חסון: לעקוף את הרשויות המקומיות

יו"ר הועדה לביקורת המדינה זועם על ראשי רשויות שמעכבים את תוכנית תמ"א 38 וקורא לעקוף אותם. המשטרה: כל התחנות יקרסו ברעש אדמה.

חזקי ברוך , כ"ב באדר ב תשע"א

רעידת אדמה
רעידת אדמה

הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, דנה היום (שני) בהיערכות הרשויות לרעידת אדמה בישראל, בהשתתפות מבקר המדינה, השופט מיכה לינדנשטראוס, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס והשר בני בגין. יו"ר הועדה ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר כי לא יהיה מנוס מהקמת גוף שיעקוף את הרשויות המקומיות, ויהיה בעל סמכות בעניין תמ"א 38. זה צריך להיות בסדרי העדיפויות של הממשלה. דו"ח מבקר המדינה בעניין הוא מקיף, ואילו הרשויות מעכבות מימוש התוכנית. כשחלילה תתרחש רעידה – יבואו בטענות לשרי הפנים והשיכון ואילו ראשי הערים ימצאו תירוצים. 

השר בני בגין, האחראי מטעם הממשלה על היערכות הרשויות לרעידת אדמה ביקש להרגיע ואמר, כי "מקום הסיכון העיקרי הוא בקע ים המלח ורעידה משם זה אירוע נדיר ביותר, בערך כל עשרת-אלפים שנה. במאה אלף השנה האחרונות לא היו רעידות כאלו ולכן לדעתי לא צריך להיערך לכך. אפילו חברות עשירות כמו יפן לא נערכו לרעידה של 9 בסולם ריכטר. כאשר מנסים להטיל על החברה בישראל היערכות לדבר כזו - זה מעל ומעבר למה שצריך. אין תפקיד הממשלה להפחיד את הציבור, והיערכות מניחה את הדעת. הטיפול במבנים שלא עומדים בתקן אכן איטי אך גם לזה יש גבול". 

חסון הגיב כי יפנה לראש הממשלה אם עמדת השר בגין מקובלת על הממשלה – הרי שאין הדבר מתאים למסקנות מבקר המדינה. חסון הדגיש כי הוא חושש שהארגונים והמטות שיטפלו ברעידת אדמה – הם בעצמם לא עמידים בפניה. 

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס, ציין כי "צריך להתכונן מיד, והבעיה היא יישום ההמלצות שלנו. חלילה וחס שנצטרך לבדוק עצמנו לאחר מעשה. גם רעידת אדמה של 6 בסולם ריכטר בלבד – עלולה לגרום נזק טוטאלי בארץ". 

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס קבל על כך עדיין נדרשים 66 אחוזי הסכמה מהדיירים כדי לבצע תוכנית תמ"א 38 בבניין. "צריך להוציא צווי פינוי לבניינים המסוכנים. אנו דורשים תקציב לחיזוק המבנים - ולא מקבלים. את דירות "עמידר" במקומות הרגישים יותר מבחינה גיאוגרפית לרעידה, אנו נשקם בשנה הקרובה רק עם 90 מיליון ₪, שאושרו, כשאנו צריכים כ 450 מיליון ₪. מדובר בכ 4000 דירות בלבד. משרד האוצר מחלק את הכסף ועליו צריך להיות הלחץ".

ד"ר שוקי אמרני, מנכ"ל משרד הפנים בפועל, הוסיף כי המשרד מעודד את ביצוע התוכנית, אך "הטילו על המשרד שלנו דברים שאין לנו אפשרות לפקח עליו". ח"כ אמנון כהן (ש"ס) קרא לעודד יותר את הקבלנים לבצע את התוכנית, ע"י הורדת מס שבח ומע"מ, ואילו חברו לסיעה, סגן שר האוצר, יצחק כהן טען כי אין כל בעיה תקציבית 140 מיליון ₪ הוקצו לעניין. ח"כ דב חנין (חד"ש) הציע לבדוק את עמידותו של הכור בדימונה, לאור לקחי הרעידה בפוקושימה, ואילו שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי האשים כי "קיצצו אין ספור תקציבים במשרד השיכון, ועכשיו מחזירים אותם דרך הדאגה לרעידות אדמה. זו עבודה בעיניים".

נציגת משטרת ישראל, סגן-ניצב סימון שייביץ, הזהירה כי כל תחנות המשטרה בארץ יקרסו ברעידת אדמה. "אנו יושבים בין היתר ב 21 מצודות טייגרט שבנו הבריטים בשנת 38'. הם ישנים וכולם יתמוטטו ברעידה. אנחנו רוצים לצאת מהם אך כל תחנה חדשה עולה לבנות בין 60 ל 70 מיליון ₪.