וויקיליקס שופך אור על החיסול בסוריה ב-2008

מסמכי וויקיליקס ממשיכים לדלוף ולגלות פרטים שלא ידענו עד כה. הפעם: חיסול עוזרו של בשאר אל אסאד, גנרל מוחמד סולימאן.

מיכאל וייצמן , כ"ו בשבט תשע"א

מתנקש בפעולה
מתנקש בפעולה
IDMB

מסמכי וויקיליקס חושפים כי חיסולו של יועץ נשיא סוריה לבטחון בשנת 2008, גנרל מוחמד סולימאן, גרר מהומה במערכת הפוליטית בסוריה ונסיגה מן הוויתורים הצפויים בתהליך השלום.

כזכור סולימאן חוסל בנסיבות מסתוריות, ועל פי הדיווח בעיתון ה"סנדיי טיימס" סיפק סולימאן נשק וטילי נ"מ מתקדמים לחיזבאללה.

וויקיליקס מדווח כי קיץ שנת 2008 היה מהמוצלחים בתולדות המודיעין הישראלי. בליל ה-1 באוגוסט 2008 בעיר הנופש הסורית טרטוס בוצע ירי מדויק של צלף מן הים שהביא לחיסולו של אחת הדמויות המיסתוריות בסוריה- גנרל מוחמד סולימאן. בתמליל משרד החוץ האמריקאי שנחשף היום בוויקיליקס נאמר כי הישראלים הם החשודים העיקריים בפרשה.

"כוחות הבטחון הסורים סגרו וסרקו את כל איזור החוף שבו אירע החיסול" – מבשר מברק השגרירות האמריקאית הממוען למשרד החוץ. "כלי התקשורת המערביים, שפעילים בדמשק, קיבלו הנחייה מפורשת לא לחשוף את הפרשה" – מבשר המברק.

המידע הראשוני אודות החיסול של סולימאן היה מאוד מטושטש, לא היה ברור מי חוסל ומה היה תפקידו. היום בעקבות המסמך הבין משרד החוץ האמריקאי את זהותו של מוחמד סלימאן. המסמך מתאר אותו כ-"יועץ מיוחד להתחמשות ונשק אסטרטגי", בין היתר היה הגנרל אחראי לשיתוף פעולה עם איראן וצפון קוריאה.

ע"פ הדיווח, ההיתנקשות שיחקה לידיו של הפלג המיליטאנטי בסוריה שהתנגד למו"מ ישיר עם ישראל. כעשרה הימים לאחר ההתרחשות, הודיעה שגרירות ארה"ב בסוריה שהרצח הוא תוצאה של "התנגשויות פנימיות" בתוך הממשל הסורי.

המהומה בסוריה החלה כבר ב12 באוגוסט כאשר אנשי שרותי הביטחון הביעו אכזבה מכך, שדמשק ממשיכה במשא ומתן ישיר מול ישראל, ומתעלמת מרצח סולימאן. מברק אחר של השגרירות מביע תמיהה איך הליך הסנקציות הכלכליות שהופעל על סוריה כחלק מהלחצים על ממשל אסאד אינו חל על עסקאות הנשק של סולימאן ותוהה האם דמותו כה מסווגת שאי אפשר לחשוף אותו לגורמים כלכליים בתוך ארה"ב.