'לא להסתנוור מאישור תב"ע ל-4 ישובים'

שר הביטחון יאשר תב"ע לארבעה ישובים. במועצת יש"ע מברכים אבל מזכירים: זה עדיין לא אישור לבנייה כפי שמורה ייעודה היהודי של הממשלה.

שמעון כהן , כ"ט באדר ב תשע"א

לא מתרגש. דני דיין
לא מתרגש. דני דיין
פלאש 90

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, מברך על החלטתו של שר הביטחון לאשר תב"ע לארבעה ישובים נוספים ביהודה ושומרון, אך מזכיר: היעד הוא חזרה לבנייה אמיתית באזורים הללו.

לדבריו ההחלטה הינה בגדר התפתחות חיובית בכיוון הנכון ויש לברך עליה, אך היא עדיין בגדר צעד קטן. "אבל כשקורה משהו חיובי צריך לברך עליו כשם שידענו לתקוף בעבר".

דיין מזכיר שארבעת הישובים שקיבלו את אישור התב"ע הם ישובים שמחכים זה שנים ארוכות, ארוכות מדי, לאישור. הישובים הללו מצטרפים לקריית נטפים ונווה צוף שהתב"ע שלהם אושר בעקבות בג"ץ שהגישו אנשי 'שלום עכשיו' ואילצו את המדינה לאשר את התכניות. "צריך להודות לשלום עכשיו על הבג"צים הללו", אומר דיין בחיוך.

ועם כל זאת מזכיר דיין כי "יש יותר מחצי כוס ריקה. יש הרבה ישובים, בהם גם איתמר, שהתקבלה החלטה מצערת שלא לאשר להם את התב"ע", הוא אומר ומזכיר את הלילה שלאחר הטבח באיתמר כאשר פנו ראשי הישובים לראש הממשלה בבקשה לאשר את התכניות של הישוב הקיים זה 28 שנים, אך הוא ביכר שלא לעשות זאת. "קיווינו שהוא יורה לברק לאשר זאת, אבל זה לא קרה".

בנוסף הוא מזכיר עשרות מאחזים המוגדרים כלא חוקיים על אף שהוקמו ביוזמת הממשלה, מאחזים שגם את תכניותיהם נכון לאשר. בדבריו הוא מסביר כי רבים מהמאחזים הזוכים להגדרה תקשורתית כבלתי מאושרים ובלתי חוקיים אינם אלא פרי תכנונן של ממשלות ישראל. "זכור לי כיצד שרון, בימי ברק כראש ממשלה, מעל בימת הכנסת מסביר 'מדוע הקמנו את המאחזים', כלומר המדינה היא זו שהחליטה על ההקמה", אומר דיין וקובע כי "כל ההגדרה של מאחז לא חוקי היא הגדרה ללא בסיס. הגיע הזמן לאשר גם להם את התב"ע. הממשלה עוד לא בשלב הזה אלא רק בשלב הישובים הותיקים יותר".

בדבריו מבהיר ומדגיש דיין כי אישור התב"ע אין משמעותו תחילת בנייה אלא רק מתן אפשרות לסלול כבישים, חיבור לחשמל, שדרוג מוסדות חינוך וכיוצא באלה. הוא אף מזכיר כי ללא תב"ע היו ארגוני שמאל שאף דרשו לנתק את הישובים מתחבורה ציבורית.

"אנחנו רוצים אישור בנייה למגורים. זו הדרישה שהייתה ונשארה – פרסום מכרזים. כל עוד זה לא קורה אלא רק אחרי טבח, הממשלה לא מקיימת את ייעודה הציוני והיהודי ולא את המנדט שניתן לה. בינתיים אני מציע שלא להסתנוור מהאישורים".