ליבסקינד: לבחון אחריות התקשורת להפצת הסתה

העיתונאי קלמן ליבסקינד קורא לבחון את אחריותה של התקשורת בהפצת סרטון ההסתה נגד שי ניצן לעומת שתיקתה במקרים אחרים של הסתה משמאל.

, י"ד בשבט תשע"א

אורי ברעם
אורי ברעם

בטורו בעיתון 'מעריב' קורא העיתונאי קלמן ליבסקינד לבחון גם את מעורבותה ואחריותה של התקשורת בהפצת ההסתה נגד עורך הדין שי ניצן.

ליבסקינד רואה במעצרו של אורי ברעם "הזדמנות טובה לבדוק ברצינות מה חלקה של התקשורת בהסתה כזו". לדבריו יש לתהות באשר לערך הפרסום חסר הפרופורציות של יצירתו המטורפת של כל אוחז מקלדת. "מערוץ 10 למדתי שעד לרגע שבו הסיר ברעם את הסרט מהאינטרנט צפו בו עשרים וחמישה אנשים. רגע אחר כך, כשהוא הפך לנושא היחיד שעניין את ספקי החדשות במשך יממה שלימה, שמעו עוד כמה מיליונים למה כדאי לחסל את שי ניצן. אם החשש מהסתה הוא שקיצוניים שמעוניינים לעשות מעשה יקבלו רעיונות, אז ירון דקל, לצורך הדוגמא, אחראי הרבה יותר מאורי ברעם לעובדה שבכל בית בישראל יודעים היום את מי צריך להרוג".

לדבריו "אי אפשר לבטל את החשיבות שיש לעיתים בפרסום כזה, שמאיר מה שאנחנו נוהגים לכנות כ"פינות אפלות בחברה הישראלית". אבל בואו נודה על האמת, כשברשת ב' החליטו להקדיש בשבוע שעבר יום שידורים מיוחד לסרטון הזה, אף אחד שם לא ידע אם מדובר בפרי יוזמה של ארגון טרור קיצוני חדש או של ילד משועמם שנשאר בבית עם שפעת".

עוד טוען ליבסקינד כי "סיפורים מהסוג הזה נדונים בדרך כלל לשבט או לחסד תקשורתי בהתאם לכיוון הפוליטי שלהם. כשאהוד ברק קיבל מכתב איום מאידיוט עם כתב יד ילדותי, פתחו "איומי הימין הקיצוני" את כל המהדורות. כשמיכאל בן ארי קיבל מכתב זהה, זה לא עניין איש".

כמו כן הזכיר כי "לא מכבר פירסם רועי פיליפסטל, צעיר תל אביבי שחתום על עצומות שמאל למיניהן,  סטטוס בפייסבוק שלו עם קריאה ברורה: "מי בא לתקוע לכצל'ה - מנגלה כדור בראש בשביל הכיף?". נעה בגון, מנהלת התוכן של אתר תפוז, הוסיפה שם בחדווה "בגדול, בסבבה". הנושא הזה לא נשמר בסוד. כץ הגיש תלונה למשטרה ודוברו הוציא הודעה לעיתונות בתפוצת נאטו. נו, וראיתם את יעקב אילון פותח עם זה מהדורה? ראיתם את האדון פיליפסטל מובא להארכת מעצר? שמעתם את פרופ' שטרנהל מוזמן לתכניות האקטואליה כדי להביע את דעתו כמומחה בעל שם עולמי לחקר ההסתה? קדחת. אם מישהו היה מחליט לעשות מזה אייטם, פיליפסטל היה חולק כעת תא עם אורי ברעם. אבל זה לא קרה. ולכן ברעם הוא מסית מסוכן שיכול לקבל עשר שנים בפנים ופיליפסטל ישן בשלווה מתחת לפוך בבית".

לקריאת הבלוג המלא