השופט ברק נגד דין תורה

השופט אהרון ברק: נישואים וגירושים לפי דין תורה כיום מהווים הפרה גסה וקשה של זכויות אדם כפי שמכירות אותן מדינות מערביות.

עוזי ברוך , ח' באייר תשע"א

אהרון ברק
אהרון ברק
פלאש 90
"נישואים וגירושים לפי דין תורה כיום, מהווים הפרה גסה וקשה של זכויות אדם כפי שמכירות אותן מדינות מערביות", כך אמר הערב נשיא בית המשפט העליון לשעבר, פרופסור אהרון ברק, בכנס שקיימה מכללת שערי משפט, לכבוד השקת ספרו של פרופסור אליאב שוחטמן, "סדר הדין בבית הדין הרבני".
 
השופט בדימוס אהרון ברק אמר עוד כי הדרך למניעת התנגשות בין בתי הדין הרבניים לבתי המשפט בישראל, אינה תלויה בשימוש בכח חקיקה של הכנסת או בהרחבת סמכויות רבניים, אלא בהתרחקות מהפעלת הכח השלטוני. " ככל שהחקיקה תרחיב את סמכויות בית הדין הרבני כך יגדל המתח", הזהיר השופט ברק. 
 
עוד אמר ברק כי "אם בהלכה יש שני פירושים אפשריים פירוש אחד שמתיישב עם חוקי היסוד ואחר שאינו מתיישב עם חוקי היסוד, בתי הדין הרבניים צריכים לבחור על פי הוראה באותו פירוש שמתיישב עם ערכי היסוד"
 
בפתח דבריו, בהשקת ספרו של פרופ' שוחטמן, שערי משפט,  בפני קהל שרובו חובש כיפה אמר השופט ברק "אני יודע שהדברים שאני עומד לומר אינם מקובלים על רבים מהנוכחים באולם הזה, אבל אנא שקלו אותם בלב אוהב כיוון שהגיעו מלב אוהב".
 
אליקים רובינשטיין, שופט בית המשפט העליון קרא בדבריו לאפשר לבתי הדין הרבניים לדון בדיני ממונות הוא גם ציין בדבריו כי האתגר של הספר של פרופ' שוחטמן ושל בתי הדין הרבניים הוא חיבור בין עולם ההלכה למה שנדרשת המערכת המשפטית המודרנית.
 
אחרון הדוברים היה חתן השמחה, פרופ' אליאב שוחטמן, אמר שקיצוץ בסמכויותיו של בית הדין הרבני פירושו לא רק פגיעה בבתי הדין ובציבור שומר המצוות, אלא פגיעה באופייה וזהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.