העצים יגנו על תושבי עוטף עזה

קק"ל נוטעת עצים סביב ישובי עוטף עזה, כדי לסייע בהסתרת היישובים והדרכים מירי טילי נ"ט בדומה לזה שהרג את הנער דניאל ויפליך.

שלמה פיוטרקובסקי , ח' באייר תשע"א | עודכן: 10:57

נוטעים להגנה. קק"ל
נוטעים להגנה. קק"ל
צילום: באדיבות קק"ל

קק"ל החלה במבצע נטיעת עצים סביב ישובי עוטף עזה, כדי לסייע בהסתרת היישובים, הכבישים והדרכים מירי ישיר בדומה לירי טיל הנ"ט שבוצע על אוטובוס התלמידים בכביש עוטף עזה לפני כחודש בו נהרג דניאל ויפליך בן ה-16. השלב הראשון של הפרויקט המיוחד החל בט"ו בשבט עם הכרזתו.

כעת מתחיל השלב הפרקטי המשמעותי – נטיעות עצים לטובת סיוע מיוחד למיגון 11 ישובים באזור, סה"כ כ-12 ק"מ של עצים, 1 ק"מ בממוצע לכל ישוב. הישוב הראשון בו יחלו לטעת עצים ביום רביעי הוא הקיבוץ מפלסים. לאחר מכן תהיה נטיעה מסיבית סביב יתר הישובים. הישובים הם חולית, עין השלושה, נירים, ניר עוז, כיסופים, נחל עוז, כפר עזה, מפלסים, ניר יצחק, סופה וסעד.

העצים שיינטעו הם ברובם איקליפטוסים שלדעת המומחים נותנים מענה לסוגיה מאחר והם גבוהים ובכך מסתירים את היישוב וכמו כן הם מהירי צמיחה: תוך כ-5 שנים יגיעו לגובה של 8 מטרים וכבר בעוד כשנתיים גובהם יאפשר הגנה על הישובים. בנוסף, בקק"ל בחרו בעצים אלה לאור כך שהאיקליפטוסים יענו גם על הצורך במרעה צופני – הצורך של הדבורים באזור בצוף הפרחים של האקליפטוס לטובת דבש אקליפטוס הידוע בטעמו המיוחד ובמעלותיו.

בתקופה שבין ט"ו בשבט ליום העצמאות עסקו המומחים בתיאום ותכנון עם הישובים עצמם, הפנמה ויצירת תודעה שהנושא חשוב כחלק ממיגון היישובים. כאמור ביום רביעי הקרוב, 11 במאי, יתקיים השלב השני בנטיעות הביטחוניות סביב רצועת עזה. בשלב הבא, יינטעו עצים לאורך צירי תנועה מרכזיים, לצד הכבישים שצמודים לגדר המערכת בהם יש תנועה אזרחית. הנטיעות ביום רביעי יתקיימו במעמד יו"ר קק"ל אפי שטנצלר שייטע עץ בוגר.

לדברי אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל, "ניטע עצים כדי להגן על הנוסעים לאורך הצירים ולהגן על תושבי ישובי עוטף עזה. בנוסף, עצים אלו יעניקו גם חמצן וגם דבש. אנו מאמינים שאותם עצי קק"ל שהגנו על ישובי רמת הגולן מפני הסורים עם קום המדינה יגנו כעת על תושבי הדרום".