מורשת הרב אליהו בתוכנית הלימודים

פחות משנה לפטירת הרב אליהו זצ"ל, הנחשב בעיני רבים כגדול הדור, ובמערכת החינוך הדתית הוחלט להכניס את מורשתו לתוכנית הלימודים.

שמעון כהן , כ"ב בשבט תשע"א

הרב אליהו
הרב אליהו
פלאש 90

באיגרת ששוגרה בימים אלה למפקחים בחינוך הממלכתי דתי, נמסר להם על נושא יוצא דופן שהתווסף לתוכנית הלימודים: מורשתו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל. בכך מצטרף הרב לרשימה ארוכה ומכובדת של רבנים שמורשתם נלמדת בבתי הספר הדתיים ואף הממלכתיים בארץ.

התוכנית משותפת למנהל החמ"ד למורשת הנחלת "אביהם של ישראל" ותנועת "מבראשית" תכלול בשלב ראשון פעילויות בבתי הספר וערבים משותפים לתלמידים ולהורים. ומייד אחרי פורים בשבוע החמ"ד שיתרחש בשבוע זה תושק תוכנית הלימודים החדשה. התוכנית תעסוק בחשיבות המשפחה לאור סיפורים אישיים על מעשי חסד של הרב מרדכי אליהו בתוך המשפחה, וביחסו של הרב לארץ ישראל. 

"החלטנו להכות על הברזל בעודו חם. הציבור נמצא היום בין פרידה מהרב למעבר ללימוד משנתו, במצב זה בו הציבור עדיין קשור מאוד לרב זצ"ל אנו מאמינים שבני הדור הצעיר והוריהם ישמחו ללמוד ממשנתו וליישמה בחיי היום יום. אומר הרב אוריאל עובדיה המפקח הארצי על החינוך היסודי הממלכתי דתי" ומוסיף: אשר על כן אנו פועלים  ליצירת תוכנית לימודים שתורכב מסיפורים על הרב, למידת מוסר ההשכל מהם ועוד".

באיגרת זו התבשרו מפקחי החינוך הממלכתי דתי גם על אחת המטרות העיקריות של החמ"ד השנה: הגדלת מספר התלמידים בחינוך הממלכתי דתי, ומניעת נשירה לטובת בתי ספר חרדיים או ממלכתיים.

באיגרת ציין ד"ר אברהם ליפשיץ, ראש מנהל החינוך הדתי כי "צריך להגדיר גם את ימינו אלה, 62 שנה אחרי הקמת המדינה,  כימים שבהם מתחוללת מהפכה גדולה... רובו המכריע של עם ישראל מגדיר עצמו דתי או מסורתי. הגבולות החדים של "דתי" ו"חילוני" מטושטשים, והסקאלה של המושג דתי הולך ומתרחב. אנשים מתדפקים על גני החמ"ד ורוצים שילדיהם יטעמו מסורת אבות ושורשי ישראל, מכך ניתן ללמוד על הקושי והמורכבות שבהם מצוי העם. הוא מחפש את דרכו ואת זהותו היהודית. בתקופה זו בה רבים מאחינו בית ישראל נמצאים במציאות זו, אין לנו אלא לעשות הכול כדי "להורות להם הדרך". החינוך בחמ"ד צריך להתעצם ולהיות מגדלור מגנט שואב וממגנט לכולם. כל ילד זכאי לומר שמע ישראל".