ריבלין: חשוב לבדוק כל גוף

יו"ר הכנסת הבהיר היום, כי בדיקה של מערכת הביטחון בידי המבקר איננה שחיטה של פרות קדושות, "ניתן לעשות הרבה למניעת בזבוז".

חזקי ברוך , כ"ג באדר ב תשע"א

ריבלין והמבקר
ריבלין והמבקר

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, הגיש היום (ג') ליושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, את דו"ח 61א על מערכת הביטחון. מבקר המדינה אמר כי הדו"ח חושף "ליקויים משמעותיים המחייבים טיפול מיידי ורציני", וקרא לעקור מן השורש תופעות של בזבזנות במערכת הביטחון כפי שנמצאו בדו"ח. 

בנושא זה הרחיב האלוף (מיל.) מנדי אור ממשרד המבקר שציין, כי נמצאו "חוסר יעילות ובזבוז של מיליונים רבים; ניהול לקוי עד כושל, העדר פיקוח ובקרה, ספק גדול לגבי מהימנות הדיווחים, וכן סכנות בטיחותיות ומחדלים מתמשכים ברמה מערכתית הנמשכים כבר שנים, חריגה ממינהל תקין והפסד ענק לציבור." לדבריו, "אפשר היה לעשות הרבה יותר לרווחת הכלל. בלא מעט נושאים נמצאה אף רשלנות ומקצוענות לקויה". בתחום הטיפול בחיילים העיר אור, כי "נעשה מאמץ ראוי אך יש ליקויים משמעותיים". 

יושב ראש הכנסת, ריבלין, אמר במעמד הגשת הדו"ח, כי "במשך השנים הפך משרד הביטחון על שלוחותיו למעין "פרה קדושה", שלא איפשרה ביקורת מתוך חשש לפגיעה בביטחון המדינה. לכן, יש להעריך את הדו"ח הזה, במיוחד בימים שבהם אומרים לנו שקשה למצוא, למשל, את המקור התקציבי לתוספת לעובדים הסוציאליים, והנה מתברר שיש מקומות שבהם ניתן היה לעשות הרבה יותר כדי למנוע בזבוז מיליוני שקלים מכספי הציבור." ריבלין הוסיף: "איננו שוחטים פרות קדושות אך בהחלט מפשפשים במעשיהן במקום שהדבר נדרש, לעתים גם ב"עשב" שהן אוכלות, בוודאי אם מדובר בעשב שוטה". 

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון, אמר כי "חשוב שהציבור יידע שהכל פתוח בפני הביקורת". הוא ציין, כי ועדה מיוחדת בחנה לעומק את הבטיחות בכורי המחקר הגרעיני של ישראל, ונמצא כי הם פועלים בתקנים מחמירים ביותר, בהם של הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית, וכי "הכורים עומדים בתקני הבטיחות גם בתרחישים של אסונות טבע".