האם יוקם גוף מבקר לפרקליטות?

הועדה לביקורת המדינה בכנסת, דנה הבוקר בהצעה להקים גוף מבקר לפרקליטות המדינה. "עצמאות לא מונעת ביקורת", אמר חסון.

חזקי ברוך , כ"ד באדר ב תשע"א

האם יבוקר? לדור
האם יבוקר? לדור
פלאש 90

הועדה לביקורת המדינה בכנסת, דנה הבוקר (רביעי) בהצעה להקים גוף מבקר לפרקליטות המדינה. הדיון התקיים לבקשתם של חברי הכנסת אורי אריאל (האיחוד הלאומי) וג'אלב מג'אדלה (העבודה) שאושרה כדיון מהיר בנשיאות הכנסת. לפני הדיון פנה היועץ המשפטי לממשלה ליו"ר הועדה, ח"כ יואל חסון (קדימה) וביקש לדחות את הדיון – כיוון שהקים צוות-בדיקה בעניין שאמור להגיש המלצות בעוד כחודש וחצי. חסון השיב ליועמ"ש כי תקנון הכנסת מחייב לקיים דיון שאושר בנשיאות הכנסת בתוך עשרה ימים – אך הוועדה תשוב ותדון בהקמת גוף הביקורת על הפרקליטות, לאחר שיוגשו מסקנות הצוות שמינה היועץ.

בישיבה הבוקר ציין ח"כ חסון כי דברי היועץ הם התפתחות חשובה וחיובית לתהליך הנדרש להקמת גוף מבקר, וכי לראשונה מכיר היועץ בצורך להקים גוף כזה. "זהו רגע מכונן, ולא הייתי מסתפק בפניית היועץ-המשפטי אם לא היה בו לוח זמנים מפורט וקצוב". חסון הבהיר כי אם תהליך לא יתקדם ע"י היועץ עצמו, הכנסת תקים גוף כזה באמצעות חוק.
 
שר המשפטים, יעקב נאמן, אמר כי "מיד עם כניסתי לתפקיד דנתי עם מבקר המדינה בעניין, אך לצערי עברו שנתיים וטרם רואים תוצאות. בדיקת הפרקליטות נועדה לסייע לאזרחי המדינה על ידי כך שסמכויות המבקר לא ייפגעו עקב הקמת ביקורת בפרקליטות. חובה להקים גוף כזה שיטפל בסחבת בטיפול בתיקים הסובלים מעינוי הדין. הפרקליטות חייבת לעבור ביקורת צמודה".
 
מבקר המדינה, השופט (בדימוס) מיכה לינדנשטראוס הדגיש כי "אסור לנגוס, לצמצם או לפגוע בסמכויות המבקר. הפרקליטות ע"פ חוק נמצאת תחת ביקורתנו, ובעבר עסקנו בה לא מעט. אני בעד הקמת גוף פנימי בפרקליטות, אך לא חיצוני, שיהיה ממונה על תלונות הציבור". ח"כ אורי אריאל, שיזם את הדיון  הגיב כי "זו דוגמא טובה להשפעה של הכנסת, אבל חשוב לזכור שעד לא נראה תוצאות לא הגענו לקו הסיום. אין כוונה לגרוע מסמכותו של מבקר המדינה - אלא לשפר את השרות הציבורי המחזיק בידיו גורלות של אנשים". ח"כ אריה אלדד הדגיש כי גם ביקורת פנימית חייבת להיות שקופה לציבור וחשופה לגמרי.
 
עו"ד גיא לוריא מהמכון הישראלי לדמוקרטיה טען כי "גוף מבקר עלול לפגוע בעצמאות של הפרקליטות" ועל כך השיב יו"ר הועדה ח"כ חסון כי "כל הגופים במדינה צריכים להיות עצמאיים, ואין זה מונע ביקורת, פיקוח ובקרה. אנו רוצים פרקליטות יעילה יותר, וגם היא לא חסינה מביקורת או מפיקוח".
 
יעקב בורובסקי, לשעבר יועץ מבקר המדינה לענייני שחיתות הוסיף כי היום, הגוף היחידי במדינת ישראל שאין לו ביקורת פנימית או כתובת תלונות האזרחים היא הפרקליטות.