מצ"ח בשליחות גולדסטון ו'בצלם'?

איתי זר נחקר במצ"ח בשל טענות בצלם על התנהלות מח"ט גבעתי ב'עופרת יצוקה': למה על זימונו לחקירה מופיעות המילים 'דו"ח גולדסטון'?

שמעון כהן , ז' בשבט תשע"א

איתי זר
איתי זר
צילום: פלאש 90

במצ"ח מתקיימת בימים אלה חקירה סביב אופן התנהלותו של מח"ט גבעתי, אל"מ אילן מלכא, במהלך מבצע עופרת יצוקה. זאת בעקבות טענה לאחריותו למותם של 21 פלשתינים במבנה שהופגז על ידי צה"ל. אחד המוזמנים להעיד בחקירה הוא איתי זר, בעליה של חוות גלעד הידועה מהשומרון. ביומן ערוץ 7 הוא מספר על החקירה אותה הוא מגדיר כ'בושה', ועל תדהמתו לגלות על מסמכי החקירה את המונח 'דו"ח גולדסטון' ו'בצלם'. "צה"ל עובד אצלם?" הוא שואל.

הפנייה הראשונית לזימונו של זר לחקירה בוצעה טלפונית, אך משהודיע לבני שיחו שהוא מסרב להגיע בעקבות שיחת טלפון ושיגיע רק אם יקבל הוראה כתובה כנדרש, נשלח לביתו שוטר שהציג בפניו מסמך זימון לחקירה. על המסמך נכתב בסעיף הראשון כי "בבסיסנו מתנהלת חקירה בגין מבצע עופרת יצוקה", ולאחר מכן מופיעות המילים 'דו"ח גולדסטון'.

כשהגיע זר לחקירה הציגו בפניו החוקרים מסמך תלונה של ארגון 'בצלם' בעקבות אותה תקרית עליה מתקיימת חקירתו של אל"מ מלכא.

מכתב הזימון אמנם מסתיים במילים "בתקווה לשיתוף פעולה פורה", אולם זר נשמע כמי שהיה רחוק משיתוף פעולה, ובוודאי שלא 'פורה'. "הצעתי להם שאם הם מנהלים חקירה שכזו שיפתחו שם משרד עבור אנשי 'בצלם'...".

"ידעתי שחוקרים את הפרשה, אבל הפתיע אותי שקוראים גם למילואימניקים. אמרתי להם שזו בושה לחקור מח"ט במקום לדחות את 'בצלם' ואת ד"ח גולדסטון. אמרתי להם שהמדינה שלנו הולכת ברוורס כשהיא פוגעת באושיות שלה וזה דבר שלא ייעשה. אחר כך שאלו אותי אם אני מכיר את אילן מלכא ואם אני מכיר את המקרה, אבל אני השבתי את אותה תשובה ש"אין לי מה להוסיף". הם שאלו למה אין לי מה להוסיף. אמרתי להם שאני מזמין את הפרקליטים שיילחמו במקום חיילי צה"ל..."

ביקשנו את תגובת דובר צה"ל לטענותיו של זר, אולם עד כה לא הגיעה תגובה שכזו. לכשתגיע היא תפורסם במלואה.