'ג'יי סטריט הם כמו נטורי קרתא'

דיון סוער ומתוח בכנסת על ארגון ג'יי סטריט. יו"ר הועדה דנון: הארגון הוא פרו-פלשתינאי ולא פרו-ישראלי, ונותן חסות למחרימי ישראל.

שמעון כהן וחזקי ברוך , י"ז באדר ב תשע"א

מאשים. דנון
מאשים. דנון
פלאש 90

ועדת העלייה והקליטה דנה היום (רביעי) בארגון ג'יי סטריט היהודי-אמריקאי, שהואשם בפעילות אנטי-ישראלית, בתמיכה בגינוי ישראל באו"ם ובהסרת הסנקציות על איראן.

הישיבה כונסה לדון בהצעה לסדר היום של ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) שמחה על נסיעת ארבעה מחבריו מ"קדימה" לכנס הארגון ובמימונו. שנלר סיפר כי דני הלוי, ממייסדי הארגון אמר שהקמת מדינת ישראל היא טעות, וכי חברי הארגון פעלו באו"ם למען גינוי ישראל, מסייעים לארגוני חרם על ישראל אף עודדו את הסרת הסנקציות מעל איראן. "אתם אינכם ציונים ואינכם דואגים לאינטרסים הישראלים. יורים חמישים טילים ביום על הדרום, ואתם נלחמים בווטו אמריקאי על גינוי לישראל – אתם אינכם ציונים ואינכם דואגים לישראל. רק כאן בארץ קובעים את הדמוקרטיה הישראלית ואתם אינכם יכולים לקבוע מה האינטרס הישראלי".
 

כמו נטורי קרתא. דנון מאשים


יו"ר הועדה, ח"כ דני דנון (הליכוד), אמר כי אנשי הארגון הם פרו-פלסטינאיים, והם משפיעים על חברי קונגרס כי "היהודים והערבים אשמים ביחד בסכסוך".
 
דיויד גילה יו"ר הארגון הגיב כי דני הלוי הוא יועץ חיצוני, ו"לא יתכן שתתעלמו מקולם של חלק מיהודי ארה"ב ואנו מאמינים שאנחנו הרוב. אנחנו ציונים ואכפת לנו מישראל". גילה הודה כי ארגונו איננו חף מטעויות, והיה עליהם להיות רגישים יותר רגישים לדעת הקהל הישראלית. לדבריו הארגון מהווה בית לתמיכה בישראל של יהודים ליברלים שאינם מקבלים את מדיניות הממשלה.
 
ח"כ יואל חסון הדגיש כי אנשי הארגון הציגו עמדה משלהם כיהודים בארה"ב, כלפי עתיד ישראל, "והם פרו-ישראליים שפשוט חושבים אחרת". ח"כ שלמה מולה (קדימה) האשים כי "שפכתם את דמם של כל חברי הכנסת שנסעו לכנס הארגון. אינני מוכן לוותר על אף יהודי בגולה". ח"כ עינת וילף (העצמאות) הוסיפה כי אסור לארגון לערער על הלגיטימיות של ממשלת ישראל הנבחרת, ואילו ח"כ נחמן שי (קדימה) ציין "כי אינני מסכים עם רוב עמדותיהם אך איננו יכולים להחרים אותם".

חכ אריה אלדד הביע התנגדות לעצם זימונם של נציגי ג'יי סטריט לדיון ואמר: "מי שטרם הפנים מהי מהותו של ארגון ג'יי סטריט חייב לזכור שהארגון האנטי ישראלי הזה מחה בפני הממשל האמריקאי על הווטו שהטילה ארה"ב בתמיכה בישראל. זהו ארגון אנטי ישראלי המסתתר מאחורי יהדותם של חבריו. הארגון מסייע במישרין לדה לגיטימציה של מדינת ישראל ובכך משרת את הגרועים שבאויבינו. ואם כבר מזמינים אותם לדיון בכנסת כדאי באותה הזדמנות גם להזמין את נטורי קרתא".