ירידה של 19% במספר ההפלות בישראל

משרד הבריאות קובע: ירידה של 19% במספר ההפלות בישראל בשנים האחרונות. יו"ר 'אפרת': מדובר במגפה הגובה עשרות אלפי ילדים שלא נולדו

שמעון כהן , ב' באדר תשע"א

ד"ר שוסהיים
ד"ר שוסהיים
אגודת אפרת

חוברת נתונים מיוחדת הנפיק משרד הבריאות וכותרתה המרכזית קובעת כי במרוצת השנים האחרונות חלה ירידה של 19 אחוזים במספר ההפלות בישראל.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יו"ר אגודת 'אפרת' ד"ר אלי שוסהיים, המברך על הנתון אך קובע כי מלאכה רבה עוד לפניו ולפני אנשי האגודה להגדלת הנתון בעתיד.

"הנתון הזה משמח אותנו מאוד, אנחנו שנאבקים כבר למעלה מ-34 שנים במגיפה הזו שבה אנחנו מאבדים חמישים אלף תינוקות שלא נולדים. החוברת מתייחסת להפלות החוקיות שהן כעשרים אלף, אבל חוץ מהן יש עוד כשלושים אלף הפלות בלתי חוקיות", אומר ד"ר שוסהיים המציין כי מנתוני החוברת עולה כי השנה האחרונה לה מתייחסים נתוני החוברת, שנת 2009, היא השנה בה בוצע מספר הפלות הנמוך ביותר".

החוברת אינה מתייחסת לסיבות שהביאו לנתון זה, אך שוסהיים משוכנע שלעבודת ההסברה הגורמת לנשים להכיר בהיות העובר שברחמן יצור חי לכל דבר יש חלק משמעותי בהחלטה להימנע מהפלות. "מעבר לטיפול שלנו ההסברה וההרצאות שאנחנו מעבירים עושים את שלהם. משרד הבריאו מציג את הנתון הזה כעת, אבל אנחנו עוקבים אחרי הנתונים כבר שנים ומדי שנה יורד יותר ויותר המספר, אבל זה עדיין לא מספיק. יש עשרות אלפי ילדים שיכולים היו להיוולד וצריך למנוע את ההפלה שלהם".

בדבריו מספר שוסהיים גם על הפעילות עצמה, פעילות המתבצעת ללא תמיכה של משרד הבריאות. הוא מספר כי בביקור ראשון שערך באחרונה סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, במשרדי הארגון לא ביקש ממנו שוסהיים דבר לבד מארגון כנס גדול שבו ישתתפו מנהלים רלוונטיים ובעלי סמכות שיכירו את פעילות האגודה ויפנו אליה נשים הנזקקות לסיוע.

שוסהיים מדגיש כי בניגוד לרושם המצטייר, פעילות ההסברה מתמקדת דווקא באפיק הפמיניסטי. זאת כאשר מביאים לידיעתה של האישה מידע שלא היה בידה ועל פיו היא יכולה להחליט אם להפיל את העובר או לא. לדבריו חוסר המידע הוא שמביא נשים להפלות והוא שמביא ארגוני נשים למאבק ב'אפרת'. "חשוב לנו שהפמיניסטיות יכירו את האמת, את היכולת לבחור, שאישה תקבל את המידע ותחליט מתוך ידיעה. מעולם לא אמרתי לאישה שלא תפיל, אלא רק שתדע את נתוני האמת".