לבני: יש מושחתים ויש לא

בעקבות החלטת לינדנשטראוס לחקור את נסיעות החכי"ם לחו"ל ב-5 שנים האחרונות אמרה יו"ר האופוזיציה, "זה חלק מתיקון שצריכים לעבור".

חזקי ברוך , א' בניסן תשע"א

ציפי לבני באוניברסיטת תל אביב
ציפי לבני באוניברסיטת תל אביב
איציק אדרי

יו"ר האופוזציה, ציפי לבני, הגיבה הערב בסדנת יובל נאמן למדע טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל אביב, להחלטת מבקר המדינה בעניין חקירת הנסיעות לחו"ל של חברי הכנסת, "דווקא מול האיומים בפניהם אנו ניצבים, אנו לא יכולים להרשות לעצמנו מצב שבו הציבור מפסיק להאמין בפוליטיקאים. הפוליטיקאים הם אלה שיקבעו את עתיד ילדינו ונכדינו. האמירה שכולם מושחתים  לא נכונה והגיע הזמן שהציבור ישפוט את נבחריו גם לפי השאלה הזו. האמירה שכולם מושחתים היא מפלטו של המושחת".

"לא כולם אותו דבר, יש מושחתים ויש לא. יושרה זה לא עניין שנחמד שיהיה לפוליטיקאים-זה חלק הכרחי מתהליך התיקון שישראל צריכה לעבור. בתהליך התיקון הזה לא צריך לקבוע את הנורמות מחדש- זה קיים בחקיקה. מי שרוצה לקיים את החוק יודע שהוא קיים, מי שלא רוצה לקיים אותו מדבר שאולי צריך לקבוע מחדש. הוא נקבע וצריך היה לקיים אותו וצריך לקיים אותו גם בעתיד".

"זה חלק מתהליך התיקון שאנו צריכים לעבור, וקודם כל בשביל עצמנו. תהליך התיקון יכול להיעשות רק עם הנהגה שלוקחת אחריות-אחריות על כל פעולה ומחדל. אחריות על שלום, אחריות על מלחמה ואחריות על מתן טובות הנאה אם ניתנה. טוב שאנו חיים בתוך אקווריום זכוכית ונשפטים על מעשינו".

ח"כ יוחנן פלסנר, מ"מ יו"ר סיעת קדימה, הגיב הערב להחלטת המבקר ואמר כי "נכשל ניסיון הליכוד לחבל בכוונת מבקר המדינה לבחון את ההיבטים הפליליים והאתיים הקשורים בנסיעותיו הנהנתניות של נתניהו".

עוד הוסיף כי"במקום לחפש דרך למסמס את בדיקת המבקר, אני מצפה מנציגי הליכוד בוועדה לסייע לרשויות האכיפה, ליישם  את הכללים הברורים והמוגדרים בכל הנוגע לנסיעות חברי ממשלה לחו"ל".

בדיון בועדה לביקורת המדינה, אמר ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) כי "נשמעים דברים שעלולים להתפרש כאיום על מבקר המדינה ואפשרות לפגוע בסמכויותיו. יש להפסיק לאלתר דיבורים שכאלה".

לדבריו, "עבודת המבקר חיונית למלחמה בשחיתות הציבורית ולתפקוד התקין של מוסדות המדינה".

מבקר המדינה. השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, נענה חלקית לבקשת הח"כים מהקואליציה, והודיע בישיבת הועדה לביקורת המדינה, כי יבדוק את כל טיסות השרים וסגני השרים מאז שנת 2006.