סימני שאלה סביב עתיד יהודי טוניס

יהודי הקהילה הטוניסאית בארץ עוקבים בדאגה אחר המהפכה בטוניס. "אנחנו לא יודעים הרבה, אבל מוכנים לסייע בקליטת היהודים שנשארו שם".

שמעון כהן , י"ב בשבט תשע"א

טוניס היום
טוניס היום

ניסים טאיטו חושש

ניסים טאיטו, העומד בראש עמותת יהודי טוניס מספר ביומן ערוץ 7 על הדאגה בה עוקבי אנשי הקהילה אחר המתרחש במדינה הנתונה תחת מהפכה, מחשש להתפרצות איסלאם קיצוני לעבר יהודי המדינה.

"אנחנו עדיים לא יודעים מה מצבם, אבל מוכנים לסייע להם ולקלוט אותם כאן כשיחליטו שהם באים לכאן. הרי כאן זה הבית גם שלהם. הם היו צריכים להיות איתנו כאן כבר מזמן".

גם באשר לסכנה, אם קיימת כזו או לא, המרחפת על חיי הקהילה היהודית בטוניס הבירה ובג'רבה, אומר טאיטו כי לפי שעה לא ידוע עד כמה סכנה כזו אכן קיימת. "ההפתעה שתפשה את הרחוב הייתה הפתעה גם עבורנו. אם תצא מההפיכה הזו דמוקרטיה אז הרווחנו גם היהודים, גם הערבים וגם העולם הדמוקרטי, אבל אם חס ושלום ישתלטו על זה האיסלאמים לא צריך להיות חכם כדי להבין איזו חומרה זה עבור כולם, ובעיקר לקהילה היהודית שמונה למעה מאלף וחמש מאות נפש".

לפי שעה מקיימים אנשי הקהילה בארץ קשר עם קרוביהם בטוניס רק דרך גורם שלישי בצרפת, וגם משם עולים לא מעט סימני שאלה שאינם נותנים מענה לשאלות על גורל היהודים. "גם שם, בצרפת, נמצאים בהמתנה. אנחנו זוכרים את תקופת ההמתנה של 67' – לא יודעים מה ילד יום".

טאיטו מספר גם על שיחות עם סוכני נסיעות מוסלמים המרכזים עבור אנשי הקהילה את ביקורי היהודים בטוניס בשנים האחרונות, וגם הם אינם יודעים מה תהיה התגובה הצפויה של הרחוב המוסלמי כלפי היהודים.

טאיטו מציין בדבריו כי יחסו של הנישא הטוניסאי המודח היה טוב מאוד ליהודים, אף למעלה מיחסו של הנשיא הקודם, חביב בורגיבה, שנודע ביחס ההערכה שרחש ליהודי ארצו, אולם לדבריו "השחיתות השלטונית הרסה אותו לחלוטין".

כעת, כאמור, מוכנים אנשי העדה בארץ לקלוט את קרוביהם במידה ויחליטו להגיע לישראל. "אם הם ירצו לעזוב הם צריכים לזכור שאין סיבה לעזוב לצרפת. הרי גם שם יש לפחות 15 אחוזים של מוסלמים. אם יגיעו לשם אז מה הועילו חכמים בתקנתם..."