רק אחרי 92 שנה: כבוד לאהרונסון

אחרי 92 שנה יקבל סוף סוף אהרון אהרונסון, מפקד ניל"י, כבוד כאשר ביוזמה פרטית יעלו להר הרצל אזרחים מוקירי זכרו ויקיימו טקס לזכרו.

שמעון כהן , י"ב באייר תשע"א

אחרי 92 שנה. אהרונסון
אחרי 92 שנה. אהרונסון
אתר הסוכנות היהודית

יוזמה פרטית של אדם אחד, איש חינוך בשם אבנר פורת, תושב גיתית שבבקעת הירדן, מבקשת להציל את זכרו הנשכח של מנהיג מחתרת 'ניל"י, אהרון אהרונסון, וביום חמישי הקרוב יתכנסו מוקירי זכרו לראשונה לאירוע זיכרון בהר הרצל. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם פורת על היוזמה ועל דמותו של אהרונסון.

בראשית דבריו מספר פורת על ראשיתה של היוזמה שהחלה מתוך עיסוקו האישי בנושאי הגבורה ומתוך כך עיסוק במחתרת ניל"י ומנהיגה אהרון אהרונסון. "הופתעתי לגלות את גודל האיש וגודל העשייה", הוא מספר.

לאחר שנחשף לדמותו הרב גונית של אהרונסון בדק אבנר פורת אם מדינת ישראל מקיימת אירוע זיכרון ממלכתי כלשהו לאיש, אך גילה שאין אירוע שכזה. הוא מזכיר אירוע המתרחש מדי שנה בסוכות בזיכרון יעקב לציון יום חשיפתה של ניל"י, "אבל אין התייחסות לאהרון".

על אישיותו של אהרונסון הוא מספר ומדגיש בראשית דבריו את פעילותו המדעית שהדהימה את העולם כולו. מדובר במי שלמעט שנתיים לא למד באקדמיה ולא זכה לתואר כלשהו, ולמרות זאת הוצע לו לכהן בארצות הברית כפרופסור, לאחר תגליות מדעיות מרעישות שהמפורסמת והמרכזית שבהן הייתה אם החיטה שחשפה את היות ארץ ישראל מרכז ציביליזציה בינלאומי בימי קדם. תגליות אלה גרמו להדים רבים בעולם והתייחסות מלאת הערכה לאישיותו. דיווחים עיתונאיים התייחסו אליו כאל נושא הבשורה המדעית מארץ ישראל, בה בשעה שהאוכלוסייה היהודית בארץ ישראל הייתה מזערית ולכאורה חסרת חשיבות בינלאומית.

פורת מספר על יכולותיו המדעיות של אהרונסון שנהרג בגיל 43, ובשנות חייו הספורות הציג הישגים בתחומי מדע השונים כבוטניקה, כלכלה, זואולוגיה, מטאורולוגיה ותחומים נוספים אחרים.

במקביל לפעילותו המדעית החל אהרונסון בפעילותו הביטחונית מול הבריטים. "הוא ראה בתורכים שלטון מושחת, ראה את השמדת העם הארמני וחשש שהשלטון הזה שמתבסס על בקשישים ואכזריות יגיע לארץ. הוא ידע שהסיכוי להתפתחות תחת שלטון התורכים הוא קטן מאוד. הוא ראה גם את החבירה לשלטון הגרמני והעריך את השלטון הגרמני כשלטון מסוכן זמן רב לפני עלות השלטון הנאצי. אבשלום פיינברג יזם את החבירה לכוחות הבריטיים שכבשו את מצרים, אהרונסון קיבל את דבריו והחל בהעברת כמות עצומה של מידע כמו סדרי מחנות הצבא, העברת כלי נשק, אפילו על מערך הצוללות הגרמני בים התיכון. אישיותו הגדולה הובילה לאמירה הבריטית ולפיה 'אהרונסון מנהל את המטכ"ל הבריטי'. קצינים בריטיים קבעו שניל"י חסכו חייהם של שלושים אלף חיילים. גם כיבוש אלנבי החל בהשפעת הארגון".

עוד מספר פורת על מידע שהעביר אהרונסון באופן בלעדי ויחיד על גירוש יהודי יפו בגזירת התורכים, הודעה שהובילה להתגייסות בינלאומית לטובת יהודי העיר שחשו, כך על פי תעודות, שהם עומדים לפני כליה.

במסגרת פעילותו בעולם עלה אהרונסון למטוס בדרכו מלונדון לפריז וזמן קצר לאחר ההמראה, ככל הנראה בשל ליקויי מזג אויר, כשרק הוא והטייס במטוס צלל המטוס למימי תעלת הלמאנש. האירוע התרחש לפני 92 שנים וכאמור, רק השנה יתקיים אירוע זיכרון בהר הרצל בשעה 17:00. האירוע יתקיים ליד חלקת החללים שמקום קבורתם לא נודע. פורת מספר שלפי שעה אנשי ציבור לא צפויים להשתתף בשל אילוצים ותכניות קודמות, אולם בני משפחת אהרונסון הביעו שמחה על התכנית והודיעו שבכוונתם להשתתף באירוע.