אנשי עלי: בשורות טובות

יו"ר ועד היישוב עלי, קובי אלירז, טוען שהקביעה שחלק מהבתים בעלי נמצאים על אדמה ערבית פרטית היא על גבול הגיחוך.

בני טוקר , ל' בניסן תשע"א

שכונת היובל
שכונת היובל
פלאש 90

יו"ר ועד היישוב עלי, קובי אלירז מברך על החלטת המדינה כפי שהובאה לפני הבג"ץ להסדיר סוף סוף אחרי כל כך הרבה שנים את התב"ע ביישוב עלי ובשכונת היובל אבל מקווה שיימצא הסדר גם לביתו של רס"ן אלירז פרץ.

"זו בשורה טובה לנו לתושבי עלי. זו הפעם הראשונה שהמדינה אחרי הרבה תשובות שהיא נתנה במשך השבע שנים האחרונות, אומרת שהיא הולכת להסדיר את העניין, כלומר את כל העניין התב"עי גם של השכונה וגם של כל היישוב. עד היום המדינה אמרה שהיא תשקול את זה, שהיא תבחן את זה ותחליט לעת הצורך ועכשיו זו הפעם ראשונה שהיא אומרת שהיא מחליטה להסדיר את כל מה שאפשר להסדיר".

אלירז מודאג מהסעיף שקובע שהמדינה תסדיר רק את מה שאפשר להסדיר, "זו באמת העקב אכילס בכל ההחלטה הזאת. כיון שחלק מהאדמות פה בחלקם יש עליהם צילומי אויר שונים מכל מיני תקופות, למרות שעל אף אחד מהם כפי שאנחנו יודעים לא יצא שום תובע. כיון שחלק מההחלטה על הסטאטוס של הקרקע נקבע על פי תצלומי אויר, ובחלק מתצלומי האוויר יש סימנים לעיבודים חקלאיים מהעבר, על אף שאין להם תובעים, המדינה מחשיבה אדמות כאלה כאדמות פרטיות. זה בדיוק העקב אכילס שמצד אחד אנחנו הולכים כן להסדרה של התב"ע הכללית שזה דבר מבורך מאוד, שסוף סוף יישוב בן 27 שנים תהיה לו תב"ע כשלא הייתה שום סיבה לעכב את זה כל כך הרבה שנים אבל מצד שני צריך להחליט בצורה סופית מה עושים עם אותם בתים שנמצאים על שטחים שבעבר נראו בהם עיבודים על פי תצלומי אויר".

יו"ר מזכירות עלי מייצר על כך שהמדינה מחשיבה קרקעות שעובדו על ידי מישהו אלמוני לפני כל כך הרבה שנים כאדמות פרטיות של ערבים, "חשוב לציין שכשהישוב כשהוא בנה או כשמשרד השיכון הכשיר את המגרשים האלה היו בהם אולי כמה עצים יבשים וודאי אף אחד לא תבע אותם. בזמנו הבניה הזאת קיבלה פרסום רב ואף אחד מהתובעים האלה אם יש כאלה לא הגיע וזה קצת פלא למה זה נקרא באופן אוטומטי על ידי מוסדות המדינה אדמה פרטית. יכול להיות שזאת אדמה פרטית אבל השאלה אדמה פרטית של מי, האם היא של ערבים או אולי היא של אברהם אבינו שבאופן עקרוני עיבד אותה. משום מה הנטייה לומר שהאדמה פרטית היא אדמה של ערבי ולכן יש כאילו קושי להסדיר את הבתים האלה".

אלירז מציין שאחד מהבתים שנמצא על אדמה שעל פי צילומי אויר עובדה במהלך הדורות הוא ביתו של רס"ן אלירז פרץ ז"ל, "אחד מהבתים האלה בשכונת היובל הוא הבית של רב סרן אלירז פרץ הי"ד, והמדינה פה אומרת שעל אף שהיא הולכת להסדיר את שכונת היובל, לגבי הבית הזה היא רוצה להגיע לאיזה שהוא פתרון אחר. הבית הזה כפי שפורסם בעבר נמצא על שטח קטן שהיה מעובד. העתירה הזאת, שהוגשה כנגד שכונת היובל, קיבלה הד ופרסום מאוד גדול והעותרים ניסו בוודאות למצוא תובעים לקרקע הזאת וזה חלק מהאבסורד שאמנם בתצלום אווירי נראה שהקרקע מעובדת משנות השבעים המוקדמות אבל אין שום תובע לקרקע הזאת. כשהיישוב בנה את הבתים האדמה הזאת לא הייתה מעובדת ולכן זה קצת מגוחך לומר שמדובר בבית שנמצא על קרקע ערבית פרטית. אמנם באמת יש שם צילום של עיבוד אבל אנחנו חושבים שניתן לפתור את זה ולא על ידי הריסת הבית. תחשוב, אם אדם יביא מחר בבוקר למוסדות המדינה קושאן או תעודה מסב סבו שקניון עזריאלי או מגדלי עזריאלי נמצאים על אדמה שהייתה שייכת מדורי דורות לאחד מאבותיו הקודמים, היעלה על הדעת שמישהו יחליט להרוס את קניון עזריאלי. ייתנו לאותו אדם בהנחה שהמסמכים נכונים, פיצוי כלשהו. גם במקרה שלנו אנחנו סוברים שבמידה ובאמת יבוא אותו תובע ויהיה לו באמת את אותם מסמכים או את אותם ראיות אז המדינה והיישוב וכל מי שמטפל בעניין וודאי ידע לתת לו מענה ופיצוי הולם אבל וודאי שאין מקום להרוס את הבית".

יו"ר ועד היישוב עלי מקווה שהבג"ץ יקבל לכל הפחות את תשובת המדינה שקובעת שניתן להכשיר את התב"ע ביישוב, "שמענו את תשובת המדינה לבית המשפט ובית המשפט יצטרך להכריע בימים הקרובים ולתת את החלטתו לאור תשובת המדינה. באופן כללי העובדה שהמדינה אומרת ומכריזה בצורה ברורה שהולכים להכשיר ולהסדיר את היישוב עלי ובין היתר גם את שכונת היובל אז וודאי שזו החלטה מבורכת מבחינתנו, זה דבר שייחלנו ועבדנו עליו הרבה מאוד שנים. אבל לצד זה אנחנו מקווים שגם הפתרון לגבי אותם בתים, בינהם ביתו של רס"ן אלירז פרץ הי"ד גם בהם תתקבל החלטה סבירה בהתאם למציאות הקיימת, שהרי הם לא נבנו בכוונת מכוון דווקא שם, הם נבנו כחלק מתכנית המתאר הכללית של עלי ומלכתחילה זה השטח שסומן כאדמות היישוב עלי ואם מישהו היה עושה תב"ע בזמן לפני 25 שנה אז לא היינו מגיעים לכאלה טעויות. כלומר אזלת היד הזאת קשורה לחוסר האישור שעוכב כל כך הרבה שנים לכן אני חושב שניתן למצוא פה מספר נוסחאות על מנת להסדיר את העניין בלי להגיע באף אחד מהמקרים להריסת בית".