'אילולי עבר גלנט בחוות שרון הוא היה רמטכ"ל'

האלוף במיל' יורם יאיר רואה קשר ישיר בין כהונת האלוף גלנט כמזכירו הצבאי של שרון לשיבוש ולפוליטיזציה שמנעה את מינויו לרמטכ"ל.

שמעון כהן , ב' באדר תשע"א

לא ימונה. גלנט
לא ימונה. גלנט
פלאש 90

האלוף במיל יורם יאיר (יא-יא) שדרכיו הצבאיות נפגשו לא פעם עם האלוף בני גנץ כפקודו עוד מימיו של גנץ בבה"ד 1, מספר ביומן ערוץ 7 על הרמטכ"ל המיועד ובין השאר גם על מי שאמור היה להתמנות לרמטכ"ל, האלוף יואב גלנט.

על גנץ אומר האלוף במיל יאיר כי מדובר ב"קצין מצוין, רגוע ושקול, אדם שמעבר לכל המקצועיות שבו, יש בו גם ענווה שלמדנו ממשה רבנו שמדובר בתכונה שמנהיגים חייבים לשמור עליה גם כשהם עולים בסולם הדרגות". לדבריו את אופיו הזה של גנץ ניתן לראות בהתבטאויותיו ה"פחות בומבסטיות", כהגדרתו, ובאופן בו התנהל משנודע לו לפני כחצי שנה שלא ימונה לרמטכ"ל.

באשר לסוגיית המינוי הכושל של גלנט מותח האלוף במיל יאיר קו ישיר בין כהונתו של גלנט כמזכירו הצבאי של ראש הממשלה בעבר שרון לבין הכשל שהביא להדחתו מהתפקיד. "כשקורה כזה ברוך כמו בשבועות האחרונים, ברור שכולם ניזוקים ממנו, מעמד הרמטכ"לות, הממשלה, ראש הממשלה, שר הביטחון, ועדת טירקל, היועץ המשפטי, מבקר המדינה וכו', כשקורה דבר כזה אני בודק מאיפה הדברים צומחים ואחת הבעיות היא העובדה שאלופים מכהנים בשיא הקריירה שלהם כמזכירים צבאיים לראשי ממשלה. לתפקיד הזה יכול להתמנות תת אלוף או איש מודיעין. החשיפה של האלופים למכמני הפוליטיקה על שחיתויותיה, האינטרסים האישיים ומאבקי הכבוד שבה, החשיפה הזו פסולה בעיניי".

בדבריו מדגיש יאיר כי "לא כל מי שעובר שם נכשל, אבל אין לזה מקום. כשאני מסתכל אחורה ובוחן מה קרה לגלנט אפשר להגיד בביטחון שאם הוא לא היה עובד בלשכת ראש הממשלה ולא מתחבר לפורום החווה - הוא היה היום רמטכ"ל".

לטעמו של האלוף יאיר ההתנהלות בה אנשי ראש הממשלה מקרבים אליהם אלוף ומעוניינים לסייע לו ולארגן לו את דרכו הצבאית, פוגעת בסופו של מהלך באלוף עצמו. "שפת הפוליטיקאים זרה לאנשי הצבא והם מאבדים את תומתם".

"מפקד שייטת ומפקד אוגדה שכל נפשו היא השירות למדינה מגיע ללשכת ראש הממשלה ופוגש שם פוליטיקאים שכל עניינם הוא הקידום האישי, עולם המושגים שלו מתעוות. ראיתי מספיק אלופים שהשתנו בתפקיד הזה. הם הפכו הרבה פחות נאיבים. הם הבינו את עוצמת הכוח", אומר יאיר המוצא דוגמא להתנהלות הכוחנית והאינטרסנטית גם במינוי האלוף במיל נווה לסגן רמטכ"ל רק כדי ששר הביטחון לא יצטרך להאריך את כהונת הרמטכ"ל המכהן אשכנזי.

לדברים אלה הוא מוסיף ומציין כי "עצם העובדה שאלוף שירת ראש ממשלה גורם לכך שראש הממשלה מחויב לו".