הילדים סובלים מכאבי אוזניים, מה עושים?

הוא לא נרדם בלילה ומעיר את כל בני הבית עם בכיותיו בגלל כאבי אוזניים, מה עושים? ד"ר אהרון גרומן, מציע מספר דרכים להתמודדות

הילה פלח , כ"א בשבט תשע"א

כנראה לא כואבות לו האוזניים.
כנראה לא כואבות לו האוזניים.
פלאש 90

הוא לא נרדם בלילה ומעיר את כל בני הבית עם בכיותיו. הוא לא יודע איך להסביר לכם אבל היד שלו נמצאת באזור האוזן כל הזמן. בדיקה קטנה שלכם מאשרת שהוא סובל מכאב אוזניים מטריד ביותר. איך מתמודדים?

ד"ר אהרון גרומן, מומחה לרפואת ילדים, מנהל יחידה להתפתחות הילד ורופא עצמאי במכבי שירותי בריאות, מציע להורים מספר דרכים להתמודדות עם כאבי אוזניים אצל ילדים, "כאב אוזניים הוא תלונה שכיחה, והוא נובע ממספר סיבות. האחת היא הצטברות נוזלים באוזן התיכונה, אשר מעלה את הלחץ בחלל הקטן והסגור שנמצא מאחורי עור התוף וגורמת לכאב עז בעור התוף העשיר בעצבים".

"בדרך כלל מנוקזים הנוזלים באוזן התיכונה לחלל הלוע על ידי חצוצרת השמע. בהצטננות או אלרגיה, הרקמה הרירית המרפדת את חצוצרת השמע תופחת ויכולה לחסום את מעבר הנוזלים", מסביר גרומן ומוסיף, "תופעה זו מתרחשת בקלות יחסית בילדים קטנים שהצינורית אצלם צרה יותר ונמצאת בזווית שטוחה יותר. כאשר הצינור נחסם, המעבר הרגיל של נוזלים מהאוזן התיכונה ללוע נמנע והנוזלים מצטברים. הדבר גורם לכאב, לתחושת מלאות באוזן (גודש והרגשה שהאוזן סתומה) ומפחית את יכולת השמיעה באופן זמני.
בדרך כלל מנוקזים הנוזלים באוזן התיכונה לחלל הלוע על ידי חצוצרת השמע. בהצטננות או אלרגיה, הרקמה הרירית המרפדת את חצוצרת השמע תופחת ויכולה לחסום את מעבר הנוזלים
הנוזל שנקווה באוזן התיכונה מספק מצע טוב להתרבות חיידקים שנמצאים במקום בשגרה, וכך מתפתחת דלקת האוזן התיכונה, שגורמת בדרך כלל לכאב, לחום, ולאי שקט ניכר. הדלקת יכולה להיות חד צדדית או דו צדדית".

ד"ר גרומן אומר כי גורם נוסף לכאב אוזניים הוא מחלות ויראליות של דרכי הנשימה העליונות, "האוזן התיכונה היא חלק מדרכי הנשימה העליונות, וכאשר יש דלקת ויראלית בדרכי הנשימה העליונות האוזן עלולה לכאוב גם ללא דלקת. כמו כן, בקיץ יש דלקות אוזניים חיצוניות שנגרמות בדרך כלל עקב חדירת מי בריכה או מי ים לאוזן החיצונית וגם הן מאוד כואבות. כאבי אוזניים יכולים להיגרם גם מהקרנה של כאב מאיברים סמוכים לאוזן, כמו השיניים או מפרק הלסת".

כיצד מזהים כאבי אוזניים?
"אצל תינוקות בדרך כלל יתאפיינו כאבי האוזניים בעקבות דלקת אוזן תיכונה באי שקט, בכי בלתי פוסק ובנגיעה באוזניים", מפרט גרומן ומסייג, "אולם לעיתים ייתכנו גם תלונות פחות אופייניות כמו שלשולים והקאות. יחד עם זאת, תינוקות לא תמיד מכוונים את תנועת הידיים לכיוון האוזן, לכן כאשר התינוק באי שקט ונראה חולה מומלץ לבדוק אותו בדיקה מקיפה לשלילת בעיות אחרות בנוסף לדלקת האוזן".

"אצל ילדים גדולים יותר, כאבי האוזניים מלווים גם כן בחוסר שקט, בחום ובנזלת. הילדים הגדולים שיכולים להביע את מכאובם בדיבור - יתלוננו על כאבי אוזניים".

מה הטיפול שצריך לתת לילד?
ד"ר גרומן מסביר שבשנים האחרונות קיימת גישה טיפולית סובלנית יותר לדלקות אוזניים בילדים, "בעבר היינו מטפלים בכל דלקת אוזן תיכונה בתרופה אנטיביוטית. כיום אנו ממליצים להשהות טיפול זה תוך כדי מתן אלחוש מקומי לאוזן התיכונה בטיפות ותרופות משככות כאב דרך הפה (כגון סירופ אדוויל ילדים) עד להיעלמות הכאב. תרופות אלה גם מורידות את החום ומקלות את סבלו של הילד, והדלקת תיעלם מעצמה בהמשך. כיום יודעים שאין סכנה בגישה זו, ושהקושי בהתמודדות עם דלקות אוזניים מהסוג השכיח הוא בעיקר הכאב והחום, ובהם אנו מטפלים".

"אנו ממליצים להורים להשהות את הטיפול האנטיביוטי למשך 48 שעות, אך אם כמובן הכאב יתגבר או יופיעו סימני מחלה המעידים על הרעת מצבו של הילד אנו נטפל באנטיביוטיקה. אנו מציידים את ההורה במרשם לתרופה אנטיביוטית ובהוראות מדויקות, וברוב המקרים ההורה מחליט בסופו של דבר האם להתחיל טיפול אנטיביוטי או לא".
אנו ממליצים להורים להשהות את הטיפול האנטיביוטי למשך 48 שעות, אך אם כמובן הכאב יתגבר או יופיעו סימני מחלה המעידים על הרעת מצבו של הילד אנו נטפל באנטיביוטיקה

כמובן, חשוב לזכור שזו לא שיטה שנוקטים בה באופן גורף. רופא הילדים ישקול מי מתאים לשיטת טיפול זו של "השהיית אנטיביוטיקה" בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי. יצוין כי שיטה זו הורידה את שיעור הטיפול האנטיביוטי בדלקת אוזן תיכונה בצורה משמעותית, ובכך תורמת למאבק בהופעת זני חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה ומשפרת את התמודדות מערכת החיסון של הילד עם זיהומים. 

"בכל מקרה", מדגיש גרומן, "אין להסיק מכך שהורים יכולים להחליט להימנע מביקור אצל רופא המשפחה או הילדים כאשר הם נתקלים בכאבי אוזניים וחום אצל הילד".

"במקרה של כאבי אוזניים אצל ילדים מומלץ לנהוג כבכל מחלה אחרת. יש לשתות הרבה, שכן בכל מחלה יש פעילות קטבולית רבה ועלייה בצריכת מים. יש להשתמש בסירופ לשיכוך כאבים ולהורדת חום, כגון אדוויל ילדים. תרופות אנטיהיסטמיניות, תרופות שאמורות לייבש את הנזלת, טובות נגד גודש האף אך פעולתן בהקטנת כמות הנוזלים באוזן התיכונה חלקית ומוטלת בספק. לחות האוויר הננשם חשובה בשמירה על פעילות הריסים של דרכי הנשימה העליונות ותורמת לדלילות הנוזל הצמיגי שמצטבר באף, דבר שמקל על פינוי הגודש. לפיכך מומלץ להשתמש במפזר אדים. ילדים גדולים שיכולים לנפח בלונים עשויים על ידי פעולה זו להרחיב את תעלת השמע וכך לעזור בפינוי הנוזלים מהאוזן התיכונה. לעומת זאת, תמרונים מוזרים (כמו ניתורים במקלחת אדים בזמן שמנערים את הראש ובולעים) עוזרים בהוצאת נוזל מהאוזן החיצונית בלבד (בדרך כלל נוזלים שנכנסו לאוזן מרחיצה בבריכה או במקלחת) ולא מהאוזן התיכונה".

"כמובן", מציין גרומן, "בדומה לכל מחלה, מנוחה מסייעת להחלמה מהירה וטובה יותר".

מה צפוי לקרות אצל הרופא?
"הרופא יבדוק את הילד החולה בדיקה כללית תוך מתן דגש על בדיקת האוזן, האף והגרון. כמו כן ייבדק החלק של עצמות הגולגולת מאחורי האוזניים המכונה עצם המסטואיד. כאב, רגישות או אדמומיות באזור זה מלמדים על דלקת חמורה.
לעיתים, יישאר נוזל באוזן התיכונה תקופה ארוכה מבלי לגרום לזיהום. במקרה זה עשויה להיות ירידה בשמיעה. מצב זה של הצטברות נוזלים באוזן מטופל לרוב על ידי ניסיון לנקז את הנוזלים באמצעות תרופות מייבשות או אנטיביוטיות.

אם המצב נמשך וקיימת ירידה משמעותית בשמיעה, אשר מפריעה לילד לפתח את שפתו או ליכולתו לשבת מרוכז בגן, יש לשקול החדרת צינוריות ניקוז לאוזניים (כפתורים) כדי לנקז את הנוזל ולהחזיר את תפקוד האוזן התיכונה למצב מאוורר ותקין. זהו הליך פשוט שנעשה בהרדמה כללית, על ידי רופא אף אוזן גרון והוא יעיל מאוד באוורור האוזן התיכונה, בשיפור הירידה בשמיעה ובמניעת הסתבכות דלקתית משנית של האוזן.

הורים בדרך כלל דואגים שמא שמיעת הילד תיפגע בעקבות דלקת אוזניים. רוב הילדים שיש להם דלקות באוזן התיכונה יסבלו מירידה מסוימת אך זמנית בשמיעה במהלך דלקת האוזניים ומייד לאחריה, אבל כאשר תיספג הדלקת יכולת השמיעה תחזור לנורמה ונדיר שתישאר פגיעה קבועה בשמיעה".