסניף של 'ארומה', הזכיר עדויות על בנות שנאלצו לעבור הפלות.

"הניסיונות להשוות את מכתב הרבניות לגזענות הוא לא נכון ולא הוגן. ההשוואות לנאצים לא קשורות בכלל. שם זה היה שלב לפני השמדת העם היהודי, וכאן מדובר בהגנה על הבנות. גם אם בחורה לא מבינה לצערנו את הזכות שלה להיות בת לעם ישראל, הרי שגם בפן החילוני של הדברים – יש כאן ניצול בנות בגילאי 12-14 במאהלים שלהם".

"יש כאן זילות של המושג גזענות. כשהרבניות מתאגדות ומפרסמות מכתב הן עושות את זה מתוך היכרות עם השטח. צריך להביא את זעקת השטח למודעות לציבור", אומר יואב המציין לשבח את עבודתם המסורה של ארגוני החילוץ והסיוע כדוגמת 'יד לאחים', ארגונים הפועלים בתיאום עם כוחות הביטחון לחילוץ בנות מכפרים ערביים, אך זאת רק אם אותן בנות מתלוננות ומבקשות סיוע. אם רק המשפחות מבקשות סיוע, לפי שעה, אין להן מענה...