אלן טיורינג - האיש שהמציא את המחשב

היוצר של תוכנת השחמט הראשונה, יוצר קונספט "מכונת טיורינג" שהוא האלגוריטם הבסיסי לכל מחשב ומפצח ה"אניגמה".

מיכאל וייצן , י"ז בניסן תשע"א

אלן טיורינג
אלן טיורינג
מוזיאון טיורינג במנצ'סטר

המילה "מחשב" נכנסה לשפה במבנה המודרני הודות לאלן טיורינג. עד אז המושג מחשב רק תיאר את האנשים המחשבים מספרים למחייתם, כמו עובדי בנקים למשל.

חלוץ הפריצות וקודים

אלן טיורינג נולד ב-23 ביוני 1912 באחד המלונות בלונדון. היום מתנוסס על המלון השלט "כאן נולד אלן טיורינג, אלוף הקודים".

כשנה לאחר לידתו חזרה אימו להודו, שם עבדה והותירה את אלן הקטן לטיפולו של חבר משפחה, קולונל בדימוס. יותר מאוחר נלקח אלן לאחת הפנימיות הפרטיות הטובות באנגליה. מגיל צעיר התעניין טיורינג במתמטיקה. בשנת 1935, כאשר הוא לומד באוניברסיטת קמבריג' פיתח טיורינג רעיון של "מכונה חושבת" - שזהו מבוא תיאורטי לכל המחשבים הקיימים היום.

לפצח את ה"אניגמה"

בשנת 1939 משרד ההגנה הבריטי מסמיך את טיורינג לנסות ולגלות את סוד ה"אניגמה" – מכונת הקודים האגדית בצבא הנאצי. טיורינג, שלו ניתן חופש מחקר, גייס לשורותיו... שחמטאים ביניהם מי שעתיד להיות שופט באליפות העולם לשחמט - גרי גולומבק.

                                                                                                     האניגמה

כבר בשנת 1942 כשהוא בן 29 בלבד, פיצח טיורינג את הקוד שהוגדר עד אז כלא ניתן לפריצה, באמצעות מכונה שקרה לה "בומבה". חלק מן ההצלחות של בריטניה במלחמת העולם השניה יש לייחס גם לתשדורות נאציות שנפרצו.

                                                                     מכונת ה"בומבה" לפיצוח הקודים

לאחר המלחמה הועסק טיורינג בצוות המדענים של מנצ'סטר שפיתח את המחשב הבריטי הראשון בשנת 1951.

האלגוריתם של טיורינג

טיורינג כתב עבור אותו המחשב את מערכת ההפעלה הראשונה בעולם וגם כתב את תוכנת השח-מט הראשונה. תוך כדי עסק טיורינג גם בניתוח קוד המודיעין הסובייטי.

גובה הנסיקה, כעומק הנחיתה

המדען שהשיג כמעט את כל ההישגים האפשריים בחיים - בתוך שנתיים בלבד נהפכו חייו. ב-1952 לאחר פרשייה מביכה בחייו האישיים, הואשם טיורינג ב"התנהגות לא הולמת" – פוטר מעבודתו והסיווג הביטחוני נשלל ממנו. ב8 ביוני 1954 נמצא טיורינג ללא רוח חיים.

ליד מיטתו נמצא תפוח נגוס מלא ברעל הציאניד שטיורינג עצמו שתל בתפוח. יש מספרים שתפוח נגוס זה היה השראה לסמל חברת אפל של סטיב ג'ובס. יתרה מכן גם במותו טיורינג חד את חידתו האחרונה – תפוח הוא סמל חטא ודעת גם בכתבי קודש.

סמל של חברת אפל - תפוח נגוס

בשנת 2009 התנצל ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון על הרדיפה אחר טיורינג, באומרו: "רדיפת איש דגול זה היתה ... איומה"


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il