אשכנזי לחובלים: לעולם אל תעצמו עיניים

הרמטכ"ל אשכנזי השתתף היום (שלישי) בטקס סיום קורס חובלים וקרא לבוגרים הטריים לעשות הכל "כדי שלעולם לא נמצא בלתי מוכנים".

שלמה פיוטרקובסקי , ד' באדר תשע"א

קורס חובלים
קורס חובלים
דובר צה"ל

"ועדת טירקל שחקרה את אירועי מבצע "רוחות שמיים", קבעה את מה שידענו תמיד; שאתם וחבריכם לחיל נשענתם על חוט שדרה ערכי ומוסרי, גם בסערת הקרב שציפתה לכם ב"מאווי מרמרה". דבקותכם ונאמנותכם לערכי "רוח צה"ל", הן שיבטיחו שגם אוניות דומות לה ייבלמו בחומת המגן שיציב חיל-הים: חומה המושתת על אבני יסוד של נחישות, דבקות במשימה ואמונה בצדקת הדרך, רעות ודבקות אין קץ. אבקש שתישארו קשובים לרחשי האזור ולעולם אל תעצמו את העיניים", כך אמר ראש המטה הכללי, רב-אלוף גבי אשכנזי, בטקס ענידת סיכת החובל לבוגרי קורס החובלים– מחזור 122, שהתקיים היום (ג'), בבסיס ההדרכה של חיל-הים בחיפה.

הטקס נערך במעמד שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, מפקד חיל-הים, אלוף אליעזר מרום, קציני סגל הפיקוד הבכיר של חיל-הים, משפחות המסיימים, אורחים וחברים.

לבוגרים הטריים נחשפה סיכת קצין הים ודרגת סגן משנה. בימים אלו עתידים הבוגרים להשתלב במערך הלוחם של חיל-הים ולאייש את כלי השייט השונים, ספינות הטילים, הצוללות וכלי הביטחון השותף.

עוד הוסיף הרמטכ"ל, כי "כמי שליווה את התקדמותו של החיל בארבע השנים הללו ואת התהליכים המרשימים שעבר, אין לי ספק שתעשו הכול כדי שלעולם לא נמצא בלתי מוכנים. אבקש שרגע לפני שתפגשו את פקודיכם, תזכרו תמיד אילו מפקדים אתם קיוויתם שיהיו לכם בשירותכם הצבאי וכך תפקדו".

קורס החובלים הינו התנדבותי בן שנתיים וארבעה חודשים. הקורס כולל ארבעה שלבים, המכשירים את המסיימים לתפקיד הקצין ותפקיד החובל.

בשלב הבסיסי עוברים הצוערים טירונות שדה וים, בה מוקנים להם הרגלים צבאיים בסיסיים וכישורים בתפעול כלי שייט קטנים. שלב זה כולל מסעות רבים, מאמץ גופני והפלגות רבות.

לאחר מכן, בשלב המתקדם, הצוערים מתפצלים להסמכה על פי המגמות השונות (שייט, מכונה ואלקטרוניקה), מכירים את מערך הביטחון השוטף של חיל-הים, מתאמנים בכלי שייט מלחמתיים, מתנסים ומוכשרים פיקודית. בסיום השלב מוענקת להם סיכת מפקד מחלקה.

השלב השלישי הינו שלב האקדמיה, בה משלימים הצוערים תואר אקדמי באחד משלושת הנושאים: נמלים וים, מדעי המדינה או כלכלה ומנהל עסקים.

השלב האחרון הוא השלב הייעודי, בו רוכשים הצוערים הכשרה עיונית ומעשית כקציני משמרת בספינת טילים או בצוללת. שלב זה מתרכז בלחימה בגזרה הימית, לימוד תורת הלחימה ומערכות ההשטה, האלקטרוניקה והמכונה המתוחכמת.
 
מנתוני סטטיסטיקה של מסיימי הקורס עולה, כי בין מסיימי הקורס, 49% מתגוררים במרכז הארץ, 46% בצפונה ו-5% בדרומה. 62% מכלל מסיימי הקורס גרים בערים, 16% גרים בישובים קהילתיים, 5% במושבים, 3% גרים בקיבוצים, 11% תושבי המושבות והמועצות האזוריות, 3% גרים בכפרים. 51% מבוגרי הקורס למדו במגמות ריאליות בתיכון, 6% ממסיימי הקורס למדו מקצועות ימיים עוד בתיכון.

51% מבוגרי הקורס הינם בוגרי תנועות נוער, מתוכם: 42% בתנועת "הצופים" ו-21% ב"צופי ים". 32% ממסיימי הקורס התנדבו לשנת שירות בטרם גיוסם. 5% מהבוגרים היו במכינות קדם צבאיות. 14% מבוגרי הקורס לא נולדו בארץ.