תרגיל העורף: אזעקה בשעות הערב לתירגול המשפחה

מפקד פיקוד העורף אלוף יאיר גולן והשר להגנת העורף מתן וילנאי הציגו היום את תרגיל ההתגוננות השנתית הבא "נקודת מפנה 5"

בן שאול , כ"ג בניסן תשע"א

אלוף פיקוד העורף יאיר גולן
אלוף פיקוד העורף יאיר גולן
דובר צה"ל

מפקד פיקוד העורף, אלוף יאיר גולן והשר להגנת העורף, מתן וילנאי, הציגו היום את תרגיל ההתגוננות השנתית של צה"ל, "נקודת מפנה 5", שיתחיל ב-19 ליוני.

 בתרגיל הארצי ישתתפו למעלה מ-80 רשויות מקומיות, במהלכו תתורגל האוכלוסייה מבחינת כניסתם למרחבים מוגנים בבתים פרטיים, תוך שימוש מקביל גם במערכות התרעות באמצעות שליחת הודעות כתובות למכשירים סלולאריים.

בתרגיל תיבחן לראשונה גם מערכת מיוחדת הנמצאת ברשות פיקוד העורף, המשתלטת לזמן קצת על הרשתות הסלולאריות על פי מיקום ומעבירה הודעה למכשירים מדור שני ומעלה. המערכת תתריע את האזרחים בזמן אמת, על פי מיקום ובמקביל לאזעקות. בפיקוד מציינים כי בכוונתם להכשיר את המערכת במהלך השנתיים הקרובות.

תקדים נוסף יירשם השנה, כששתי אזעקות יושמעו, בבוקר ובערב, על מנת לתרגל את האזרחים לכניסה למרחבים מוגנים. בשנים קודמות תורגלו האזרחים בעיקר במקומות העבודה ובבתי הספר – וכעת בוחנים בפיקוד גם את המוכנות בבתים הפרטיים.

בפיקוד מציינים כי השנה ייפתחו גם מקלטים המוניים, זאת לצורך בחינת פינוי אוכלוסייה בהיקפים נרחבים. לפי התרחיש, במסגרתו יתורגלו כלל משרדי הממשלה ואף הקבינט הביטחוני שידון בדילמות פרקטיות בזמן אמת, תתורגל נפילת מאות טילים ורקטות ביום בכל רחבי המדינה. מסע ההסברה שיוביל הפיקוד במהלך החודש הקרוב יחל הערב, כשערוצי הטלוויזיה ישדרו פרסומות מידע בנושא התרגיל הארצי.

"אנחנו לא מפחידים אף אחד. אזרח שיודע ומבין יוכל גם להתמודד טוב יותר בחירום. האזרחים לא נבהלים בקלות. הם יודעים להבדיל בין שגרה לחירום ולכן צריך להיות מוכנים לכל אפשרות", ציין אלוף גולן. לטענתו, המסר שיועבר לציבור הוא הצורך בהבנת המציאות הביטחונית ובבחינת האפשרות להיערך אליה. "אין חכם כבעל ניסיון. אנו רואים שמי שמוכן יותר הם אזורי הצפון והדרום", ציין.

השר וילנאי ציין כי "למרות ששמיעת הצפירה בפרסומת מקפיצה את הלב, אנחנו מבינים שחייבים להכין את הציבור למצב של מלחמה ושתהיה מודעות לנושא. הלב תמיד יקפוץ, אבל לפחות הציבור יידע לאן הוא צריך ללכת בשעת אזעקה".