ההיסטוריה על פי מוטורולה

ממקלטי רדיו למכוניות דרך מכשירי הקשר של המלחמה ועד לקשר אישי של אסטרונאוט וטלפונים סלולריים, היסטוריה של טכנולוגיה במוטורולה.

מיכאל וייצמן , ב' בניסן תשע"א

מרטין קופר - סלולרי ראשון
מרטין קופר - סלולרי ראשון
יח"צ מוטורולה

צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות – אמר ניל ארמסטורנג בצעדו הראשון על הירח. במבט היסטורי על חברת מוטורולה אלו המילים שהכי מתאימות לתולדותיה של החברה.

הצעדים הקטנים אשר עשתה החברה מרגע היווסדה תמיד סייעה לאנושות לעבור לשלב הבא בטכנולוגיה. מי יודע איך הייתה מתקדמת הטכנולוגיה ללא החברה הזו. מלחמת העולם השנייה ללא מכשירי הקשר, עולם ללא טלפון סלולרי... אגב המילים של ארמסטרונג לא היו עוברות ללא ציוד הקשר של מוטורולה.

הכל התחיל מכפתור

בשנת 1895 נולד פול גלווין שיצר את החברה אשר הפכה למוטורולה. גלווין היה מילדות "איש עסקים ממולח" – מכר פופקורן ומיץ בתחנת רכבת מקומית. משם ינק את חוש העסקי ותובנה על איך הדברים עובדים בכלכלה ולא פחד מדבר. אבל כל הכישרונות שלו לא התגלו מייד, קודם בילה גלווין כלוחם במלחמת העולם הראשונה. בתחילה, לאחר החזרה מהקרב, פתח עם חברו מפעל קטן לייצור סוללות, אך המפעל כשל ופשט רגל. אך הכישלון לא עצר את גלווין, ויחד עם אחיו ג'ו פתח את Galvin Manufacturing Corporation שכל תקציבה עמד על 750 דולרים והחברה התמקדה בייצור כפתורים להדלקת מכונות והסבת רדיו לפעולה על סוללות.
אבל לפול גם זה היה חסר והוא החל במה שהיום נקרא – סקר שווקים. אחת התגליות שלו הייתה שאמריקה של השנים ההן התפעלה משני דברים חשובים, מרדיו וממכוניות. לחלוף ברחוב במכונית עם רדיו מהדהד היה חלום לא רק של נערים, אלא גם של אנשי עסקים חשובים. אבל הרדיו הראשון במכוניות היה בגודל של תא המטען, האנטנות היו של כמה מטרים והקליטה סבלה מהפרעות קבועות עקב עבודת מנוע ועלות הרדיו הוא כמחצית ממחיר המכונית.

רדיו בתנועה

גלווין החליט שעליו לפתור את בעית הרדיו במכוניות בדרך מקורית. הוא כינס את עובדיו ונתן להם משימה בתוך מספר חודשים להמציא רדיו קטן שעלותו לא תעלה על 200 דולרים. בתחילה הרעיון נשמע מטורף אך כבר באותה שנה בתערוכת רדיו באטלנטיק סיטי הוצג מקלט רדיו למכונית שעלותו 110 דולרים. כמה חברות הזמינו מגלווין כמה מאות מקלטים. השם שהמציא גלווין לרדיו החדש הוא שילוב של  Motion  תנועה באנגלית ו Victrola- שם של מקלט רדיו פופולארי באותו הזמן

מקלטי רדיו של מוטורולה כבשו במהרה את השוק וכבר בשנת 1936 כל משפחה אמריקאית שנייה הייתה בעלת רדיו. בסוף שנות ה-30 המסחר של החברה עבר את 10 מיליוני דולרים וצוות החברה כלל 955 עובדים.

מכשיר הקשר של בעלות הברית

אחד היתרונות בכיבוש מהיר של מחצית אירופה נתנה לנאצים יכולת תקשורת. הם הראשונים שציידו גם טנקים וגם מטוסים במכשירי קשר. השיטה שעבדה במטוסים רוסים ואמריקאית הייתה לקויה – במטוסי מפקד היה משדר ומקלט ובמטוסים רגילים – מקלט בלבד. בכדי לאשר פקודות היה צריך להזין כנפי מטוס.

בשנת 1940, מספר חודשים לפני תחילת המלחמה, הציג גלווין לעולם את מכשיר הקשר הנדי טוקי (Handie-talkie), שהיה מכשיר קשר נישא ראשון, ובחלק מן המקרים המכשיר הזה היה הרעיון לפיתוח טלפונים ניידים. משקל המכשיר היה כשלושה קילוגרמים וגוף המכשיר היה חסין מים ועמיד. אחד הפיתרונות המקוריים ביותר לאותה תקופה היה הדלקת וכיבוי המכשיר. עם פתיחת האנטנה (כמטר אורכה) המכשיר היה נדלק. בפועל חברתו של גלווין לא פשטה את הרגל שוב רק בגלל ייצור מכשירי קשר אלו. עם כניסת ארה"ב למלחמה פסק ייצור מכוניות אזרחיות במדינה ועימם גם ייצור מקלטי רדיו למכוניות.

במהלך המלחמה ייוצרו מעל 130 אלף מכשירי הנדי טוקי מה שהופך אותו לנשק ניצחון לא פחות ממטוס הספיטפייר או רובה הסטן הבריטי.

לאחר המלחמה

בתום המלחמה, כאשר החיילים החלו לחזור לביתם החליט פול גאלווין להמר על טלוויזיה. אמריקה של לאחר המלחמה רצתה לבלות ולחגוג, ורק טלביזיה יכלה לספק זאת. הבעיה הייתה זהה לבעיית הרדיו 20 שנים קודם לכן, עלות הייצור בגלל החידוש הייתה גבוהה מדי, מה שהפך טלביזיות לנחלת עשירים בלבד.

כאן שוב גלווין נתן אתגר למהנדסיו – תכננו טלביזיה שתעלה פחות מ-200$. כך, כבר ב1949 הוצג Golden View VT71 – מסך 7 אינצ' שעלותו 179$ דולרים. מחיר זה עזר להפוך להפוך טלביזיה למוצר המונים ויחד עם זאת החברה של אחים גאלווין המשיכה לייצר מקלטי רדיו למכוניות וכל מכוניות פורד וGM יצאו מצוידות ברדיו מוטורולה. בשנת 1947 החברה הפכה באופן רשמי לחברת Motorola.

כדור הארץ קטן על מוטורולה

ב1956 חברת מוטורולה מוציאה לראשונה את מכשיר האיתורית, שהראשונים להעזר במכשיר זה היו רופאי אמבולנסים וכעבור מספר שנים נעזרו בהם כמעט כל האמריקאים מאנשי עסקים ועד מלצריות.

במהלך שנות השישים מוטורולה הפכה לשותף בכיר של הסוכנות החלל האמריקאית NASA וכבר בשנת 1969 מכונית מיוחדת במינה צויידה ברדיו של מוטורולה – מכונית הROVER שהסיעה את האסטרונאוטים על הירח. משקל הרדיו היה 690 גרמים והוא היה חזק בערך פי מאה ממקלטי רדיו רגילים. אותו המקלט גם שידור את מילותיו של ניל ארמסטרונג לכל העולם.

MOBILEMOTO

בסוף שנות ה-70 מוטורולה החלה למכור או לסגור חטיבות – רדיו לרכב וטלביזיות. כל זה קשור לא בהפסדים כלכליים, אלא מיקוד על הדבר החשוב לאותו רגע: מעבדים, ציוד לוויני ותקשורתי.  ההיסטוריה של תקשורת היא בהרבה מקרים מאבק בין שתי חברות AT&T Bell Labs ומוטורולה. הראשונים היו אלו שהצהירו על מכשיר נייד – מדובר היה בהכלאה בין מכשיר הקשר ולטלפון והיה זה.. בשנת 1946. אך מדובר היה במכשיר במשקל 12 קילוגרמים עם רדיוס מזערי, והרעיון נגנז.

אך בשלושה באפריל 1973 מרטין קופר, ראש חטיבת סלולר במוטורולה, יצא לרחובות ניו יורק כשהוא מפטפט במכשיר נייד. הראשונים לענות לשיחת טלפון ניידת היו המתחרים מחברת  AT&T, להם בישר כי השיחה מתבצעת באמצעות טלפון סלולרי הראשון בעולם. קופר סיפר שהשיחה הייתה בעיקר לצורך פרסומת, והיה עוד מספר שנים שהטכנולוגיה תהפוך לשמישה. כמו כן הוא התבדח כי אימן שרירים במהלך השיחה, המכשיר שקל מעל קילוגרם והיה צורך להטעינו בכל 10 שעות.

מרטין קופר וג'ון מיטשל - יוצר הסלולרי הראשון

אך בשנות ה-70 מי ששלט בשוק התקשורת האמריקאי הייתה חברת AT&T אז מרטין קופר שביצע עוד תרגיל פרסומי ושיווקי מדהים. הוא קבע בסלולר פגישה עם סגן נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש וביקש לעשות סיור בבית הלבן לנכדתו ולו. במהלך הביקור נתן לסגן נשיא לעשות שיחה לאישתו ברברה. קופר כמובן לא סיפר לנשיא שליד הבית הלבן חנתה תחנת ממסר של מוטורולה. בוש התעניין האם רוני (הנשיא רונלד רייגן) יודע על ההמצאה, ונענה בשלילה. עוד באותו יום הסביר קופר לנשיא רייגן שאם אמריקה לא תתחיל לפתח טלפון סלולרי, יעשו זאת היפנים והיתר כבר היסטוריה.

ההיסטוריה במכשיר אחד

בשישה למרץ 1983 הוצג לראשונה טלפון , DynaTAC 8000 שבפיתוחו השקיעו מעל 100 מיליוני דולרים. משקלו היה 794 גרמים ומידותיו היו 33x4,4x8,9 סנטימטרים. הסוללה שלו הספיקה לשמונה שעות המתנה ושעת שיחה אחת. מחירו היה... 3995 דולרים ולמרות היוקר בסוף אותה השנה היו למוטורולה כבר מעל מיליון משתמשים!

הצורה של מוטורולה קובעת עיצוב של טלפונים שנים קדימה

בשנת 1989 החברה ייצרה טלפון מדגם Motorola MicroTAC בצורת שפופרת נסגרת. ב1996 יוצר טלפון צדפה ראשון Motorola StarTAC ובשנת 2002 כאשר כולם היו בטוחים כבר, שאי אפשר להמציא צורה אחרת לטלפון סלולרי המציא מוטורולה את V70 טלפון עם מסך מסתובב.

מוטורולה תמיד נשארה נאמנה לצווי מייסדיה ותמיד שאפה להישאר בחוד הטכנולוגיה. טלפון ראשון עם GPRS, עם קישורית בלוטוס, טלפון ראשון עם רשמקול ועוד רבים וטובים.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il