אושר: יחידות סיוע גם בבתי הדין הרבניים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ זבולון אורלב להקמת יחידות סיוע גם בבתי הדין הרבניים.

חזקי ברוך , י"ב באייר תשע"א

בתי הדין
בתי הדין
פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ זבולון אורלב (בית יהודי-מפדל החדשה), לפיה יוקמו יחידות סיוע גם בבתי הדין הרבניים.

לאחר מאמצים רבים נקבע בחוק כי יוקמו יחידות סיוע הכוללים עובדים סוציאליים ופסיכולוגים שיתנו מענה למתדיינים בדומה למתכונת הקיימת כיום בבתי משפט לענייני משפחה.

בבתי המשפט לענייני משפחה פועלות מזה כעשר שנים יחידות סיוע המהוות חלק בלתי נפרד ממערכת המשפט והן תורמות באופן משמעותי לפתרון סכסוכים משפחתיים בדרכי שלום. על פי החוק שעבר הערב במליאת הכנסת, שר המשפטים ושר הרווחה יוסמכו להקים בבתי הדין הדתיים יחידות סיוע ,ואלו יהיו כפופות לממונה על יחידות הסיוע שקיימות כיום בבתי המשפט האזרחיים.

ההפניה אל יחידות הסיוע תהיה באמצעות בתי הדין, ובית הדין יהיה רשאי להורות ליחידה להגיש חוות דעת לגבי המתדיינים ולגבי בני משפחתם. בנוסף, המידע שיימסר ליחידת הסיוע לא יודלף, ויטופל כמידע שנמסר במהלך דיון בבית משפט בדלתיים סגורות. הסוגיות המטופלות ביחידת הסיוע יראו אור ויועברו לידיעת השופטים הדנים בתיק רק במקרים בהם היחידה תידרש לתת חוות דעת על המתדיינים, אולם במקרים כאלו יובהר לצדדים שהדברים שיאמרו לא יזכו לחיסיון.

ח"כ אורלב אמר בתום הדיון, כי "הקמת יחידות הסיוע משדרגת את בתי הדין הרבניים לעידן החדש ותאפשר לזוגות ולמשפחות המצויות במשבר לקבל טיפול סוציאלי-שיקומי תוך כדי תהליך הדיון ההלכתי".