"הם צדים את הבנות שלנו במאות"

מאז ימי הרב כהנא פועל ח"כ זאב לחלץ בנות מכפרים ערביים. הוא מספר על המקרים ואומר: יש לחזק זהות יהודית, אם זו גזענות אנו גזענים.

שמעון כהן , י"ז באדר תשע"א

ח"כ ניסים זאב
ח"כ ניסים זאב

ח"כ זאב: הרב כהנא סייע

בראיון ליומן ערוץ 7 התייחס חבר הכנסת ניסים זאב (ש"ס) לדיווחים על החלטתם של זוגות צעירים ורווקים יהודים רבים לעבור ולהתגורר בישובים ערביים ודרוזים כעוספיה ואבו גוש. בהקשר זה התייחס חבר הכנסת זאב גם לתופעת הבנות היהודיות היוצרות קשרים עם צעירים ערבים, תופעה בה הוא נאבק מזה שנים.

להערכתו של זאב גם אם קיימים מקרים מעין אלה הרי שהם אינם בגדר תופעה. "אם מדובר במוסלמים אז אני לא רואה שהם פותחים את השערים. אני גם לא חושש לעירוב של צעירים יהודים עם מוסלמיות בעקבות המקרים הללו כי ידוע שמפאת כבוד המשפחה הם לא ישאירו לא אותו ולא אותה. מה שבאמת מפריע הוא שערבים כובשים את הבנות שלנו ברחובות שלנו. הם צדים אותן במאות ולוקחים אותן לכפרים. במעבר של זוג צעיר לכפר דרוזי אני לא רואה בעיה".

באשר לחשש שמא נוכחותם של זוגות צעירים בלב כפר ערבי או דרוזי יגרום לטשטוש זהות אצל ילדיהם הקטנים הוא אומר: "ברור שכל זוג שכזה שלא לוקח את עצמו לידיים ולא עושה גדרים וסייגים הוא צפוי להתדרדר בכל מקום שהוא יהיה, לא רק בכפר ערבי אלא גם במרכז רמלה, לוד או עכו. אנחנו מוקפים בערבים עד כי חדל לספור כי אין מספר..."

זאב אינו מקבל את הטענות לגזענות כלפיו וכלפי מי שמעלה טענות מסוג זה. "המוסלמים הרי לא גזענים. הם פשוט רוצחים את הבת בגלל כבוד המשפחה", הוא אומר ומוסיף כי משיחותיו עם חברי הכנסת הדרוזים עולה כי גם אצלם חשובה שמירת המסורת והנישואין בתוך הקהילה. "זה לא פחות חשוב להם מאשר לנו. זו לא גזענות. זו שמירה על העם והמסורת. אם הגויים מבינים את זה גם החילוניים יכולים להבין את זה. המוסר כיום ירוד והחינוך קלוקל. צריך להחדיר את הערכים היהודיים, ואם זו גזענות אז אנחנו גזענים".

כאמור, את עיקר הבעיה מוצא חבר הכנסת זאב בהתמודדות עם תופעת הבנות היהודיות המתרועעות עם צעירים ערבים, תופעה נגדה הוא פועל בשנים האחרונות. לדבריו את הפעילות החל כבר לפני כ-28 שנים כאשר היה איש מחלקת הרווחה בעיריית ירושלים ויחד עם הרב כהנא טיפלו במקרים שכאלה. "בתקופת כהנא עליו השלום פעלנו בכפרים להוציא בנות. כהנא עזר לי כשהייתי ממונה על הרווחה בעיריית ירושלים. שלחנו אותן להסתתר במקומות מרוחקים, ועד היום בנות נופלות שבי אצל אותם ערבים".

זאב מספר כי כיום נמצאות כאלף בנות יהודיות בכפרים הערביים. על אחד המקרים בו טיפל בימים האחרונים, מקרה שעדיין לא הסתיים הטיפול בו, הוא מספר: 

"המקרה הוא של בת מבית ספר דתי, בת להורים חרדים יראי ה' שבמוצאי שבת אחרי ההבדלה פשוט נעלמה. עזבה את הבית והגיעה לכפר חוסאן. ההורים לא ידעו היכן היא. דודים שלה הגיעו לעזור בחיפושים אבל לא ידעו היכן היא כי אותו ערבי החזיק בה כשבויה. לא נתן לה לדבר בטלפון עם איש. בסופו של דבר הצליחו הדודים להגיע למסקנה שהיא בחוסאן. מסתבר שהיא הכירה את אותו בחור שהזדהה כיהודי ב'כיכר החתולות' שבירושלים. ההורים לא ידעו על הקשר הזה כיוון שהם אנשים חרדים".

בצר לה פנתה המשפחה לח"כ זאב שיסייע לה בחילוץ הבת. "עשיתי מאמץ לדבר עם האבא של אותו בחור. ביקשתי רק שיאפשר לבת לדבר עם ההורים. זה נמשך חודשים. הוא לא הסכים. התברר שהוא איסלם אותה בתוך זמן קצר מאז שהגיעה אליהם. הבחור טען באוזני שהיא זו שלא רוצה לדבר עם ההורים. אחר כך התברר לנו שאיים עליה. דיברתי בסופו של דבר עם שניהם. לא הסכימו לדבר עם ההורים. הדודים שלה אמרו שיוציאו אותה בכוח. שאלתי מה יעשו. אמרו לי שיכנסו לכפר עם נשק מתה או חיה. הסברתי להם שכך זה לא ילך. אין טעם לחסל אנשים, צריך לדבר על ליבה. הם שמעו לי וניסו לדבר איתה אבל היא לא רצתה לשמוע. היא נכנסה כבר עמוק לחיים החדשים. הייתה מאובנת, התנתקה מהסביבה, מהמשפחה ומהיהדות, למרות שהלכתית זה בלתי אפשרי".

ממשיך זאב ומספר כי במקרה זה, שלא כבמקרים אחרים בהם טיפל, עדיין אל נחל הצלחה, ובכוונתו להמשיך ולסייע למשפחה במציאת פתרון למקרה. "היא כבר בוגרת ואין כרגע כלים להתמודד כשהלב שלה הלך שבי".