נתניהו למשפחות: הצלקת נשארת

"להיות משפחה שכולה זה להיות למעשה נכה וללכת בלי תג נכות. אני ואתם יודעים שאין פתרון אמיתי למה שאתם חשים בפנים, הצלקת נשארת".

חזקי ברוך , א' באדר ב תשע"א

נתניהו בוועדה
נתניהו בוועדה
פלאש 90

הועדה לביקורת המדינה דנה הבוקר (שני) בדו"ח המבקר על היערכות שירותי הכבאות וההצלה בחירום. "אמרתי למשפחות בפגישה שהמילה שיקום מטעה משפחות שכולות, אין שיקום אמיתי", ציין ראש הממשלה. "להיות משפחה שכולה זה להיות למעשה נכה וללכת בלי תג נכות. אני ואתם יודעים שאין פתרון אמיתי למה שאתם חשים בפנים, הצלקת נשארת".

על האסון אמר, "שמעתי מהמבקר בשורה חשובה שהוא הקצה למעשה עשרות אנשים לבדיקה פרטנית בנושא. השאלות שמטרידות אתכן המשפחות ומטרידות את כולנו, איך נכנסו לקופסת האש הנוראה הזו וכל השתלשלות הדברים. אנו צריכים להמתין עד שהמבקר ישלים את הבדיקה".

לדברי רה"מ, הלקחים מתייחסים לשני מערכים של כיבוי אש: מערך של כיבוי אש קרקעי ומערך של כיבוי אש אווירי. עוד אמר כי הכיבוי הקרקעי חשוב מאין כמוהו והיו בו ליקויים שהצטברו עשרות שנים. הוא ציין את הקמת מערך הכבאות הארצי עם פיקוד מרכזי, תקציב ותקנים.

הוא הדגיש כי מערך הכבאות הקרקעי אינו נותן מענה לאסון כמו אסון הכרמל אלא רק מערך כבאות אווירי, "מדינת ישראל נשארה ללא מענה של כיבוי אווירי".

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', אמר במהלך הדיון כי יש לו עדיפות עליונה להעמדת מערך הכיבוי על הרגליים, "מצאתי כבאים מהשורה ראשונה. אני רק יכול להחמיא להם על מה שהם עשו עד היום המטרה שלי היא לעשות הכול במהירות עד כמה שניתן, להעמיד את מערך הכבאות על הרגליים, לטפל בכל הליקויים ולהיות ערוכים לאירוע הבא או לאסון הבא שעלול להתרחש". על אסון הכרמל אמר, "הייתי אתכם, פקדתי מטעם רה"מ על האירועים ביקרתי את המשפחות ואמשיך ללוות אותם".

הוא ציין כי יש צורך לגבש ולאשר מבנה ארגוני והוסיף כי בכוונתו לקלוט כוח אדם נוסף כ-500 כבאים ואף הדגיש כי לא יפוטרו כבאים למרות מה שפורסם.

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, המשתתף בדיון בנושא מצב שרותי הכבאות העריך כי הדו"ח המלא המתייחס לשריפה בכרמל יפורסם בעוד ארבעה חודשים. "הדו"ח שהוגש לכם בדצמבר 2010 הוא דו"ח חמור מאוד שמבוסס על הליקויים שהתגלו אחרי מלחמת לבנון השניה".

המבקר הדגיש כי בדו"ח שיוגש נעשית אבחנה ברורה בין נושא האוטובוס לנושא הכיבוי. "אספנו אלפי מסמכים, דיברנו עם עדים רבים ביותר. אני לא יכול לתת פרטים נוספים ברגע זה משום שכל פרט עלול לפגוע בבדיקה היסודית שנערכת כרגע", אמר המבקר.