מופז לרוסים: שנו מדיניות מכירת האמל"ח

יו"ר ועדת חוץ וביטחון: רוסיה נדרשת לשנות את מדיניות מכירת האמל"ח שלה. חוסר היציבות במזה"ת יגרום לזליגת אמל"ח לארגוני טרור.

שמעון כהן , ז' באייר תשע"א

תוקף. מופז
תוקף. מופז
פלאש 90

משלחת של ועדת חוץ וביטחון של הכנסת בראשות ח"כ שאול מופז יחד עם חברי הכנסת רוני בר-און, זאב אלקין, יוחנן פלסנר ורוברט אילטוב. נפגשה הבוקר בבית העליון של הממשל הרוסי במוסקבה עם ראש מועצת הפדרציה הרוסית סרגיי מירונוב (האדם השלישי בחשיבותו בממשל הרוסי – מקביל ליו"ר הכנסת) וכן עם ראש השירות הפדראלי לשת"פ צבאי טכני, מיכאיל דמיטרייב.

ח"כ שאול מופז אמר למארחו: "המזרח התיכון, עובר בתקופה האחרונה שינויים מהותיים, הגורמים לחוסר יציבות שלטונית במדינות ערב. חוסר היציבות ילווה אותנו בשנה הקרובה. קשה להעריך בשלב זה מה יהיו תוצאות השינויים. השינויים, עשויים לשפר את הסיכויים לדמוקרטיה ולשמירה על זכויות אדם במדינות ערב. אולם, קיימת אפשרות סבירה, שהזעזועים עלולים להביא לכניסת משטרים קיצוניים ורדיקליים שישתלטו על המדינות".

מופז הוסיף ואמר כי "למדינת ישראל, ולעולם כולו, נשקפת סכנה מאירן, המובילה את הציר הרדיקאלי. במקביל למאמציה לפתח את תוכנית הגרעין הצבאית שלה. מדינת ישראל כמו רוסיה, מחויבות למאמץ עליון למנוע את האפשרות שאירן תשיג נשק גרעיני. רוסיה חייבת לפעול להגברת הסנקציות על אירן, בכדי לעכב את המשך פיתוח התוכנית הצבאית שלה בתחום הגרעין. על רקע השינויים במזרח התיכון, רוסייה נדרשת לשנות את מדיניות מכירת האמל"ח שלה. חוסר היציבות השלטונית במדינות ערב, עלול להגביר באופן משמעותי את זליגת האמל"ח הרוסי המתקדם, לארגוני הטרור.

יו"ר הועדה הודה לרוסים על החלטתם לבטל את עסקת מכירת מערכת הנשק ליירוט מטוסים (-S 300). מנגד הוא הביע את דאגתו מהחלטתם למכור לסוריה טילי שיוט נ.מ. SA17 כמו גם מכירת טילי יאכונט (טיל שיוט מתקדם נגד ספינות) שידוע שכבר זלג מסוריה לחיזבאללה. "נשק זה, מהווה איום משמעותי על חילות האוויר, הים והיבשה של מדינת ישראל. לצערי, לאחרונה נורה טיל קורנט (נ.ט.) נגד אוטובוס ילדים בדרום הארץ".

מופז ביקש מהרוסים, שבתקופה הנוכחית, לא יימכרו אמל"ח מתקדם למדינות אויבות לישראל. "יש לנו הוכחות לכך שאמלח זה מגיע לארגוני הטרור. הדבר מהווה סכנה אמיתית לביטחון מדינת ישראל. שכן מדובר בתהליך מסוכן של מכירת נשק התקפי שמגיע לארגוני הטרור. אני מזהה מגמת התעצמות הולכת וגוברת במדינות ערב הרדיקליות, אמל"ח רוסי מתקדם המגיע לסוריה, זולג לחיזבאללה ולחמאס. והרוסים מודעים לכך. האמל"ח הרוסי המגיע לסוריה, הינו אמלח שיש בו כדי להפר את האיזון האסטרטגי של מדינת ישראל, אמר מופז.

ח"כ רוני בר-און התייחס לקשר הבילטראלי בין שני המדינות. להערכתו, ניתן להרחיב את הקשר, עד כדי פי-5 מהיקפו הנוכחי. בעיקר בתחומי התקשורת, ההי-טק והחקלאות. בנושא הסנקציות על אירן אמר בר-און, "מי שמבקש לפעול כנגד אירן שלא באמצעות תקיפה צבאית, חייב להגביר את הסנקציות על אירן. לרוסיה יש בהחלט יכולת כזו". בנושא הכרזת הפלסטינים על הקמת מדינה באופן חד צדדי אמר "הקהילה הבין-לאומית חייבת להבין, שהכרזה זו, לא תשנה דבר בשטח. זהו רק ניסיון של הפלסטינים לפגוע בישראל ולדמותה כגורם מונע שיחות שלום. פיתרון הסכסוך, אפשרי רק במו"מ ולא בפעולה חד צדדי". אמר בר-און.

ח"כ זאב אלקין אמר "אני מקווה שהקוורטט, שרוסיה מהווה חלק משמעותי ממנו, לא יוותר על הדרישה מהחמס להכיר בישראל, ולהפסיק את פעולות הטרור נגדה. שאם לא כן, אין להכיר בהסכם שנחתם בין החמאס לפת"ח".

מלשכתו של מופז נמסר כי הפגישה הייתה לבבית ונערכה באווירה טובה וחיובית. מירונוב אמר לועדה כי הוא מבין מאוד את צרכי הביטחון של מדינת ישראל.