חודשה כתובת הזפת של ברוך ג'מילי בשער הגיא

ביום העצמאות ה- 63 למדינת ישראל, חודשה הכתובת של ברוך ג'מילי בשער הגיא. בכתובת נרשם "ברוך ג'מילי פ"ת פלמ"ח 1948".

אבי חיים , ו' באייר תשע"א

ברוך ג'מילי
ברוך ג'מילי
שי פרקש

רבים עצרו בדרכם לירושלים מול המבנה עליו חקק בימי מלחמת העצמאות ברוך ג'מילי את שמו בכתובת זפת. הכתובת הפכה להיסטורית, בן היתר בזכות השיר שנכתב אודות ג'מילי, לוחם הפלמ"ח. ג''מילי הותיר שמו על האבן בדרך השיירות שפרצו את הכביש לירושלים ויצרה עניין מחודש בציבור הישראלי בחג הזה.

הכיתוב נחקק על ידו בשער הגיא ב- 1948, נמחק ב- 1984 וחודש לכבוד יום העצמאות ה- 63 של המדינה. השחזור נעשה במסגרת התוכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית במשרד ראש הממשלה בסיוע חברת מקורות.

ברוך ג'מילי, חייל גבעתי ולוחם בחטיבת הראל של הפלמ"ח במלחמת העצמאות, כתב את כתובת הזפת "ברוך ג'מילי פ"ת פלמ"ח 1948" על קיר של משאבת מים בשער הגיא, עליה שמר במסגרת ליווי השיירות שעלו לעיר ירושלים, בקרבות מלחמת העצמאות.

לאחר מלחמת העצמאות הפכה הכתובת לסמל המנציח מקום נפילתם של רבים מחבריו לנשק של ג'מילי. תעלומת זהות הכותב, שלא הייתה ידועה עד שנות ה-70, הניעה את שלמה ארצי לכתוב את "הבלדה על ברוך ג'מילי" ביחד עם המלחין גידי קורן.

לדברי יו"ר מקורות, אינג' אלכס ויז'ניצר: "מי שלא משמר את עברו שלו, אין לו מה לעשות בשביל עתידו. מקורות המציינת השנה 75 שנה להיווסדה, הניחה את היסודות להקמת הארץ ורואה לעצמה תפקיד חשוב לשמר את מורשת אתריה, שההיסטוריה שלהם שזורה בהיסטוריה של מדינת ישראל".

מזכיר הממשלה ויו"ר ועדת ההיגוי של תוכנית מורשת, צבי האוזר אמר כי "אנחנו שמחים להחיות אייקון היסטורי, משפט קצר המסמל תקופה שלמה. אנו מצדיעים לדור שהקים את המדינה. חידוש הכתובת הוא מצווה צנועה ומחוות תודה לדור ההוא. הנצחתם של סיפורים 'קטנים' הפזורים לאורך משעולי הארץ, יש בה כדי לעצב את  תודעת המורשת הלאומית ולהעצים את החיבור לערכי המדינה".

שחזור הכתובת נעשה על-ידי שי פרקש, משמר ציורי קיר ועיטורים היסטוריים.