"בטחון המדינה בידיים הטובות ביותר"

רב אלוף אשכנזי הרעיף שבחים וברכות על צמרת המדינה, נפרד מהמשפחות השכולות, הצטער על כשלון החזרת שליט, והביע אמון מלא במחליפו.

שמעון כהן , י' באדר תשע"א

נפרד. אשכנזי
נפרד. אשכנזי
פלאש 90

הרבה תודות חרזו את נאומו אתמול של הרמטכ"ל היוצא, רב אלוף גבי אשכנזי. לאחר תודות לנשיא המדינה, לראש הממשלה, שר הביטחון ושרי הממשלה הנוכחית וקודמתה, תודות לאלופי צה"ל אמר אשכנזי:

"תודה לחבריי שנמצאים כאן, שתמיכתם בי הלכה התחזקה גם אם זמינותי אליהם הלכה וקטנה. חברים שמזכירים לי מאין באתי ולאן, ממחר אני עומד לחזור. הם מזכירים לי את התשתית הערכית שלי שאותה רכשתי משני בתים: בית הוריי במושב חגור, קרקע משובחת לגידול שממנו למדתי מהי עבודת כפיים, איך חורשים תלם ישר ואיך בוצרים את הזמורות; כמו שכבר אמרו כאן, אכן הייתי איש אדמה הרבה לפני שהייתי איש צבא, ובעיניי הדרך לתפקיד הזה התחילה עוד שם, בפרדסים ובשדות של מושב חגור ובשוק הסיטונאי שבו עבדתי יחד עם אבי. הבית השני שלי היה חטיבת "גולני": חטיבה שכל פרט בה, מצבע הכומתה ועד האנשים ומורשת הקרב שלה, מלמד אותך שגם כשחולמים גבוהה צריך להישאר קרוב לאדמה. כבר מגיל צעיר ידעתי שגם אם הענפים נגדעים בדרך, השורשים נשארים תמיד, והשורשים שלי, כמו של חבריי הקרובים שהגיעו לכאן, ושל אלו ששירתו עימי לאורך הדרך הם שורשי העץ של חטיבת "גולני".
 
אל מתכנסי אירוע ההוקרה והפרידה פנה ואמר אשכנזי: "אני סוקר את מי שנמצא באולם הזה ורואה אנשים נוספים רבים שליוו אותי לאורח הדרך, ושכולם היו שותפים, כך או אחרת,למסע הארוך. אני רואה משפחות שכולות שחייהן נקשרו בחיי בנסיבות הכואבות ביותר, ושהקשר עימן וזכרון יקיריהן עמדו לנגד עיניי לאורך כל שנותיי כלוחם וכמפקד. הם עומדים גם היום מול עיניי, הם חסרים מאז ומתמיד. אני רואה ראשי רשויות ומועצות, שאני גאה בקשר החם והפורה שנוצר ביננו, יחד עם ראשי ארגונים תורמים ומעצבי דעה, שהחיבוק החם שלהם עטף את צה"ל באהבה והעצים את כוחותינו, ואת רעיי בני העדה הדרוזית והבדואית, אנשים נפלאים ומסורים, שלמדתי להכיר ולהוקיר".

על כישלון אחד אותו הוא מזכיר לא פעם במהלך מסע הפרידה שלו מצה"ל לא דילג אשכנזי גם הפעם - הכשלון במשימת החזרתו של גלעד שליט. "לצערי, לא הצלחתי להשלים את כל המשימות שרציתי להביא לסיומן, ולכן לא כל מי שחלמתי שיהיה באירוע הזה נמצא בו. אני מודה שפיללתי וקיוויתי לראות כאן את גלעד שליט, שאת הוריו היקרים נועם ואביבה פגשתי בשנים הללו בשיחות כואבות ומרגשות. שיחות שבהן נדהמתי ונפעמתי בכל פעם מאורך הרוח ומתעצומות הנפש שלהם. במשימה הזו לא עמדתי. תהיה זו עבורי חובה מצפונית עליונה להמשיך ולסייע בכל שאתבקש כדי לקדם את היום הזה, שבו נזכה להביט אל בני המשפחות של הבנים ולומר להם: יש שכר לפעלתך, ויש תקווה לאחריתך... ושבו בנים לגבולם".

אשכנזי פנה גם למחליפו, האלוף (בינתיים) בני גנץ ואמר: "אני חושב שאני מדבר בשם כולם כשאני מאחל הצלחה למחליפי בתפקיד, ידידי ורעי, בני. כשנפרדנו ממך, בני, לפני פחות מחודשיים כנראה ששום אדם לא היה מעלה על דעתו שניפגש שוב כל כך מהר, אבל יש מקרים  בחיים, מי כמוני יודע, שהמציאות יותר חזקה מאיתנו, וכנראה שבנקודה הזו למציאות היו בשבילך תוכניות שונות מחופשת שחרור. בסופו של דבר, ואם נשים בצד את הנסיבות, אני חושב שצה"ל זכה לקבל רמטכ"ל מצויין, ערכי, עתיר ניסיון והשיגים; רמטכ"ל שיש לו את כל הכישורים והיכולות להשיב לצבא את השקט שכה נחוץ לו בתקופה הזו, ולהוביל אותו לעבר אתגרי העתיד. בני, כמי שעבד איתך מקרוב בשנה האחרונה, ושנים רבות לפני כן, אני סומך עליך ויודע שבטחון המדינה מופקד בידיים הטובות ביותר. בהצלחה!".

וגם על עימותי התקופה האחרונה התייחס אשכנזי, גם אם ברמז: "מכשולים רבים נצבו בדרכינו, וכפי שאתם יודעים הם לא פסקו ממש עד הדקה התשעים. הזכרתי כבר את המושב ואת העבודות בשדה. מי שהתנסה בלקצור חיטה יודע שבמובנים מסויימים היא הרבה יותר חכמה וסבלנית מאיתנו. כשיש בסביבתה רוח חזקה היא מתכופפת, נותנת לרוח לעבור, ואז מזדקפת מחדש. כמו החיטה גם לנו זימן מזג האויר בשנים האחרונות לא מעט רוחות, אך האתגרים והאיומים הנרחבים שאיתם התמודדתי לא איפשרו לי להניח לרוחות הללו לערער את המחוייבות שלי למלא את משימתי על הצד הטוב ביותר, כחולייה נוספת בשרשרת ההיסטורית של שומרי הארץ הזו. כשהיה צריך לתת לרוחות לחלוף עשיתי זאת ואז המשכתי בדרך, קדימה מבלי להביט לאחור. כדברי דוד המלך בספר תהילים: "השם לא גבה ליבי ולא רמו עיניי, ולא הילכתי בגדולות ובנפלאות ממני". בכל בן אנוש אינני חף משגיאות, אך גם שגיאות אלו נעשו מתוך רצוני הכן והמלא למלא כהלכה את המשימה שהוצבה על כתפיי, ולשמור על כבודו של צה"ל, שמבחינתי היה לכל אורך הדרך בראש סדר העדיפויות. מנסיון חיי אני יכול לומר לכם, שהרוחות הללו, שנראות לנו לעיתים שסערה גדולה ישככו בסופו של דבר".