דרישה מעיריית י-ם: הפסיקו שת"פ עם הנוצרים

הרב נבנצאל קורא להחרים את קיום האירועים לתיירים הנוצרים במסגרתם יתקיימו בעוד כחודש שלושים קונצרטים בכנסיות נוצריות בירושלים.

בני טוקר , א' באייר תשע"א

ניר ברקת. שת"פ עם העולם הנוצרי
ניר ברקת. שת"פ עם העולם הנוצרי
צילום: ג'קי לוי

עיריית ירושלים תערוך בעוד כחודש סדרה של שלושים קונצרטים בכנסיות בירושלים במהלכו ישתתפו מבקרים מכל רחבי העולם בתפילות ומיסות נוצריות. השיא יהיה באופרה ירושלים של ורדי שתתקיים בבריכת הסולטן, אופרה שעוסקת במסעות הצלבנים בירושלים.

עוזרו של רב הרובע היהודי הרב נבנצאל, הרב אפריים הולצברג טוען כי עיריית ירושלים מנצרת את ירושלים. "הרב ביקש ממני לטפל בנושא החמור. לפני כחודש הם ארגנו פסטיבל של טריפות ברובע, ועכשיו הם מריצים פרויקט נוצרי שהולדתו בטומאה".

הרב הולצברג תמה כיצד עירייה יהודית בבירת ישראל משתפת פעולה וחוברת לגופים נוצרים בכל רחבי העולם. "ועדת התיירות של העירייה אישרה את קיום הפרויקט כדי להבליט את הפן הנוצרי של ירושלים לטובת תיירות נכנסת. הם הגדילו לעשות כשיזמו הוצאת לוח שנה נוצרי יהודי, שידגיש את הקריסמס לצד חנוכה ואת הפסחא לצד פסח. ההחלטה עברה כמעט ללא התנגדות, זה מזעזע".

לדבריו קיומם של אירועים נוצריים בכנסיות זה דבר חמור ממדרגה ראשונה, "בעוד כחודש הם עורכים בבריכת הסולטן, אופרה של ורדי שתעסוק בצלבנים, אותם צלבנים ששחטו את היהודים. זה חילול ה' שלא היה ולא נברא. אנחנו במו ידינו מוותרים על הפן היהודי של ירושלים".

להרב הולצברג אין ספק שלכל האירועים הנוצרים יגיעו גם יהודים שאינם יודעים על האיסור החמור להיכנס לכנסייה. "הקב"ה יעיף אותנו בסוף מירושלים, אם הם רוצים שיעשו אירועים כאלה ברומא. אנחנו לא צריכים לעודד את הנוצרים להגיע לירושלים, שאנחנו נארגן תפילות נוצריות בכנסיות, איפה נשמע דבר כזה. ברור לי שיגיעו לשם גם יהודים, יש איסור חמור להיכנס לכנסייה ובפרט להשתתף במיסות נוצריות".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה, כי כידוע בירושלים המאוחדת גרים יהודים, נוצרים ומוסלמים ועיריית ירושלים וממשלת ישראל מחויבות לדאוג ולהתחשב בכלל הציבורים והאוכלוסיות, לרווחת המבקרים והתיירים בעיר. במסגרת פסטיבל האופרה בהפקת "האופרה הישראלית" יתקיימו בנוסף למופעי אופרה גדולים וידועים מחו"ל בבריכת הסולטן גם מופעי אופרה במגוון אתרים ברחבי העיר.  אי קידום המגזר הנוצרי והמוסלמי בעיר היה עלול להביא לטענות ברחבי העולם שממשלת ישראל והעירייה אינן יכולות לדאוג לצרכי כלל התושבים, אלא רק ליהודים, דבר שאינו מתקבל על הדעת.