'רוקדים 'מה יפית' לרבני הליטאים'

העדה החרדית לא תפגין נגד הרב עובדיה. הרב אמסלם: לא צריך להתייחס אליהם. כל זה לא יזיז לרב. גמגומי הרבנות הובילו ללחץ המיותר.

שמעון כהן , ט"ז באדר תשע"א

הרב אמסלם
הרב אמסלם
פלאש 90

עצרת המחאה שתוכננה נגד הרב עובדיה יוסף ביום רביעי - תבוטל – כך סוכם היום (א') בין שר הפנים, אלי ישי לבכירי העדה החרדית בירושלים.

בעקבות המחלוקת המחריפה סביב סוגיית הגיור הצה"לי בין העדה החרדית לרב עובדיה יוסף, שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם חבר הכנסת הרב חיים אמסלם, הקובע כי אחריות לא מעטה מונחת לפתחה של הרבנות הראשית על שהגענו למצב העגום הנוכחי.

"כל תלמיד חכם וכל בר דעת מבין שהשאלה היא מי מחזיק מונופול על התורה. המצב לא מוצא חן בעיני הליטאים, אבל אין להם מונופול", אומר הרב אמסלם המדגיש כי מזה שנים התקבלו לגיור גם כאלה שהיה ברור שאין בכוונתם לקיים את המצוות, וזאת בהסתמך על הגישה המקלה בעוד רבני העדה החרדית התנגדו לכך. "לרבנים הראשיים הייתה מסורת של פסיקה", מדגיש הרב אמסלם.

חיזוק לגישה המקלה מביא הרב אמסלם כבר בדבריו של רש"י המבהיר מדוע קשים גרים לישראל כספחת 'משום שחוזרים לסורם וישראל למדים מהם'. הוא מציין כי איש לא חשב שבגלל שידוע לנו מלכתחילה שישובו לסורם לא יקבלו את גירותם, אלא שבפסיקה מפוקחת הוחלט לקבלם למרות זאת ולמנוע מצב שבו החבל ילך אחרי הדלי, כלומר יהודי ילך ויתבולל אחר גויה אם נמנע ממנה את האפשרות להתגייר. כדי לאפשר גישה זו נקטו רבני הרבנות הראשית בגישה שאינה מאלצת את המתגייר להצהיר שהוא מקבל על עצמו את קיום המצוות אלא רק שהוא שמע והובררו לו החובות ההלכתיות על פי התורה, ומה שיחטא לאחר מכן אינו עניינו של בית הדין המגייר. "כך היה וכך נהגו כל בתי הדין דורות".

מוסיף הרב אמסלם ומציין כי כבר בעבר היו מחזיקים בעמדה המחמירה אולם אלו לא הגיעו להנהגת היהדות, ואילו היום "הקו הקנאי תופס מקום סביב שולחן ההנהגה". מותח הרב אמסלם בדבריו ביקורת כלפי רבנים ספרדיים החוששים להיראות כמקלים בעיני הליטאים ולכן נוקטים בעמדה מחמירה. לטעמו גם חלק מרבני הציונות הדתית נוהגים בדרך זו.

על דרישתם הבלתי מתפשרת של רבני העדה החרדית מהרב עובדיה יוסף לשגר להם מכתב בו יחזור בו מעמדתו תמורת ביטול העצרת המתוכננת להתקיים נגדו, אומר הרב אמסלם כי מדובר בציבור שברובו הוא אלים וחסר רחמים, כלשונו ו"לא צריך להתייחס אליהם".
לטעמו מקור הדרישה הזו הוא בחולשה שהקרינו רבני הרבנות הראשית לדורותיה. "הגמגום המתמשך של הרבנות הראשית היא שגרמה לתסבוכת הזו". לטעמו של הרב אמסלם החתימה לאישור גיורי צה"ל אמורה הייתה להגיע מכיוון הרבנות הראשית ולא מכיוון הרב עובדיה יוסף, אלא שבשל חולשת הרבנים הוצרכו לגיבוי שהעניק הרב עובדיה יוסף לגיורים הללו. "כשהרבנות הראשית הייתה רבנות ראשית היא נהגה כך ובעדה החרדית תלו פשקווילים והעניין נמשך. כשהרבנות התחילה לחשוש מהפשקווילים היא איבדה את ההגמוניה הזו".

"הגמגום הזה וריקודי ה'מה יפית' הללו מיותרים. יש לנו פסיקה ומסורת. הרי הרב עובדיה יוסף לא חידש דבר שלא נאמר על ידו כבר לפני ארבעים שנה כשהיה רב ראשי,.אבל יש רצון של חלק מהציבור הספרדי לחוש חלק מהציבור הליטאי וכך ראינו את אותה משלחת רבנים, ובהם בנו של הרב הולכים לרב שטרנבוך ואומרים לו ש'אבא סובר כמוך'. מה, לא יודעים מה נאמר? הרב הרי קבע שכל גיורי צה"ל תקפים. שלא יבלבלו ולא יסבנו אף אחד".

והאם נראה לו לרב אמסלם, המכיר את הרב עובדיה יוסף מזה שנים רבות, שהרב עשוי להתקפל ולהיעתר לדרישה למכתב ביטול עמדתו? "אני לא מעלה אפילו בחלום הבלהות הכי גדול שלי שהרב יתייחס בכלל. זה אולי מזיז לסביבה של הרב או לאלה שדואגים לכל אותם אברכים ספרדיים שלומדים בישיבות ליטאיות, אבל אני לא חושב שהרב עובדיה מתרגש מכל זה, אבל מסביב יהום הסער.