י' בשבט - יום מיוחד בחסידות חב"ד

אצל רוב האנשים, י' בשבט, זה אולי עוד יום בשנה, אך בחסידות חב"ד מציינים את יום עלייתו לכס ההנהגה של הרבי האחרון. הרב ברוד מספר.

ישי קרוב , י"א בשבט תשע"א

הרבי מילובביץ'
הרבי מילובביץ'

60 שנה לעלייתו של הרבי האחרון של חסידות חב"ד לכס הנהגת החסידות. הרבי שהיה נקרא בפי כל 'הרבי מליובאוויטש', הנהיג רבבות חסידים וקיבל לביתו את כל מי שהתדפק על דלתו מגדולי הרבנים וראשי ממשלה ועד אחרון העם. הרב מנחם ברוד, דובר 'אגודת חסידי חב"ד', הסביר לערוץ 7 על עניינו של יום.

"אנחנו מציינים את יום ההילולא של האדמו"ר הקודם, ר' יוסף יצחק שניאורסון, שנודע במלחמה הנחושה שניהל בשלטון הקומוניסטי בברית המועצות", פותח הרב ברוד את דבריו, "הוא למעשה בנה את יסודות מערך השליחות שאחר כך המשיך אותו חתנו וממלא מקומו - הרבי מליובאוויטש".

"ביום זה הועברה ההנהגה לרבי האחרון - הרבי מליובאוויטש, ובעבורינו זה יום חשוב מאוד בקשר ובהתקשרות לרבי. בתחילה הרב סירב בכל תוקף לקבל עליו את הנשיאות, אך לבסוף, בי' שבט תשי"א, הרבי נעתר להפצרות".

איך מכתירים רבי לחסידות?
"ביום י' שבט תשי"א", מגלה הרב ברוד, "הרבי אמר מאמר חסידות. במונחים החסידיים זה קוד שהוא מקבל עליו את עול ההנהגה. בשונה מאמירת שיחות שגם חסיד יכול, מאמרי חסידות רק רבי יכול לומר. הוא פתח בפסוק 'באתי לגני אחותי כלה' ".

הרב ברוד סיפר, כי בחסידות ישנם מספר הנהגות ליום זה, "החל מהדלקת נר נשמה, כל חסיד חב"ד השתדל לקבל עליה לתורה ובשביל כך נערכו כמה וכמה מניינים בזה אחר זה. נהוג שכל אחד כותב פדיון נפש ושלוחים את זה לציון הקדוש של הרבי".

לסיום, שמענו מהרב ברוד, דרוש חסידי לקראת ט"ו בשבט, "אחד הרעיונות שהרבי מפתח באגרותיו זה שכל אדם נמשל לעץ. כמו שהעץ נחלק לשלושה חלקים - השורש הטמון באדמה, העץ עצמו ותכלית העץ שהם הפירות, כך גם בחיי האדם ישנם מרכיבים אלו - השורש זוהי האמונה במעמקי ליבו, העץ הוא מהות חיי האדם כיהודי - מה שלומד ומקיים, והתכלית היא להניב פירות - לאפשר צמיחה של עצים חדשים ולתת גם לזולת להנות מהשפע שלו, אדם לא יכול להסתפק במה שיש לעצמו, אלא עליו לדאוג שגם הזולת יהנה מכך".