דיין דורש חקירה: מי נתן את ההוראה

יו"ר מועצת יש"ע קובע כי הפניית קני רובים לעבר מתיישבים היא חציית קו אדום החמור מעמונה. מהמפכ"ל והרמטכ"ל הוא דורש לאתר האחראים.

שמעון כהן , כ"ד באדר תשע"א

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין מתייחס ביומן ערוץ 7 לאירועים החמורים הבוקר בחוות גלעד וקובע כי עצם הפניית קני רובים לעבר מתיישבים היא בגדר חציית קו אדום. "מה שקרה הבוקר מבחינה מסויימת הוא חמור יותר ממה שקרה בעמונה. אז לא ראינו קנים של נשק לעבר המתיישבים, ולא משנה איזה סוג של נשק היה שם. עצם הפניית הקנים היא חמורה".

"מישהו איבד את שיקול הדעת. אני לא יודע אם מדובר בדרג המדיני, בדרג הצבאי או המשטרתי, אבל ברור לי שמישהו איבד את שיקול הדעת", אומר דיין.

את טענות המשטרה שלא היה ירי כדורי גומי מגדיר דיין כהתחכמות בעלמא, שכן נורו במקום כדורים הדומים לגומי. "עצם העובדה שהגיעו על אמצעים שכאלה זה חמור", הוא קובע ומוסיף כי להערכתו לפני כמה שבועות התקבלה החלטה בדרג כלשהו לשנות מדיניות ולעשות שימוש באמצעים שכאלה גם מול מתיישבים, מעשה שלא היה בעבר.

במכתב ששיגר לרמכ"ל ולמפכ"ל תובע דיין חקירה לאיתור נותן ההוראה הבעייתית הזו.

במכתבו כותב דיין:
"ממידע שהגיע אל מועצת יש"ע עולה כי הבוקר, במהלך הריסתם של כמה מבנים בחוות גלעד, עשו הכוחות שימוש באמצעי ירי חמורים שהדעת אינה סובלת אותם.

מכוחות הביטחון הישראלים מצופה לנהוג באחריות ובשיקול דעת, אך קשה להשתחרר מהרושם שלא כך נהגו הכוחות הבוקר ולא בפעם הראשונה.

חצי עשור עבר מאז האירועים האלימים בעמונה. אסור לנו לחזור לימים אפלים אלה, של אלימות מופרזת ואמצעים בלתי נסבלים נגד אזרחים, שאפילו אז לא נעשה בהם שימוש.

על המשטרה והצבא היה להפיק לקחים בעקבות אירועים אלו וועדות החקירה שקמו בעקבותיהם ולהפנים שפינוי בניה בלתי חוקית, אם חייב להתבצע, עליו להיעשות באורך רוח ובמתינות.

אנו רואים בחומרה רבה ביותר את השימוש באמצעים פסולים אלה. לא יעלה על הדעת, בשום אופן, שחיילים ושוטרים יכוונו קנה נשק אל מתיישבים, ואין זה משנה איזה סוג של קליע נמצא בתוכו.

אבקשכם לחקור מי נתן את ההוראה לעשות שימוש מתוכנן מראש באמצעים קיצוניים וחמורים אלה ולוודא שאירוע מסוג זה לא יישנה".

למכתבו צירף יו"ר מועצת יש"ע תצלומים של אמצעי הלחימה בהם נעשה שימוש על ידי כוחות הביטחון הבוקר.

דיין לא מקבל טענות לשוויון מתבקש ביחס למפגינים פלשתינים מתיישבים ומבהיר בפשטות: "אלו אזרחים ואלו אוכלוסייה עויינת. גם כלפי אוכלוסייה ערבית או בדואית לא נעשה שימוש באמצעים שכאלה".