עימותים בבג"ץ בין הימין לזועבי

בג"צ דן בעתירת ח"כ זועבי נגד החלטת וועדת הכנסת לשלול ממנה את הדרכון הדיפלומטי. בן גביר לח"כ זועבי "מחבלת, לכי לקדאפי".

חזקי ברוך , כ"ב באדר ב תשע"א

בן גביר צועק לעבר זועבי
בן גביר צועק לעבר זועבי
פלאש 90טוען....

בית המשפט העליון דן בצהרים (שני) בעתירתה של חברת הכנסת חנין זועבי נגד החלטת וועדת הכנסת לשלול ממנה את הדרכון הדיפלומטי ולנקוט נגדה במספר סנקציות נוספות.

עו"ד דן גבע, נציגם של העותרים נגד שלילת זכויותיה של ח”כ חנין זועבי, התקומם במהלך הדיון בבג”צ על מהלכיה של הכנסת נגד זועבי חרף השתתפותה במשט האלים, “אהבת הארץ ולא אהבת חברת הכנסת זועבי היא שהוליכה את העתירה הזאת. העותרים אנשי ציבורי בעלי רקע ביטחוני וציבורי משמעותי ביותר. דעתה והתנהגותה של חברת הכנסת זועבי מקוממת אותם. דווקא משום כך הם נלחמים על זכותה להביע את דעת המיעוט מבלי שתהיה לחברי הכנסת זכות להגיב", אמר גבע.

הצטרף אליו, עו"ד דן יקיר, המייצג את זועבי, "העתירה הוגשה כן מאהבת חברת הכנסת זועבי, בלי קשר לפרטי דעותיה הפוליטיות, אלא כיוון שהיא חברת כנסת, אישה פלסטינית, חברת מפלגת מיעוט וחברה במיעוט לאומי שנלחם על דעותיו ועל זכויותיו הבסיסיות במדינה הזאת. מול התקפות קשות בכנסת ומחוצה לה, סובלת יחס מחפיר, והכנסת לא רק שלא מגנה עליה, פרט לחריג של יו"ר, פוגעת שוב ושוב בזכויותינו. הדברים ברורים, כפי שאמר חברי. השתתפות ח"כ במשט הייתה כמו בהשתתפות בהפגנה. זו הייתה מחאה נגד מדיניות הסגר על עזה והדברים היחידים שנמנו בדיונים בוועדת הכנסת היו הדעות שהביעה ח"כ זועבי. לא רק שהם סולפו ללא הכר, אלא הסנקציות שהוטלו היו אך ורק בשל הדעות".

בפתח הדיון אמר פעיל הימין, איתמר בן גביר לח"כ זועבי "מחבלת, לכי לקדאפי, תחזרי לתוניס". ח"כ בן ארי אמר לכלי התקשורת "תיזהרו שזועבי לא תרביץ לכם עם אלה". במקום התעוררה מהומה בעקבות ההתבטאות.

היועץ המשפטי של הכנסת, אייל ינון, אמר במהלך הדיון כי שוחח לפני הדיון עם היועץ המשפטי לממשלה, ואכן נפתחה חקירה פלילית על ידי היועמ"ש נגד ח"כ זועבי וישראלים נוספים בשל השתתפותם במשט במרמרה.

"ההשתתפות של זועבי במשט שמטרתו לעשות פעולות איבה נגד ישראל, לא רק חברי הכנסת הצביעו נגד ח"כ זועבי אלא גם ועדת טירקל שאינה קשורה לכנסת החליטה כי מעשיה של זועבי אינה ראויה".

ינון ציין כי גם ללא הדרכון הדיפלומטי היא הייתה יכולה להגיע ללוב ולטורקיה, "חברי הכנסת חשבו כי הדרכון הדיפלומטי הוא סמל של מדינת ישראל ולא יכול להיות שישתמשו בו כנגד מדינת ישראל, אני לא רואה מקום של התערבות בית המשפט בעניין זה".

עו"ד יצחק בם, מהפורום המשפטי של ארץ ישראל אמר, "ראשית אני סבור כי ההכרעה איננה צריכה להיות כאן בבית המשפט,  מי שעולה על אוניה במטרה לפרוץ לתוך ישות טרור ולפרוץ את המצור שהטילה מדינת ישראל איננה יכולה להשתמש בחסינות של מדינת ישראל".

בם הוסיף, "דינה של דין ח"כ זועבי הוא כדינם של המפגינים שעמדו על גג בית הכנסת בכפר דרום ביום הגירוש, אז בית המשפט עצר ושפט את כל 200 המפגינים בכפר דרום". 

הדיון הסתיים ללא הכרעה.